Glosa: předvolební srandičky, bizarnosti i trochu té temnoty

Zítra se otevřou volební místnosti. Jako pokaždé provází volební klání špičkování a zesměšňování soupeřů, bizarní a servilní zvrácenosti a PR nejrůznějšího druhu, ale i velice temná snaha ovlivnit a ohnout média a demokratické ovzduší před volbami. Pojďme si ta některé letošní probrat.

Není to žádné Palermo. Kampaň probíhá standardně. V ulicích, na billboardech, ale i na sociálních sítích. A to by to nebyl Facebook, aby se zde neobjevily před volbami falešné profily. Jako již tradičně za posledních deset let, jsou jejich cílem většinou odpůrci Starostů pro Liberecký kraj a občanských demokratů.

Změně pro lidi a pro krajinu tak dával například v diskusích zabrat jistý „Martin Bouda“ nebo „Milan Postler“, profily založené z cizího účtu s fotografiemi obličejů ze sítě Pinterest, kteří se snažili poplivat lídra Změny Jana Korytáře a do nebes vychválit hejtmana Martina Půtu. Ostatně o trollech, stále více zuřivějších a pod čím dál větším počtem nicků útočících, víme své i v diskusích na našich stránkách. Stačí se podívat do komentářů.

O výlet do 70. let 20. století se postarala redaktorka Libereckého deníku, která napsala tak neuvěřitelně podbízivou reportáž z volební akce Půtových Starostů, že i s. Aleně ze Synernews musí  závistí cvakat čelist. Legrační to je, ale když si člověk uvědomí, že si vedení kraje schvaluje neuvěřitelných 15 milionů na svoje PR každý rok a nemalá část z toho jde na inzerci do deníků, úsměv může trochu zatuhnout.

V ulicích se ale objevily i obrázky parodující hejtmana Půtu. Jeden si vzal za vzor právě vyšlou reedici počítačové hry Mafie, odkazující na dobu prohibice v USA a můžeme na něm vidět libereckého hejtmana spolu se svým věrným spoluputovníkem regionální politikou i jejími temnými zákoutími, Michalem Canovem.

Další obrázek, ten vtipnější, si zase bere na paškál hejtmanovo obvinění, ve kterém měl od Metrostavu přijímat úplatky. Hejtman Půta je tu jako slepička a je na něj voláno „Půta, Půta, Půůůůtaaaa“ a máváno pěkným balíkem pětitisícovek.

Další z kdysi věrných Půtových mužů, po deset let jeho pravá ruka a šest let klíčový náměstek na kraji, se notně propálil. Když v prohlášení, které rozeslal novinářům, bylo z elektronické stopy zřejmé, že ji opsal se šéfem BusLine Jakubem Vyskočilem. Půta BusLine i své některé z nejbližších aktuálně jmenuje jako dopravní mafii, tak se mu to evidentně snažili vrátit spolu. Tohle se ale trochu nepovedlo a hejtman má jen další „argument“, jak jsou na něj všichni zlí a jak on o ničem nevěděl.

Půtův boj se svými někdejšími nejbližšími soudruhy z SLK a spojenci z BusLine ale taková legrace jako předvolební nálepky nejsou. V mediálním prostředí již druhý týden běží zvěst, že Mladé frontě se povedl kapitální úlovek: přesvědčit k rozhovoru zákulisního hráče v dopravě č. 1, podnikatele Jiřího Vařila. A ten že si prý o roli hejtmana v tom, čemu dnes sám Půta říká „dopravní mafie“,  servítky nebral.

Jenže hejtmanu Půtovi se prý povedlo výhružkami a nátlakem docílit toho, aby rozhovor s Vařilem vyšel až po volbách. Jemu – velkému demokratovi. Silový tlak na média, například skrze inzerci, tedy vlastně požadavek cenzury, rozhodně není žádná legrace a ukazuje pravou tvář toho, kdo tak činí.

Nicméně i na hejtmana vyšel ohavný inzerát v dnešním tisku zaplacený evidentně bílým koněm, který zmiňuje jinak zajímavý a podezřelý nákup roušek na konci jarního nouzového stavu. Odvolává se na satirický pořad „Stalo se nad Nisou“, který s touto hejtmanem tlačenou transakcí přišel.

Hejtman toho samozřejmě řádně marketingově využil a na Facebooku se postavil  do své oblíbené ublížené a absolutně nepravdivé pózy toho, který bojuje s nekalými živly – ale pozor! – i s ANO Andreje Babiše. S ANO, se kterým jsou jeho  Starostové na kraji 4 roky v klidné koalici, stejně jako v Liberci i sousedním Jablonci. Zlé jazyky již dnes říkají, že Půta potřebuje zdůvodnění, proč s ANO do příští koalice nejít a bůhví, kdo že je za tím inzerátem. Zatím jen sbírá nadšené lajky slušných, demokratických a protibabišovských lidí.

Zároveň, vedle osočování svých bývalých kolegů hejtman , jako by žertem, nadhodí: „co přijde dál? Rozhovore s Vařilem? Hahaha“ Pokud je pravda, tedy že se MF Dnes povedl rozhovor s nejvlivnější a nejtajemnější osobou severočeské dopravy, Půta si tak nabíjí na smeč, aby mohl říct: já jsem to říkal. Protože pravděpodobně moc dobře ví, co v tom rozhovoru je nebo může být.

Jinak se toho v médiích, na sociálních sítích ani na ulici moc nestalo. Do teď neviditelní Piráti se nechali v předvolebním klipu ostříhat v barbershopu, kandidáti ČSSD rádi včelaří a předsedkyně KSČM má ráda Putin a kočky. Takže celkem nuda.

Subscribe
Upozornit na
92 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na