Týden pod Ještědem: dvojí metr na politiky aneb síla peněz a PR

V Liberci se před soudem začala rozplétat jedna z hlavních korupčních kauz regionu. Tentokrát má jít, dle žalobce, o proviněné z řad místní ČSSD. Kauza je zajímavá nejen sama o sobě, ale i tím, jak je podobná té, ve které figurují členové ODS a Starostů. A také tím, jak je často odlišně vnímána.

Není toho málo. Škoda, ke které se přihlásilo například i ministerstvo financí ČR, dosahuje stovek milionů a celá kauza ukazuje, jak se v České republice čerpaly – a ještě někdy čerpají – evropské  dotace.  V kauze jde o termální lázně v Chrastavě, jablonecký hotel Praha i libereckou Výšinu. Hybateli měli být podnikatel Jan Imlauf, majitel již zaniklé firmy Imstav a šéfové místní ČSSD v čele s Robertem Duškem a Martinem Seppem.

Kdo sleduje dění v soudní síni i v médiích, nemůže se bránit srovnání s jinou aktuální kauzou, kde se měly tunelovat evropské dotace, tedy s příběhem kostela Máří Magdalény, kde měl mít zase vše v režii Metrostav a kde svezli politici z liberecké ODS a také hejtman Martin Půta, šéf Starostů.

Obě kauzy mají mnoho společného až identického. Jde v nich o evropské dotace, vystupují zde stejné podezřelé poradenské firmy, politici v nich mají mít roli poskoků stavebních firem místo těch, kteří mají hájit veřejný zájem. Jsou tu ale i rozdíly, které přidávají více na podezřelosti tu jednomu, tu druhému případu.

Nicméně jádro pudla se zdá být totožné a je zajímavé, jak probíhá soud samotný. Zatímco v případě Metrostavu a hejtmana Půty je soudní síň plná někdy až agresivních advokátů (často známých z jiných korupčních kauz z celé země), kteří nenechají na žalobci nit suchou a případ při každé možnosti protahují, v případě ČSSD a dnes již zkrachovalého Imstavu Jana Imlaufa jde všechno více jako po másle. Nikdo se neodvolává, nenapadá každou větu, nemluví o kampani a spiknutí, jednání je rychlejší.

Zkrátka je vidět, kdo má peníze a kdo už je za zenitem. Podobně se pak kauza odráží v mediálním prostoru i u veřejnosti. U Roberta Duška a jeho boys z ČSSD mají všichni jasno. Je to starý mafián a je vinen, nehledě na to, že se zdá, že obžaloba má někdy větší trumfy v Půtově případu. Někdy zase nemá.

Na druhou stranu hejtmanovi příznivci nekriticky (a často až fanaticky) hltají každé jeho (nebo různých PR makerů, které si platí, často i za přispění veřejných peněz) slovo o účelovém spiknutí policie, politické konkurence, státního zástupce a bůhví koho ještě, byť není opřené o jediný, sebemenší důkaz.

Ale o to více je opřené o sílu peněz – připomeňme, že jen na PR vlastní a vedení kraje vydává hejtman cca 15 milionů ročně, plus výdaje vlastní a stranické. Tomu se nějací mafiánci z ČSSD nemohou rovnat. Zároveň to ukazuje, jak je Půta všechny převyšuje „politickou prací“, v tomto případě spíše manipulací s veřejností.

Oba dva případy by si zasloužily detailnější srovnávací analýzu, a pokud bude čas, zkusíme ji provést i na našem webu. Přeci jen jde o zcela zásadní kauzy, které vypovídají o stavu liberecké politiky více než co jiné. Už teď je ale zřejmé, nakolik v nich při obhajobě rozhodují peníze – a to jak v soudní síni, tak při práci s veřejným míněním.

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na