Bývalí krajští radní Bursa a Petráček odsouzeni

Liberecký soud dnes vynesl soud nad někdejší krajskou vládou ČSSD a SOS, která opřena o KSČM, úřadovala nejsevernějšímu českému kraji v letech 2008 až 2012. Zatímco většina odešla od soudu osvobozena, tehdejší náměstci Zdeněk Bursa a Pavel Petráček (oba ČSSD) byli shledáni vinnými a soud je potrestal podmínkami.

 

Věrní a maximálně loajální straničtí spojenci zdejšího sociálně demokratického bosse Roberta Duška, bývalí kontroverzní krajští náměstci Pavel Petráček a Zdeněk Bursa završili své politické kariéry jako soudem uznaní pachatelé. Za svou touhu po veřejných prebendách byli potrestáni, a to za pobírání odměn v dozorčí radě českolipské nemocnice, na které v souvislosti svou veřejnou funkcí neměli nárok.

Soud někdejšímu krajskému radnímu Pavlu Petráčkovi vyměřil dva roky vězení s odkladem na jeden rok. Zdeněk Bursa pak dostal trest vyšší: dva roky vězení s odkladem na tři roky, důvodem byla i skutečnost, že svou odměnu z českolipské nemocnice, která činila 352 tisíc korun, odmítal vrátit.

Nicméně soudy se ještě nekončí, protože oba se rozhodli odvolat, soudní rozsudek tedy není ještě pravomocný.
Před soudem v Liberci se v březnu tohoto roku sešlo kompletní vedení Libereckého kraje: někdejší hejtman Stanislav Eichler (ČSSD), Lidie Vajnerová (SOS), Radek Cikl (ČSSD), Jaroslav Podzimek (ČSSD), Pavel Novák (ČSSD), Vít Příkaský (ČSSD), Pavel Petráček (ČSSD), Zdeněk Bursa (ČSSD) a Martin Sepp (ČSSD). Vedle nich usedli na lavici obžalovaných i dva lidé z vedení krajské společnosti Silnice LK.

Státní zástupkyně kladla politikům za vinu, že jim byly, na základě vlastního rozhodnutí, vypláceny značné částky v rozporu se zákonem o střetu zájmů, podle kterého nemají uvolnění členové krajského zastupitelstva nárok na odměnu za práci v orgánech krajských společností. Za vlády bývalého krajského vedení (ČSSD, SOS s podporou KSČM) se ovšem tyto odměny vyplácely v českolipské nemocnici a krajské společnosti Silnice LK. Dvěma bývalým radním (Bursa, Petráček za své členství v orgánech nemocnice v České Lípě) hrozí za přijímání odměn až osmileté tresty. Ti, kdo jim odměny schválili, mohli jít do vězení až na pět let. To ale soud neuznal.

Odměny za práci v dozorčích orgánech Libereckého kraje se pohybovaly od 10.000 do 50.000 korun. Například Zdeněk Bursa bral jako předseda dozorčí rady v liberecké nemocnici 50 tisíc korun měsíčně.

Obžalovaní se bránili tím, že své odměny vrátili (poté, co je k tomu nemocnice v České Lípě vyzvala: Bursa 352 tisíc, Petráček 253 tisíc korun, Bursa ale peníze nevrátil) a hlavně, že tak jednali na základě právních posudků, které si nechali vyhotovit a které jim takovéto braní odměn posvětily. Sázeli tak na podobnou argumentaci, která některé z nich (a s nimi i primátorku Liberce Martinu Rosenbergovou z ČSSD) zachránila v kauze ohledně pobírání odměn v orgánech liberecké nemocnice. Taktika která ale vyšla liberecké primátorce, krajským radním nevyšla.

I v Liberci byly s odměnami pro politiky problémy. Po odvolání Změny pro Liberec z vedení liberecké radnice se do orgánů Krajské nemocnice Liberec dostali sociální demokraté, a to na základě politických dohod v Liberci, kdy byla utvořena opozičně-smluvní koalice ČSSD,LO-Starostové pro Liberecký kraj,VV a ODS a Jiří Kittner a JIří Veselka odešli do vedení KNL. Politikům v orgánech KNL i primátorce Martině Rosenbergové z ČSSD, která toto vyplácení odměn svým podpisem spoluuomožnila, tehdy hrozilo trestní stíhání. Nakonec sociálně demokratické politiky zachránil náhle se objevivší právní posudek, o který se měli, jako právní laici, údajně opírat.

Všichni krajští svou vinu stále popírají, někdejší radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa dokonce odmítl u soudu vypovídat. Vedle právních posudků, které měly bývalým představitelům kraje zajistit beztrestné pobírání desetitisícových odměn, poukazují obžalovaní i na skutečnost, že schválení odměn, které si navzájem schválili, prošlo jako byrokratická procedura úředníky a právníky krajského úřadu. Ředitelem krajského úřadu se během vlády ČSSD a SOS (s podporou KSČM) stal rovněž člen ČSSD René Havlík, který stejnou funkci zastává i dnes, kdy na kraji vládne koalice Starostů pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj.

Podobná argumentace ale naráží na skutečnost, že někdejší radní z 2004-2008 a spolustraník dnešních obžalovaných z ČSSD Karel Dolejší v minulosti uvedl, že on sám se musel vzdát odměn v (té samé) českolipské nemocnici, když ho na možné porušení zákona o střetu zájmů upozornili rovněž krajští právníci. Na tento paradox upozornila liberecká Mladá fronta.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový