Týden pod Ještědem: slovo mafie je plně na místě

Tak jak se rozplétá korupční kauza kolem dotací na kostel sv. Máří Magdalény, začíná být čím dál více jasné, že se nejednalo o žádná náhodná setkání a procesní pochybení. Skutečně to vypadá, že kolem dotací v Liberci se utvořila pevná  a organizovaná skupina podnikatelů, politiků i úředníků, kteří se rozhodli se na nich nezákonně obohatit.

Laskavý čtenář promine, ale informací, které zazní za jeden týden u soudu při projednávání historicky největší regionální korupční kauzy, je tolik, že se k nim musíme vracet i týdny následující. Nejsou to totiž žádné prkotiny, jak se snaží prezentovat obžalovaní s hejtmanem v čele.

Jak jsme na našem webu tento týden popsali, u soudu se stále více jasněji ukazuje, že kolem dotačního procesu přes ROP Severovýchod fungovala systematická a organizovaná skupina úředníků kteří měli v popisu práce dotační proces hlídat. Místo toho ale skrze svého bílého koně – firmu jednoho místního člena ODS – brali peníze od investorů a žadatelů o dotaci za to, že jim žádosti sami zpracují a schválí.

Tak to aspoň tvrdí státní zástupce a po pravdě svědecké výpovědi a důkazy – například ve formě odposlechů – to jen potvrzují. Rovněž i to, že investoři a žadatelé tyto dotace účelově předražovali a fiktivně navyšovali, a to s jediným cílem: okrást zdroj veřejných financí, kterým dotace jsou, o co nejvíce.

Nápomocni jim byli i někteří politici, jako například liberecký hejtman, který se jindy staví jako vzor slušnosti a morálky. Že vedle toho používal vpravdě estébácké metody, když na své úředníky i koaliční partnery sháněl špínu, jen ukazuje charakter neslušnějšího hejtmana v galaxii, kterému jindy moralizování dláždí politickou kariéru za podpory jeho oslepených oveček.

Všechno, co zaznívá u soudu, prostě není legrace a v plné nahotě to ukazuje, jak je v Liberci a v kraji spravován veřejný majetek. Ač se nikde (jsme přeci v Čechách) nestřílí, všechno to splňuje parametry fungování mafiánské organizace, která se jako chobotnice přisaje na veřejné peníze a tyje a tyje.

Ostatně, že podle důkazů mělo jít 6 milionů pro jistou firmu „S“ za to, že v Liberci firma „M“ může stavět, je krásným dovětkem a výpovědí, jak to pod Ještědem funguje. Která je firma která, to si jistě vnímavý čtenář domyslí sám…

Právě na v propagandistických kanálech a stokách také  firmy na „S“ se tento týden spustil patřičný jekot, když díky dobré práci novinářů vyšlo najevo, jak se lídr místní ODS s kontroverzní minulostí dere na placený post radního či náměstka. Je z toho krásně vidět, jak zdejšímu syndikátu záleží, aby se onen politik přímo podílel na nejužším vedení města. Liberec přeci mají čekat velké stavební zakázky, a to jak právě z evropských dotací, tak ve spolupráci s krajem.

Ať se vedení města rozroste o dalšího člena nebo ne, to bude hlavně záležet na primátorovi. Ten bude muset ukázat nakolik je silný v kramflecích nebo zda bude pokračovat ve svých vyjetých kolejích loajality k místnímu syndikátu, které mu zajišťovaly předchozí pohodlné čtvrt století ve veřejných funkcích a v místní ODS.

Pokud se ale tak stane, bude mít celá záležitost ještě jeden kouzelný a snad až rozkošný rozměr. Hypotetický další nový radní Petr Židek z ODS, který si užil policejní cely, ze které mu, dle tehdejších médií, nestandardně pomohl nechvalně známý ministr Ivan „Íčko“ Langer, by seděl ve vedení města s jeho téměř jmenovcem Ivanem Langrem ze Starostů, který si postavil žebřík do politiky při četbě našeho webu a svou následnou „vědeckou prací“ o korupční hydře místní ODS. Dějiny mají prostě někdy smysl pro hodně štiplavý humor a málokdo mu uteče…:) 

 

Subscribe
Upozornit na
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na