Město podá návrh na prohlášení Liebiegova městečka památkovou zónou

Město Liberec připraví návrh na prohlášení Liebiegova městečka novou městskou památkovou zónou. Rozhodli o tom liberečtí radní. Tato historicky významná a památkově cenná lokalita by tak získala dohled památkářů, který by zamezil provádění nevhodných úprav na objektech a dalšímu celkovému znehodnocování lokality. Zvýšené náklady na opravy podle požadavků památkářů by majitelům nemovitostí částečně kompenzovaly příspěvky z připravovaného nového dotačního fondu na opravy památek.

Lokalita Liebiegova městečka by měla tvořit samostatnou zónu vedle současné městské památkové zóny, která zahrnuje oblast centra města a okolí Masarykovy ulice. Památkovou zónu vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a jedná se o proces, který může trvat i několik let. V minulosti už snaha o ochranu lokality byla, ale nepodařilo se ji dotáhnout do konce.

„Bohužel, v případě Liebigova městečka město v minulosti trestuhodně zaspalo, nemalá část objektů je poškozena necitlivými úpravami a ztrácí se tak pomalu charakter tohoto místa. Obnova bude trvat roky, ale lepší začít pozdě, než nikdy. Podnět zastupitelky Květy Vinklátové, která na tento problém upozornila, tak nespadne pod stůl,“ řekl náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

 

V posledních dvou letech byl v oblasti proveden plošný průzkum. Ten potvrdil památkové i historické hodnoty místa a upozornil na postupnou degradaci a ztrátu autenticity vlivem živelných obnov jednotlivých domů. Nevhodné stavební úpravy probíhají v Liebiegově městečku doposud.

Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic. Další degradaci architektonických hodnot mají prozatím zabránit zvláštní postupy stavebního úřadu, které mají platit do doby, než bude městečko vyhlášeno památkovou zónou.

Tisková zpráva města Liberce

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát
Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v