První na řadě je Změna pro Liberec

Starostové pro Liberecký kraj (SLK) získali v libereckých komunálních volbách 173 tisíc hlasů (16,59%). To je o téměř 10 tisíc hlasů více než při posledních volbách v roce 2010, kdy kandidovali pod názvem Liberec občanům, a to při mnohem menší volební účasti a bez podpory KDU-ČSL, která s nimi tehdy kandidovala na jedné kandidátce.

 

„Výsledky voleb do libereckého zastupitelstva potvrdily, že si lidé přejí ukončení věčných sporů na radnici a že dávají přednost řešení konkrétních problémů před stálými spory, které nikam nevedou. Známkou toho, že lidé ztrácejí v politiku věčných hádek důvěru, byla bohužel i nízká volební účast,“ komentuje volební výsledek Starostů lídr jejich kandidátky Michal Hron.

Získané hlasy znamenají zisk 8 zastupitelských mandátů, čímž se Starostové stávají po Změně pro Liberec a hnutí ANO třetím nejsilnějším uskupením v 39členném městském zastupitelstvu. Starostové pro Liberecký kraj výsledek voleb a vůli voličů respektují a plně uznávají právo vítězné Změny, aby vedla jednání o sestavení koalice a nového vedení města. Starostové z téhož důvodu nejednají s nikým o vytvoření koalice bez účasti Změny, dokud se jednání se Změnou neukážou jako neúspěšná.    

První jednání SLK se Změnou se z iniciativy Změny uskutečnilo už v sobotu (11.10.) pozdě večer, ještě před konečným sečtením všech hlasů. Na této schůzce Změna Starostům nabídla účast v koalici. „Koalice v Liberci musí být stabilní, proto jsme na návrh Změny odpověděli, že naše účast v koalici je možná, jen když se bude jednat o trojkoalici s alespoň 23 zastupiteli. Dále jsme zástupce Změny požádali, aby předložili návrh úplného koaličního projektu. Chceme se vyhnout scénáři z roku 2010, kdy Změna a ČSSD vytvořily jádro koalice, na které se nabalili další dva partneři,“ vysvětluje lídr SLK Michal Hron.

Starostové o svém postoji informovali postupně ANO, ČSSD, TOP 09 i ODS, přičemž nabyli dojmu, že vůle každého z těchto uskupení ke koaliční spolupráci se Změnou je prakticky nulová. Důvodem je konfrontační politika Změny, která v průběhu volební kampaně navíc nabyla zcela nepřijatelných rozměrů. „Také pro nás je neustálé omílání toho, že Liberec je městem korupce, mafiánských struktur a předlužení a nepřetržitá dehonestace až kriminalizace politických konkurentů naprosto nepřijatelná. Už v průběhu naší první povolební schůzky se Změnou jsme proto od Změny požadovali, aby se těchto způsobů a praktik jasně zřekla. Bez toho si totiž jakoukoliv koaliční spolupráci představit neumíme ani my,“ doplňuje lídr SLK Michal Hron.

Druhé jednání SLK se Změnou o možné koalici proběhlo v pondělí (13.10.).  Změna na něm Starostům předložila návrh na vytvoření trojkoalice Změna-ANO-SLK. „Jelikož tento koncept splňuje základní požadavky SLK, souhlasili jsme, aby Změna jednala o účasti v takto koncipované koalici s hnutím ANO. Souhlas ANO je pro nás nezbytnou podmínkou pro další jednání. Pokud ANO bude souhlasit, mohou jednání dále pokračovat. V opačném případě to bude zřejmě znamenat konec koaličního vyjednávání pod vedením Změny,“ uvádí lídr SLK Michal Hron.

Nezbytnou podmínkou pro vznik trojkoalice Změna-ANO-SLK je z hlediska Starostů ovšem i to, aby Změna upustila od svého dosavadního politického stylu. „Během pondělního jednání zástupci Změny tvrdili, že svůj dosavadní politický styl změní, a to bez ohledu na to, zda se jim koalici nakonec podaří sestavit či nikoliv. Záleží na Změně, nakolik nás a další možné účastníky jí koncipované koalice o upřímnosti této své vůle přesvědčí,“ uzavírá lídr SLK Michal Hron.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci je to ho ke zlepšení více než dost a snad ještě více věcí chybí vůbec. Dnes máte možnost přijít na veřejné setkání
Více než sedmdesát hostů dorazilo pokřtít na vernisáž výstavy nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024. Ten vzešel ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou pořádá
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.