nášLiberec

Search

Vybrané body, které se budou projednávat na zastupitelstvu 24.4. 2014

Jaké budou nejzajímavější body, které bude pojednávat dubnové zasedání libereckého zastupitelstva? Určitě mezi nimi bude návrh na vyrovnání mezi městem a společností Eltodo-Citelum, která pro Liberec zajišťovala veřejné osvětlení, návrh na uvolnění podmínek splátky půjčky, kterou městu dluží Sportovní areál Ještěd, odkoupení nemovitosti po krachlém projektu soukromé vysoké školy nebo výhodnost či nevýhodnost smlouvy mezi dopravníkem podnikem a firmou, která se vlastníky ukrývá tu v Karibiku, tu zase na Kypru.

 

Bod č. 3- návrh na vyrovnání mezi městem a společností Eltodo

Město Liberec se dnes soudí se společností Eltodo-Citelum, s.r.o., která mu v minulosti, na základě smlouvy podepsané bývalým primátorem Jiřím Kittnerem (ODS). Ta bývá někdy považována za ukázkově nevýhodnou pro město, protože ač zajistila modernizaci osvětlení a křižovatek, ve finále stála město několikanásobně více, než když si město zařizovalo osvětlení (skrze Technické služby) samo.

Před více než rokem započal spory mezi Liberce a firmou, která se na základě výše zmíněné smlouvy o správě veřejného osvětlení a světelných křižovatek domáhala pokračování v plnění smlouvy, odvolací soud ale návrh společnosti ELTODO-CITELUM, s.r.o. na nařízení předběžného opatření jako nedůvodný zamítl. Dnes společnost nabízí městu návrh na částečné vyrovnání. Vedení radnice, ale s některými body nesouhlasí. Více zde.

Bod č. 4 – projektový záměr modernizace liberecké nemocnice

Předpokládaný závěr pracovní skupiny, která se měla zabývat modernizací krajské nemocnice v Liberci. Variant bylo několik, například stavba nemocničního areálu v Ostašově nebo v prostorách bývalé Textilany. Jelikož by si ale celý projekt vyžádal velmi nákladnou investici (mezi třemi až čtyřmi miliardami korun) a městské finance jsou po vládách ODS a ČSSD v katastrofálním stavu, je od záměru upuštěno. Více zde.

Bod č. 4 –dodatek ke smlouvě o půjčce mezi městem a Sportovním areálem Ještěd

Městská akciovka Sportovní areál Ještěd, která je dnes předmětem soudního sporu mezi bývalým vedením města v čele s Jiřím Kittnerem, dluží městu zhruba 73 milionů korun. Současné vedení, ale není schopno dluh splácet a proto žádá o prominutí, respektive uvolnění platebních podmínek (v tomto roce má např. splácet o milion méně).  Situace je o to paradoxnější, že současný ředitel Jan Svatoš , byl na své místo povolán po převratu na liberecké radnici na jaře 2011 coby krizový manažer.

Nicméně již tehdy liberecká opozice ukazovala, že byl do funkce instalován za nezvyklým způsobem za asistence předsedy představenstva a libereckého radního Petra Černého (nezávislý, zvolený za VV). Skutečným důvodem jeho instalace pak mělo být jeho přátelství s bossem místní ČSSD Robertem Duškem. Více zde.

Bod č. 18 – opakovaná nabídka na odkoupení nemovitostí od soukromé vysoké školy

Již před třemi měsíci zastupitelé města odmítli zpětný odkup školní budovy na Františkově, kde byla po nějaký čas provozována soukromá Vysoká škola Karla Engliše. Původně chtěli její zástupci za nemovitosti 11 milionů korun, nyní přicházejí s nabídkou sedmi milionů. Vedení města, na rozdíl od svých dřívějších postojů, zvažuje nemovitost odkoupit, důvodem mají být údajné investice, ke kterým v budovách došlo.

V roce 2011 vedení radnice prosadila prodej objektu, a to přes všechna varování.  Tehdy byla kritizována jak nízká cena objektu, tak způsob prodeje, kdy město odmítlo takto významný objekt inzerovat a vyloženě šlo na ruku zájemci. Tím byla Vysoká škola Karla Engliše, která je skrze správní orgány napojená na ODS (ODS je se současným vedením města v tiché, opozičně smluvní koalici) a majitelé (známí z aféry z plzeňských práv) této školy byli stíháni i obžalováni z korupčního jednání, „tunelování“ i napojení na organizovaný zločin. Více zde.

Bod č. 30 – 51. změna územního plánu

Město v rámci této změny územního plánu navrhuje zhodnotit pozemky pod Ještědem, patřící zahraničnímu podnikateli. Jedná se o vybudování sportovního areálu a ubytovacích prostor. Tato změna územního plánu byla kritizována již v roce 2007, když byla navržena, z neznámého důvodu, jako „strategická“. Více zde.

Bod č. 36 – efektivita smlouvy mezi dopravním podnikem a společností Busline

V minulosti byly vypracovány audity od soukromých firem, které mají posvětit výhodnost smlouvy mezi městským dopravním podnikem a anonymní firmou Busline, kde nachází útočiště řada libereckých politiků. Busline zajišťuje pro město část autobusové dopravy a například narychlo vzniklá a s ní spojená firma, rovněž anonymní, dodává pro dopravní podnik naftu.
Vztahy mezi DPMLJ a záměrně anonymní firmou dlouhodobě kritizuje opoziční Změna pro Liberec  a věnujeme se jim systematicky i na našem webu,  tento materiál má opět dokázat výhodnost vztahu, nicméně je napsán značným politickým rukopisem. Více zde.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zasedání slovutného zastupitelstva města Liberce nebylo nijak dlouhé, skončilo kolem půl sedmé večer, ale to neznamená, že ani tentokrát nedošlo ke střetům mezi opozicí
Květnové zastupitelstvo bude, zdá se, o evergreenech liberecké politiky posledních několika měsíců. Kdysi tolik vychyvalovaný „krizový management“ městské akciovky Sportovní areál Ještěd bude opět
Na minutu přesně čtyři hodiny trvalo včerejší zasedání věhlasného sboru zastupitelů města Liberce. Spor se sváděl zejména o refinancování městského dluhu, přípravu materiálů, ale
Je vždycky dojemné, jaké názorové obraty jsou politici schopni předvádět. A když se blíží volby a s nimi panický strach z voličů a možného