ODS a městská policie v Liberci – stýská se jim, stýská?

Liberecká ODS přišla se zajímavou tiskovkou – ústy svého předsedy Tomáše Hampla sdělila, že nepodpoří rozpočet, který chystá ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc z Liberce občanům, když vládnoucí koalice sníží rozpočet městské policii.

Přitom je všeobecně známo, že právě za vlády ODS se z liberecké městské policie stala soukromá bezplatná ochranka pro pár vyvolených z řad této strany. Pojďme si připomenout pár faktů.

Firmy i soukromé osoby zdarma na PCO

Šest firem a tři soukromé osoby byly dlouhé roky bezplatně napojeny na Pult centrální ochrany (PCO) liberecké městské policie. Na PCO jsou napojené všechny městské organizace a veřejné městské budovy. Mezi firmami, které městskou policii roky zneužívaly pro svůj prospěch jsou i společnosti, jejichž majitelé jsou významnými představiteli liberecké ODS. Vše vyšlo najevo po volbách, kdy se vystřídalo vedení města.

Kalendář Liberecka

Zdarma, respektive za peníze občanů, využívala služeb městské policie například firma Kalendář Liberecka, která patří Tomáši Hasilovi, bývalému libereckému poslanci za ODS a zmocněnci vlády pro Mistrovství světa v klasickém lyžování. Tomáš Hasil byl i náměstkem primátora Jiřího Kittnera (ODS) pro kulturu. Jeho společník Pavel Michal pak vydělal na spekulacích s pozemky ve Vesci, na nichž byl realizován běžecký areál sloužící mistrovství. Kalendář Liberecka téměř tradičně dostával podporu z Kulturního fondu města Liberce, nic nevadilo, že byl jedním z mála komerčních subjektů mezi neziskovými a dobrovolnickými organizacemi, které o městské dotace žádaly. Více o této firmě a jejích majitelích naleznete zde.

Tiskárna Geoprint

Další firmou, která zneužívala činnosti městské policie, byla tiskárna Geoprint. Ta patří zakládajícímu členovi liberecké ODS Jiřímu Bílkovi, který spolu se svým přítelem, exprimátorem Jiřím Kittnerem, vydává občasník Pravý zastupitel. Geoprint dlouhé roky realizuje tvorbu Zpravodaje liberecké radnice. Nicméně do roku 2008, díky výběrovému řízení, „na míru“ tak šikovně zpracovanému, že vyhovovala právě Geoprintu, inkasovala tato firma navíc z městského rozpočtu cca milion korun. Důvodem bylo, že její nabídka byla vždy zhruba o 100% vyšší než u ostatních tiskáren, ale ty nemohly oním chytře sestaveným výběrovým řízením projít. O tom, jak v Liberci fungovala pravidla volného trhu jen pro někoho, si přečtete např. zde.

Další vyvolení

Další firmy, které takto zdarma využívaly práci libereckých strážníků jsou:

  • Unirelax, s.r.o.
  • EVA butik
  • Ortopedická protetika s.r.o.
  • Auto Koutek s.r.o.

Ale mezi těmi, kteří se nechali ochraňovat za peníze svých spoluobčanů jsou i soukromé osoby. Byl to například:

  • majitel zmíněného autosalonu, Arnošt Koutek
  • bývalý krajský radní za ODS, někdejší ředitel liberecké nemocnice a podnikatel, Jaroslav Krutský
  • spolumajitel firmy Syner Jiří Urban

Firmy Syner proslula vazbami na libereckou ODS, získávala řadu diskutovaných zakázek a bývalý primátor Jiří Kittner v této společnosti pracoval jako ekonom. A u Investorsko inženýrské, původně dceřinné společnosti Syneru, začínal svou kariéru i dnešní předseda Liberecké ODS Tomáš Hampl, podepsaný pod zmíněnou dnešní tiskovkou.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou