nášLiberec

Search

Beseda o hazardu zaplnila kavárnu u Fryče

Ve čtvrtek 15. května proběhla v Knihkupectví Fryč beseda na téma regulace hazardu. Hosty na besedě, kterou pořádalo o.s. Změna pro Liberec byli Martin Svoboda (předseda o.s. Občané proti hazardu) a Matěj Hollan (předseda o.s. Brnění).

Martin Svoboda na začátku ukázal příklady, kdy byly herny v Praze nebo Brně zrušeny a na jejich místě vznikly restaurace, prodejny textilu nebo automobilů.

Jak řekl Martin Svoboda na závěr prezentace – Liberec patří k městům, kde by podobný efekt mohl také nastat. Jedním z příkladů pozitivní proměny veřejného prostoru po odchodu herny jsou Vratislavice, kde již více než rok funguje místo herny pekařství Bláha.

Matěj Hollan promluvil o regulaci hazardu a zdůraznil, že zákaz nejtvrdší formy hazardu, heren s hracími automaty, vůbec neznamená prohibici, jak je někdy zdůrazňováno. I po zákazu heren zůstávají možnosti kurzového sázení nebo třeba živého hraní, jejichž společenská nebezpečnost je mnohem menší.

Jaromír Baxa k tomu říká: „Herny v Liberci jsou dnes z velké části v podstatě nelegální. Máme jich tolik proto, že město při jejich povolování v minulosti nerespektovalo zákon a totéž se dá říct o povoleních vydávaných ministerstvem financí v minulých letech. Zákaz nelegálního byznysu by v podstatě pouze vrátil situaci do normálu.“

Občanské sdružení Brnění stojí mimo jiné za projektem Mapyhazardu.cz, který v minulosti ukázal, kolik heren se v České republice provozuje v rozporu se zákonem. „V době, kdy v Liberci bylo 151 heren, bylo celkem 68% z nich provozováno v rozporu se zákonem. Vzhledem k tomu, že řada heren porušuje dodatek vyhlášky, jak ukázala kontrola, kterou jsme provedli začátkem dubna, budeme sledovat další postup vedení města v těchto případech“ říká Pavel Felgr.

Kateřina Absolonová dodává: „Liberec opakovaně nevyužívá svých regulačních možností, které by mohly vést ke zlepšení života obyvatel města. Krom stravování ve školách, kde jsme se opakovaně snažili o intervence, a které je nově regulováno přímo ministerskou vyhláškou, je regulace hazardu dalším exemplárním příkladem nečinnosti tam, kde již dávno bylo možné ze strany města zasáhnout. Peníze mohou občané utrácet podstatně smysluplněji.“

Kateřina Absolonová, Pavel Felgr, Jaromír Baxa
a tým Změny pro Liberec

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.