Město podá návrh na prohlášení Liebiegova městečka památkovou zónou

Město Liberec připraví návrh na prohlášení Liebiegova městečka novou městskou památkovou zónou. Rozhodli o tom liberečtí radní. Tato historicky významná a památkově cenná lokalita by tak získala dohled památkářů, který by zamezil provádění nevhodných úprav na objektech a dalšímu celkovému znehodnocování lokality. Zvýšené náklady na opravy podle požadavků památkářů by majitelům nemovitostí částečně kompenzovaly příspěvky z připravovaného nového dotačního fondu na opravy památek.

Lokalita Liebiegova městečka by měla tvořit samostatnou zónu vedle současné městské památkové zóny, která zahrnuje oblast centra města a okolí Masarykovy ulice. Památkovou zónu vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR a jedná se o proces, který může trvat i několik let. V minulosti už snaha o ochranu lokality byla, ale nepodařilo se ji dotáhnout do konce.

„Bohužel, v případě Liebigova městečka město v minulosti trestuhodně zaspalo, nemalá část objektů je poškozena necitlivými úpravami a ztrácí se tak pomalu charakter tohoto místa. Obnova bude trvat roky, ale lepší začít pozdě, než nikdy. Podnět zastupitelky Květy Vinklátové, která na tento problém upozornila, tak nespadne pod stůl,“ řekl náměstek pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

 

V posledních dvou letech byl v oblasti proveden plošný průzkum. Ten potvrdil památkové i historické hodnoty místa a upozornil na postupnou degradaci a ztrátu autenticity vlivem živelných obnov jednotlivých domů. Nevhodné stavební úpravy probíhají v Liebiegově městečku doposud.

Památkářům se nelíbí necitlivé úpravy na některých domech, ať už jde o zateplení a znehodnocení fasády, nahrazování střešních pálených tašek nebo třeba o odstraňování typických dřevěných okenic. Další degradaci architektonických hodnot mají prozatím zabránit zvláštní postupy stavebního úřadu, které mají platit do doby, než bude městečko vyhlášeno památkovou zónou.

Tisková zpráva města Liberce

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecký kraj si připsal další dvě zajímavé kulturní památky. Ve Frýdlantu je nově prohlášen kulturní památkou areál zámeckého pivovaru, jehož kořeny sahají až do
Sotva se někteří rodiče vzpamatovali z krajského fiaska při přihlašování na střední školy, chystá vláda vzdělávacímu systému další ránu. Složitě znějící „plošné snížení maximálního
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Po několikaleté pauze vyhlašuje město Liberec soutěž o Kulturní počin roku 2023.V předchozích třech letech se klání nekonalo kvůli covidové karanténě, která vypnula celou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.