Rozloučení s parkem Petra Bezruče v Lidových sadech

Změna pro Liberec uspořádala v úterý 20. srpna od 16:00 happening s názvem „Rozloučení s parkem Petra Bezruče v Lidových sadech“.  Rozlučkový průvod vyrazil za hudby Frederica Chopina z tramvajové zastávky Botanická – ZOO směrem do Lidových sadů. V prostorách parku pak proběhlo kladení věnců a smuteční rozloučení.  Cílem zástupců Změny pro Liberec (ZpL), bylo upozornit na skutečnost, že park nemalého významu, se po 132 letech zavře pro veřejnost. Na místě parku podle plánů města vybudují nový vstup do Zoologické zahrady.

Projekt Centra aktivního odpočinku (CAO) má 2 části, z toho jedna z nich představuje nový, bezbariérový vchod do ZOO.  Aby se v této lokalitě vůbec mohlo začít stavět, musel se nejdříve změnit územní plán (r. 2010). Připomeňme, že tahle Liberecká lokalita je jedním z nejstarších parků ve městě. Počátky jsou datovány do r. 1882. Jistě ne náhodou byl celý park vyhlášen v r. 1996 jako významný krajinný prvek (VKP).

Jedná se o lokalitu často využívanou jak občany města, tak turisty.  Po necelých 15 letech se začalo jednat o odregistrování části VKP, což je záležitost obtížně pochopitelná.  Jednak bývá obvyklé, že takové změny mohou proběhnout jen v případě, že bude probíhat výstavba ve veřejném zájmu, což zde velmi pravděpodobně nebylo, a také by měla být specifickým cílem projektu regenerace, rozvoj a ochrana veřejné zeleně v lokalitě.

Podle našich informací by během nejbližších dnů mělo dojít k zahájení fyzické realizace projektu IPMR výstavby CAO. Peníze, které mají do tohoto plánu z evropských zdrojů dorazit, čítají cca 700 milionů korun. Z toho do rozvoje zelených ploch necelá 3 %. Ostatní peníze byly zality do betonu velkých projektů typu lázně či bazén.

Změna pro Liberec bude, v souvislosti s tímto tématem, v dalším období sledovat naplnění slibu ředitele ZOO MVDr. Davida Nejedla. Ten se nechal před časem slyšet, že otevře přes den zahradu PKO a veřejnosti bude po celých 24 hodin umožněn průchod lokalitou a to i v čase výstavby CAO. 

[widgetkit id=62]

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Medailí města ocenilo statutární město Liberec trojici osobností. Z rukou primátora Liberce Jaroslava Zámečníka ve středu 31. května převzali ocenění Eva Koudelková za přínos
Zajímavou akci uspořádala Krajská vědecká knihovna v Liberci při příležitosti oslav konce Druhé světové války. Čtvrtého května zahájí vernisáží venkovní výstavu o osudech parašutistů výsadku Antimony,
Úvěr na 750 milionů, dalších 450 mil. z nejistých zdrojů a překopané i to, co funguje a co návštěvníci Libereckého bazénu oceňují.
Poslanecká sněmovna v pátek 21. dubna 2023 ve třetím čtení schválila zákon o ochraně oznamovatelů, který vychází z evropské směrnice. Návrh zákona předložil ministr
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.