Jan Korytář, Změna pro Liberec


1. Vnímáte jako hlavní problém Liberce korupci a klientelismus?



Ano, jednoznačně. Je to jádro všech dalších problémů. Např. to, že město nemá hlavního architekta, je chyba, ale pokud se nezmění hlavní korupční nastavení, tak ani hlavní architekt ničeho nedosáhne, pokud by rovnou nebyl součástí té místní chobotnice.



2. I významná část veřejnosti považuje problém korupce a klientelismu v Liberci za podstatný. Která strana či strany nesou podle Vás za tento stav hlavní odpovědnost?



Z mého pohledu je to jednoznačně ODS, která je v Liberci u moci již více než 10 let a jsou s ní spojené všechny hlavní kauzy uplynulého období. Samozřejmě v mnoha kauzách najdete i „pomocníky“ z dalších stran či mimo politiku, hlavní odpovědnost je ale na ODS.



3.Můžete vyloučit, že strana či volební uskupení, které zastupujete, v případě úspěchu ve volbách, s těmito stranami neuzavře koaliční dohodu?



Ano to vylučuji. Změna pro Liberec s místní ODS koalici nevytvoří, to je jako kdybychom chtěli s Miroslavem Sládkem řešit integraci Romů nebo s Václavem Klausem připravovat kampaň proti globálnímu oteplování. Navíc primátor opakovaně tvrdí, že v Liberci žádná korupce není, to by s naším programem moc dohromady asi nešlo.




4. Myslíte si, že by zastupitelé, pokud městu způsobí úmyslně či z nedbalosti výraznou majetkovou škodu, měli být za tuto škodu sami hmotně odpovědní, tzn. podílet se na její náhradě?



Ano, jednoznačně. Vzhledem k opakovaně nevýhodným prodejům městského majetku je čím dál zřejmější, že to není omyl či pochybení, ale že jde o záměr, ze kterého musí někdo profitovat. Myslím, že to funguje podobně jako při nedávné aféře v Kolíně – několik málo šíbrů domlouvá za zády většiny zastupitelů tyto kšefty a pak doufají, že se jim podaří obalamutit zbytek zastupitelstva, které naletí na různé pěkné řeči těch, co mají zálusk na městský majetek – stačí se jen podívat na poslední případ – kauzu Šimáčkova, kde město prodělalo přes 10 milionů.




5. Popište, prosím, v rozsahu 300 znaků, co konkrétního podniknete v boji proti korupci v případně Vašeho zvolení.



Boj proti korupci může být účinný, jen pokud jsou splněny tyto předpoklady: 1. musí existovat skutečná politická vůle tento problém řešit. 2. Musí existovat systémové nástroje, kterými se podstatně omezí prostor pro korupci. 3. Musí existovat kapacita tyto nástroje skutečně využívat.


První podmínku mají v rukou voliči, systémové nástroje pro boj s korupcí v Liberci jsou obsažené v materiálu „40 protikorupčních opatření pro město Liberec“ a vybudování dostatečné kapacity pro jejich zavedení bude, doufejme, již jedním z úkolů nového vedení města. Věřím, že nepřevládne populistický názor, že nelze vytvářet další úřednická místa, protože to stojí peníze. Mnohem více peněz nás totiž stojí korupce, jenže tam to není na první pohled tak zjevné. Pokud bude Změna pro Liberec součástí příští koalice, budeme prosazovat, ani na radnici začalo působit specializované protikorupční oddělení. Jsem přesvědčen, že si svou prací na sebe samo rychle vydělá…

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům