nášLiberec

Search

Soukenné náměstí: demonstrace a lavičky, kam se podíváš…

AKTUALIZACE: fotogalerie a ceník prací! Včera brzy odpoledne se slavnostně otevíralo Soukenné náměstí. Událost ovšem doprovázely protesty uspořádané Změnou pro Liberec, které vadí cena i způsob realizace této veřejné zakázky. Zatímco se členové vedení města spolu se zástupci firmy Syner ujišťovali o přínosu přestavby Soukenného náměstí, uspořádala Změna pro Liberec krátkou prohlídku po předražených prvcích celé novostavby, která celkově vyjde na bezmála 18 milionů korun. Její podobu kritizují i odborníci.

Okolo druhé hodiny odpolední se včera otevíralo Soukenné náměstí. Šedivý kolorit podobných akcí, kdy pro veřejnost je zdarma punč a svařák, narušila ale nyní skupina asi tří desítek demonstrantů, kteří spolu se Změnou pro Liberec (ZpL) přišli vyjádřit svůj názor nad rekonstrukcí celého náměstí.

Zatímco náměstek Lukáš Martin z ČSSD chválil stavbu i investora za zkrášlení dolního centra, ozývalo se protestní „Fůůůj! Hanba!“ od občanů i představitelů ZpL. Na to náměstek Jiří Rutkovský (Unie pro sport a zdraví) kontroval, když za takové projevy nazval Jaromíra Baxu (ZpL) „neslušným dobytkem“.

Ještě během vzájemného pochvalování se mezi vedením města a zástupci firmy Syner, pak začal Jaromír Baxa následovaný skupinou občanů krátkou prohlídku po náměstí, kde komentoval vývoj celé zakázky i jednotlivé její prvky. Uvedl, že vedle avizovaných úspor ve výši zhruba dvou milionů zde byla řada víceprací, takže výsledná cena je ve finále vyšší než vysoutěžená. Zároveň město zaplatilo cca čtvrt milionu za „úvěr“ (posunutí splátky) od dodavatele, čímž fakticky potvrdilo, že na stavbu nemělo peníze.

Přítomní se mohli zastavit i u jednotlivých prvků. Nejvíce rozčarování vzbudil asi odvoz zeminy z okolí bývalých (a nyní opět nezprovozněných) záchodků za cca 300 tisíc korun nebo 75 kusů laviček, kterými je nově otevřené náměstí doslova poseto. Přičemž jedna lavička bez DPH a montáže přišla město na zhruba 11 200 korun a podle Baxy existují vyjádření firem, které jsou schopny dodat za 9 tisíc. Podle představitelů ZpL ovšem tento mobiliář dodává firma SiaCity, dlouhou dobu byl jejím jednatelem architekt Radim Kousal, který stojí i za návrhem náměstí.

Současná podoba Soukenného náměstí rovněž vyvolává i vrásky na čele u odborníků, kteří se architektonickým a urbanistickým vývojem města profesionálně zabývají. „Je to ukázka typicky promarněné šance, kdy se mohlo jednat o oživení dolního centra města. Za tolik peněz to tedy mohlo vypadat úplně jinak. Doslova zasypat celý prostor tolika lavičkami a podivně tvarovanými záhony na území tak klíčového městského prvku mi přijde jako neuvěřitelná zhůvěřilost. Přitom existovalo i několik zajímavějších návrhů, poznamenal k tváři Soukenného náměstí kunsthistorik a autor obsáhlé monografie o liberecké architektuře Jaroslav Zeman.

Celá rekonstrukce Soukenného náměstí má vzrušené politické pozadí. Celou zakázku na poslední chvíli zadalo před volbami 2010 vedení města v čele s Jiřím Kittnerem.  Během výběrového řízení bylo z důvodu nesplnění kvalifikačních požadavků zadavatele vyloučeno celkem pět firem, vítězem se stal liberecká společnost Syner, která proslula svými styky na čelné liberecké politiky. Původně měla rekonstrukce stát 17 milionů korun, ač  po letech vládnutí ODS zůstaly městu obrovské dluhy a prázdná kasa.

Po volbách v roce 2010 zakázku zrušil nový primátor Jan Korytář ze Změny pro Liberec. Argumentoval tehdy katastrofálním stavem městské kasy i absencí skutečného plánu na revitalizaci všech libereckých náměstí. Nicméně firma Syner se odvolala u ÚOHS a ten městu za zrušení zakázky uštědřil pokutu zhruba 100 tisíc korun. Po odvolání Korytáře a ZpL z rady města se nové vedení rozhodlo na rozhodnutí ÚOHS přistoupit, neodvolávat se a firmě zakázku zadat. Nicméně kvůli nedostatku financí ji bude splácet déle a Syner si bude účtovat penále. Nyní tedy zakázka vyjde na zhruba 18 milionů (vč. DPH), ač bylo avizováno, že její cena bude nižší.

Jaroslav Tauchman

Fotogalerie z demonstrace
Ceník prací a položek na Soukenném náměstí

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Býval to kdysi ambiciosní projekt, podporovaný řadou místních politiků. Díky nim získal i obrovské peníze z dotačních fondů Evropské unie, ale od začátku vzbuzoval
V Liberci je od 90. let parkování problémové. Problémové pro obyvatele Liberce, ale velice výnosné pro soukromé firmy, které se na něm podílejí. Současné
Podle vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové koupil v minulosti stát za výrazně předraženou cenu budovu bývalého Elitronu v centru Liberce. Cena
Příběh liberecké spalovny je pravděpodobně největším případem zneužití politické moci a veřejných prostředků v Liberci za posledních 25 let. Příběh ukazuje, jak vybraní politici