Primátor zaměstnal svého kamaráda – odsouzeného vyděrače

Klientelismus a netransparentní nakládání s veřejnými prostředky, zdá se, na liberecké radnici kvetou. Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) zaměstnal svého dlouholetého kamaráda a kolegu z ODS, který byl pravomocně odsouzen za vyděračství.

Liberecká radnice a s ní všichni daňoví poplatníci si platí nového zaměstnance. Je jím Miroslav Kroutil z Liberce, který je znalcům libereckých věcí veřejných známý. Upozornil na sebe jako oznamovatel údajné korupce na krajském úřadě, ale především jako odsouzený vyděrač. Zejména se ale jedná o dlouholetého kamaráda současného primátora Jaroslava Zámečníka, který s ním po 23 let sdílel stranickou buňku ODS Libereckého kraje (Zámečník v roce 2014 přešel z ODS ke Starostům). O svém kamarádství s Kroutilem hovořil například sám současný primátor Zámečník v minulosti na zastupitelstvu, když byl ještě jen řadovým zastupitelem za Starosty.

Na fotografii k článku je odsouzený vyděrač Miroslav kroutil vlevo v růžovém tričku na předvolební akci Starostů pro Liberecký kraj před loňskými volbami, druhý zprava je pak současný primátor Jaroslav Zámečník. 

Jak naší redakci potvrdil tajemník libereckého magistrátu Martin Čech, Miroslav Kroutil na magistrátu skutečně pracuje. „Uvedená osoba u nás pracuje na dohodu o pracích konaných mimo pracovní poměr (konkrétně se jedná o dohodu o provedení práce), kdy pro odbor Kancelář primátora vykonává odborné analytické a administrativně technické práce související se zpracováním ročenky.“, uvedl pro náš web tajemník Čech.

Kolik Miroslav Kroutil na radnici z veřejných peněz přijde, úřad odmítl sdělit. Naše redakce proto podala žádost podle zákona č. 106 o svobodném přístupu k informacím a po jejím vyřízení budeme naše čtenáře informovat. 

Primátor Zámečník na dotaz, zda mu nevadí, že jde o odsouzeného vyděrače a zda při jeho zaměstnání nehraje roli jeho dlouholeté přátelství a stranická příslušnost s ním, odpověděl: „Pan Miroslav Kroutil je v současnosti starobním důchodu a podle mého názoru velmi dobře pracoval ve svém posledním působišti, a to ve funkci analytika v Krajském protikorupčním pracovišti, které založil pan Korytář. Protože v minulosti několik let pracoval podle mého názoru velmi dobře i na libereckém magistrátu jako tajemník a jako vedoucí odboru rozvoje, přišlo mi pro město Liberec výhodné využít jeho zkušeností a znalostí pro analytické práce se statistickými daty města.“

Okresní soud v Liberci potrestal Miroslava Kroutila loni na jaře podmíněným sedmiměsíčním trestem pro trestný čin vydírání. Na podzim pak odvolací soud rozsudek potvrdil. Kroutil se měl činu dopustit tím, když v roce 2016 žádal po tehdejším náměstkovi primátora Janu Korytářovi (Změna pro Liberec) zajištění placeného místa na radnici, snažil se tak pod pohrůžkou údajné kompromitace vydírat jeho a poškodit naši organizaci, která jej v dobré víře v roce 2014 zaměstnala, když se Kroutil vydával za whistleblowera.

Pro neuspokojivé pracovní výkony i nadbytečnost byl ale po čase propuštěn. Svou tehdejší finanční situaci se rozhodl řešit tak, že začal obcházet některé politiky a začal je vydírat s tím, že poškodí je i KPKP, pokud mu nebude zařízeno dobře placené místo ve veřejné správě. Konkrétně požadoval místo ředitele komunitního centra Kontakt v Liberci.

Na toto jednání jsme se rozhodli nepřistoupit a naopak jsme se shromáždili o tomto jednání pana Kroutila důkazy. V souvislosti s tím byla Kroutilovi sdělena okamžitá výpověď. Soud také následně nahrávky, na nichž se snaží dotčené vydírat, uznal za autentické a byly tak hlavním důkazem obžaloby a na základě jich soud Kroutila loni odsoudil za trestný čin vyděračství.

Subscribe
Upozornit na
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.