nášLiberec

Search

Policie ukončila vyšetřování údajné korupce v Lánech, kde figuruje liberecký Syner

Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Nyní se čeká na sdělení žaloby ze strany státního zástupce. Kauza se týká zakázky na opravu svahu u nádrže Klíčava a v kauze figuruje známá liberecká společnost Syner.

Před dvěma lety v létě policie zatkla tři lidi, mezi nimi i ředitele organizace Lesní správa Lány Miloše Baláka, který má blízko k Vratislavu Mynářovi, kancléři prezidenta Miloše Zemana. Zatčení jsou podezřelí ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, a z dalších trestných činů, které se týkají tendrů organizace.

Tendr, který policisté v Lánech vyšetřovali, by se měl týkat obnovy břehů v okolí Lán a zalesnění svahů. Obě zakázky by státní kasu vyšly zhruba na 270 milionů korun. U první zakázky se díky dodatkům zakázka vyšplhala o třetinu výše, z původních šedesáti na zhruba osmdesát milionů korun.

Zakázku získaly firmy Syner a kladenská Energie stavební a Báňská. Zakázka měla být dle policie zmanipulovaná již ve v přípravě výběrového řízení. Například u druhé etapy, kde zvítězil liberecký Syner se zmíněnou firmou z Kladna se nabídnuté ceny konkurentů  lišily minimálně. Pět firem nabídlo práce za cenu od 191 do 198 milionů.

Policie má za to, že u celé zakázky byly uměle navyšovány práce, které byly dle expertů – například i z Ministerstva životního prostředí – úplně zbytečné a jejich cíl byl pak navýšit objem zakázky. Podrobně o tom informovala na začátku loňského roku Mladá Fronta Dnes.

Lesní správa Lány se podle svého webu stará o téměř 5800 hektarů pozemků, které patří České republice. Drtivou většinu tvoří lesy, součástí je také známá Lánská obora. Téměř celá obhospodařovaná plocha se nachází v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Liberecká společnost Syner působí na trhu již od roku 1991 a více než stavbami se proslavila svým napojením na politickou scénu či kontroverzními zakázkami. V dobách vlád ODS v Liberci byla rozhodujícím příjemcem dotací a svůj vliv si ponechává i dnes, byť se politická garnitura obměnila. Stojí za řadou kritizovaných zakázek jako například stavba liberecké arény, která tvoří podstatnou součást městského dluhu.

s využitím zdrojů red

 

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zfušované výběrové řízení na plavecký bazén v Liberci, které se dle protikorupční policie odehrávalo pod přímou kontrolou kontroverzního podnikatele Petra Syrovátka ze SYNER Group,
Jedna z historických školních budov v centru Liberce neměla od revoluce důstojné zázemí pro místní děti. Situace se ale mění k lepšímu. U druhého
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém