Jednání o čtyřkoalici – pro dva primátory není místo

Ani po pondělním jednání vznikající čtyřkoalice nebyla koaliční smlouva podepsána.  Hlavním sporným bodem není program, o tom se téměř nejednalo, ale naopak personální složení nového vedení města. SLK a ANO na sebe narazili zejména v otázce toho, kdo bude příštím primátorem Liberce. A nevypadá to, že by měla být tato otázka vyřešena již v úterý, kdy mají jednání pokračovat.

 

Pokud se mají jednání pohnout kupředu, bude muset jedna ze stran sporu ustoupit. Situaci, že by město mělo dva primátory, totiž zákon o obcích neumožňuje. Rychlé ústupky však asi nelze očekávat. Nelze totiž předpokládat, že by někdo spěchal, i proto, že soud ještě neprojednal stížnost na volby a není jisté, kdy se bude konat příští zastupitelstvo. Navíc ten, kdo ustoupí, bude moci jen těžko podávat výsledek jednání jako svůj úspěch, spíše naopak. Možná, že ten, kdo vydrží s nervy nejdéle, vyhraje. Pojďme se podívat, kdo by čistě teoreticky, mohl případně ustoupit a proč.

Tibor Batthyany by mohl ustoupit, pokud by přijal myšlenku, že Michal Hron je pro pozici primátora jako starší a zkušenější lépe vybaven. Ovšem proti této myšlence hovoří více faktů. Hlavním je asi to, že hnutí ANO získalo lepší volební výsledek než Starostové a navíc má na svojí straně i čtyři hlasy ČSSD.  Těžko bude také svým voličům vysvětlovat, že to se změnami myslí vážně, když by měl město řídit Michal Hron, o kterém se skutečně nedá říci, že by nebyl spojen s minulostí Liberce. To samé platí o dalších matadorech liberecké politiky, Davidu Václavíkovi a Jiřím Šolcovi. To už mohl udělat koalici se Změnou Jana Korytáře a mohl tak získat většinu 21 hlasů. Batthyany se ale o tuto variantu sám svým předvolebním vystoupením trochu netakticky připravil. Nyní se mu mohla při jednáních s SLK hodit.

Michal Hron by také mohl ustoupit, pokud by uznal, že ANO 2011 získalo větší podporu voličů. To však s největší pravděpodobností neudělá, pokud nechce vypadat jako ten, kdo svou šanci prokoučoval. Michal Hron měl totiž, podle mých informací z více dobrých zdrojů, od vítězné Změny jako více než vstřícné gesto nabídku na primátora a k tomu celkem další tři místa v radě. Tedy více, než kolik mu nyní nabízí Batthyany. Navíc by se jednalo se Změnou o koalici, která by k sobě měla programově blízko. Důvodem, proč tato koalice nevznikla, však nebylo ani to, že neměla požadovaných 23 hlasů, ani třetího partnera.

Třetí partner a tři, resp. dva hlasy navíc byly potřeba zejména proto, aby se eliminoval vliv některých členů SLK, kteří se vzniku koalice se Změnou snaží všemi silami zabránit. Hron je v kleštích – primátora, kterého mu nabízí Změna, vzít nemůže, protože mu to nedovolí vlastní klub a Batthyany mu ho nedá, protože pro to nemá žádný důvod. Zároveň ale může být Hron v klidu, protože jako dobrý matematik ví, že bez jeho SLK a Změny se Batthyany žádným primátorem nestane, protože dohromady potřebných 20 hlasů zkrátka nedá.

Tím, kdo je v současné době asi nejvíce spokojený, je hejtman Půta. Podařilo se mu Změnu a Korytáře v Liberci dostat mimo hru, má šanci, že získá primátora v Liberci, což strategicky potřebuje pro další krajské volby a navíc se mu otevírá prostor zbavit se i na kraji nepohodlné náměstkyně Kocumové, tím, že do koalice přizve ODS a nebude již tak všechny hlasy Změny potřebovat.

Na „bojišti“ v Liberci proti sobě nyní stojí tři bloky Změna, SLK s podporou TOP 09 a ANO 2011 s podporou ČSSD. Síly jsou vyrovnané.  Hron i Batthyany vědí, že v případě, že proti sobě neuspějí, je tu ještě Změna, která se možná ráda nechá vytáhnout z opozice. Situace má více řešení, každý může vyhrát i ztratit vše, další vývoj bude velmi napínavý.

Matěj Medek, nezávislý politolog

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na