Týden pod Ještědem: městský dluh se týká nás všech.

Liberec se topí v obřím dluhu, který za sebou nechala divoká devadesátá a nultá léta. Obrovské problémy, které jho dluhu městu i jeho obyvatelům způsobuje, názorně ilustrují, že problematika korupce a klientelismu nejsou jen otázky morální a právní, ale i celospolečenský, který paralyzuje chod obce jako takové.

Ještě celých 15 let bude Liberec splácet dluh, který tu zbyl po vládách ODS. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Město pod Ještědem tak i na dalších jeden a půl dekády bude doslova na řetěze České spořitelny, která je jeho věřitelem. Krutá a krvavá daň za to, že se pár místních podnikavců před čtvrt stoletím rozhodlo vyrabovat místní kasu.

Jenomže nejde jen o to, že si zdejší šíbři postavili arénu, kterou všichni splácíme a přispíváme jim na sportovní podnikání. Naprostá šílenost je i úrokové zajištění dluhu, které dost pravděpodobně v rozporu se zákonem o obcích dojednal a schválil někdejší primátor Jiří Kittner z ODS před deseti lety.

Připomeňme, že za těch 10 let, jak padnulo i ve čtvrtek na zastupitelstvu, Liberec zaplatil již zhruba miliardu na úrocích. To je prostě neuvěřitelná částka a taková koule na noze, že pro všechny obyvatele Liberce, že ji zákonitě každý musí pocítit.

Máte ve vaší čtvrti rozmlácené chodníky? Rozpadající se dětská hřiště? Jezdí k vám málo MHD? Není dost uklizeno na veřejném prostranství? Nedostane se dotací pro místní spolek, co se stará o kulturu nebo volnočasové a sportovní aktivity dětí či seniorů? Všechno toto a mnohem více by v Liberci bylo snazší a lepší, nebýt obřího dluhu, který jej svazuje.

Dluh, který vznikl zejména kvůli místním korupčním a klientelistickým vazbám, zkrátka pociťujeme všichni. Není to jen o tom, že město má nějaký dluh. Máme ho všichni. Nedobrovolně. A neměli bychom zapomínat, kvůli komu a proč.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.