nášLiberec

Search

Weby společnosti Czechvision Holding

Po přečtení několika článků pánů Felgra a Petrovského o zvažovaném společném projektu statutárního města Liberce a společnosti Czechvision Holding, a. s., na využití areálu libereckého letiště jsem si prošel weby zmiňované společnosti.

Napadlo mě během toho nemálo otázek. Je-li město ve fázi prověřování společnosti Czechvision Holding, třeba mu budou užitečné.

Hned na začátek uvedu, že v PDF v příloze naleznou zájemci o podrobnější informace odkazy, o kterých je v textu řeč. Mohou je prozkoumat a případně potvrdit či vyvrátit to, co píšu.

Základní rozcestník po webech firmy je zřejmě www.czechvision-holding.com, který zájemce o informace odkazuje na záplavu webů, jež se liší v podstatě jen grafickým kabátkem. Všechny tyto stránky mají prakticky stejnou strukturu, kde se objevují tyto čtyři záložky: „Home page“, „Contact“, „Contact form“ a „CZECHVISION Holding, Inc.“ Posledně jmenovaná přesměruje zájemce na jediný web, kde jsem se byl schopen dozvědět nějaké podrobnější informace o společnosti: www.czechvision.info. Proč tolik námahy s tolika weby? Mají snad dokládat existenci mohutného koncernu? Nebo snad mají zvyšovat PageRank webu www.czechvision.info?

Než se mu budu věnovat, zmíním ještě jeden odkaz z rozcestníku, který má zcela odlišný vzhled i obsah, a to server www.newscopter.cz. Působí na mě jako jakýsi pokus o zpravodajský web, ovšem jediné mnou nalezené čtyři zprávy pocházejí z 9. prosince 2012. Napravo od nich se nacházejí tři obrázky, vzbuzující dojem, že se za nimi skrývají pohledy on-line kamerou na Prahu. Po kliknutí na libovolný z nich budete přesměrováni na streamované video jakési budovy, jež by mohla být domem stojícím naproti uváděnému sídlu společnosti Czechvision Holding v průmyslovém areálu na pražském Zličíně. Pod zmiňovanými třemi obrázky se nachází ještě jeden obrázek, na kterém je vrtulník značky Robinson s nápisy a uniformovanou ženou. Kliknutí na tento obrázek opět vede na www.czechvision.info.

Web www.czechvision.info

Na svém zřejmě hlavním webu společnost Czechvision Holding propaguje zejména výrobky kanadské firmy L-3 Wescam, což jsou kamerové a senzorové systémy. Dále uvádí letadla kunovické firmy Evektor (Products & Services > Aircraft). Sekce „Favorites“ vlevo na každé stránce obsahuje pestrý seznam firem. Jako perličku bych uvedl, že z mého pohledu překvapivě (na společnost, která se prezentuje převážně kamerovou a leteckou technikou) se mezi nimi nachází i jakási příbramská restaurace a také firma Ravak (obojí na konci seznamu). Vyžádalo si město od některé z firem, které Czechvision Holding uvádí na svých stránkách, reference?

Zkratka ADCR (Products & Services > ADCR) nás zavede ke článku, jehož text prakticky slovo od slova odpovídá dvěma volně dostupným textům, které jsou uveřejněny na stránkách amerického námořnictva. Podíleli se snad zaměstnanci/představitelé firmy Czechvision Holding na výzkumu, ze kterého vzešly tyto články jako výstup?

Stránka „Media Center“ obsahuje kromě dvou obrázků opět s vrtulníkem Robinson a mladou ženou v letecké uniformě velké množství odkazů na YouTube s videoprezentacemi zejména společnosti L-3 Wescam. Zajímavější jsou právě dva zmiňované obrázky, druhý snímek totiž zřejmě zachycuje uváděné sídlo společnosti v Praze na Zličíně. Obrázky vrtulníku Robinson R44 jsou velmi podobné těm z webu bulharské firmy Darik Sky. Vrtulníky se liší v nápisech a v tvaru kamerové věže, shodují se osoby v kabině, natočení rotorových listů, oblaka, hory na obzoru. Na druhém obrázku na stránce „Media Center“ je vrtulník zrcadlově převrácen, viz směr vodorovné ocasní plochy, ale i tvar oblak. Obrázek ženy v uniformě lze nalézt v řadě webových obchodů zabývajících se prodejem zábavných kostýmů.

Na stránce „Tu-154M“ nabízí společnost Czechvision Holding k prodeji dva tupolevy, které naše armáda v roce 2007 nabídla k odprodeji (a nahradila je Airbusem A319). 

Bezpilotní systémy na webu www.czechvision.info

Na webu lze nalézt záložku „About Us“, kde se nachází dvojjazyčné seznámení se společností. Aspoň to anglické (včetně nepřeloženého slova s chybou: „administrtivních“) uvádí řadu partnerů často zvučných jmen (opět: vyžádalo si město od některých z nich reference?) a smělé plány na výrobu bezpilotního prostředku (UAV) s alternativním zdrojem pohonu a řízením pomocí umělé inteligence… Postavit bezpilotní letadlo není žádná legrace, v ČR se o to za podpory MPO pokouší Letecký ústav VUT v Brně, o jiné snaze nevím. Zkusilo se město dotázat např. představitelů Fakulty mechatroniky TUL, kteří jistě disponují potřebnými znalostmi či kontakty, kdo a jak vyvíjí v ČR bezpilotní systémy a zda je toho schopna i společnost Czechvision Holding?

Na celou stránku věnovanou bezpilotním systémům se dostaneme odkazem „Ummanned“ (s chybou, místo prvního m má být n) na záložce „Products & Services“. Tato stránka se sice věnuje tématu bezpilotních letounů/systémů (Unmanned aerial vehicles/systems), avšak i zde uvedené informace opět prakticky slovo od slova odpovídají zdrojům volně dostupným na internetu. První část textu stránky se shoduje s texty ze starší podoby stránek společnosti Unmanned Experts (tato společnost změnila během května své stránky, starší podoba je však nadále dostupná přes službu Wayback Machine). Má společnost Czechvision Holding něco společného s Unmanned Experts? Druhá část se shoduje s výkladem historie bezpilotních prostředků z dnes už neexistující stránky na webu University of Florida, opět dostupné přes službu Wayback Machine.

Projekt týkající se libereckého letiště

Vraťme se však k tomu, co se má týkat libereckého letiště: využití letiště jako zázemí pro výrobu bezpilotních systémů. Projekt libereckého letiště jsem na webu www.czechvision.info nalezl na dvou stránkách:

  • První stránka je uvedena pod záložkou „Project ITUS“, kde se nachází vizualizace (na bázi Google Earth) toho, jak by mohlo liberecké letiště a jeho zázemí, včetně objektu ostašovské slévárny, vypadat.
  • Druhá stránka, která projekt zmiňuje, je „Contact Us“. Zde se dole nachází tři jazykové verze zprávy o zápisu z valné hromady ze 30. 4. 2013, která zmiňuje i projekt Airport Liberec CZ a projekt ITUS 2013. Povšimněte si, že Hospodářské noviny jsou v anglické verzi přeloženy jako „Farm newspaper“. Co má být „Deník list“, netuším.

Za pozornost stojí, že již existuje i web www.airport-liberec.com.

Závěr

Webová prezentace každé společnosti je základní vizitka, kterou dává potenciálním zákazníkům najevo své schopnosti a možnosti. Osobně postrádám na webech společnosti Czechvision Holding konkrétní informace dokládající schopnost něco vyvíjet a vyrábět. Chybí mi ukázky vlastních výrobků společnosti. Chybí mi profily odborníků, které zaměstnává, nebo se kterými chce spolupracovat. Společnost Czechvision Holding na mě tedy nepůsobí příliš důvěryhodně a vzbuzuje ve mně značné pochyby.

PDF příloha se seznamem webů

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou