Referendum o prodeji strategického majetku v Liberci bude

Organizátorům petice za referendum o prodeji městského majetku v Liberci se podařilo získat dostatek platných podpisů proto, aby bylo první liberecké referendum vyhlášeno. Nyní jen stačí, aby tento měsíc referendum vyhlásilo liberecké zastupitelstvo, s čímž by, díky platným zákonům, neměl být problém.

Občané Liberce tak poprvé v historii dostanou příležitost aktivně rozhodnout o klíčových krocích městského hospodářství.

Návrh přípravného výboru, v jehož čele stojí exprimátor Liberce Jan Korytář, obsahuje celkem 8235 platných podpisů. To je o 174 víc, než bylo potřeba, a proto už nic nebrání vyhlášení referenda. Organizátoři petice sice na konci dubna předložili magistrátu archy s 9754 podpisy, téměř čtvrtina z nich ale byla neplatná. Organizátoři přípravného ale znovu zapojili své síly a sebrali dalších téměř tisíc podpisů.

S myšlenkou referenda přišla skupina občanských aktivistů, kteří své síly spojili se zastupiteli Změny pro Liberec. Důvodem byl avizovaný záměr současného vedení radnice, a to prodat městské letiště v Ostašově a Technické služby města Liberce. O letiště projevila zájem firma s účelově utajenou majetkovou strukturou.

V minulosti (okolo roku 2005) město prodalo sousední pozemky tehdy dceřiné společnosti firmy Syner, Investorsko inženýrské a.s. za velice nízkou cenu (150 Kč na metr čtvereční). Ta je za investovala (podle vlastního vyjádření zhruba 300 Kč na metr čtvereční) a posléze prodával za ceny několikanásobně vyšší (například 3000 korun za metr čtvereční) dalším zájemcům. Zisk Investorsko inženýrské se tak pohyboval ve stovkách milionů korun.

Odpor občanských aktivistů a zastupitelů Změny pro Liberec vyvolal i záměr prodat Technické služby města Liberce. Outsourcing či přímo privatizace veřejných služeb je i podle odborníků (například Transparency International) častým místem pro korupční jednání i pro budoucí problémy samotné obce.

Zmocněnec přípravného výboru Jan Korytář k odvedenému úsilí uvedl: „Jsem rád, že se nám první fáze referenda podařila dotáhnout do vítězného konce. Aby však celé referendum dopadlo úspěšně, čeká nás ještě hodně práce.“

Koordinátor místního referenda Jakub Macek k tomu dodal: „Sbírání podpisů bylo náročné. Na závěr jsme jich museli během týdne sehnat 555. Z dodatečných 922 podpisů bylo neplatných 193, takže se můžeme radovat z dobře odvedené práce.“

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koncem minulého týdne vydalo vedení Libereckého kraje (Starostové pro Liberecký kraj+ ČSSD+ odpadlíci od Změny) tiskovou zprávu, která pravděpodobně vstoupí do historie. Jako reakce
Několik velkých sociálních zařízení v Libereckém kraji má nové ředitele. Ovšem způsob, jakým je Rada Libereckého (Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD, odpadlí členové Změny pro
Stávající koalice Změny pro Liberec a ANO celkem hlasitě avizovala, že změní systém zastoupení v městských společnostech. Od počátku jejího fungování uběhly téměř čtyři měsíce
Liberečtí politici (zejména bývalé vedení radnice pod primátorkou Martinou Rosenbergovou) se rádi chlubí, jak změnili fungování zdejšího magistrátu. Je spuštěn (nepříliš funkční) protikorupční portál,