Týden pod Ještědem: městský dluh se týká nás všech.

Liberec se topí v obřím dluhu, který za sebou nechala divoká devadesátá a nultá léta. Obrovské problémy, které jho dluhu městu i jeho obyvatelům způsobuje, názorně ilustrují, že problematika korupce a klientelismu nejsou jen otázky morální a právní, ale i celospolečenský, který paralyzuje chod obce jako takové.

Ještě celých 15 let bude Liberec splácet dluh, který tu zbyl po vládách ODS. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Město pod Ještědem tak i na dalších jeden a půl dekády bude doslova na řetěze České spořitelny, která je jeho věřitelem. Krutá a krvavá daň za to, že se pár místních podnikavců před čtvrt stoletím rozhodlo vyrabovat místní kasu.

Jenomže nejde jen o to, že si zdejší šíbři postavili arénu, kterou všichni splácíme a přispíváme jim na sportovní podnikání. Naprostá šílenost je i úrokové zajištění dluhu, které dost pravděpodobně v rozporu se zákonem o obcích dojednal a schválil někdejší primátor Jiří Kittner z ODS před deseti lety.

Připomeňme, že za těch 10 let, jak padnulo i ve čtvrtek na zastupitelstvu, Liberec zaplatil již zhruba miliardu na úrocích. To je prostě neuvěřitelná částka a taková koule na noze, že pro všechny obyvatele Liberce, že ji zákonitě každý musí pocítit.

Máte ve vaší čtvrti rozmlácené chodníky? Rozpadající se dětská hřiště? Jezdí k vám málo MHD? Není dost uklizeno na veřejném prostranství? Nedostane se dotací pro místní spolek, co se stará o kulturu nebo volnočasové a sportovní aktivity dětí či seniorů? Všechno toto a mnohem více by v Liberci bylo snazší a lepší, nebýt obřího dluhu, který jej svazuje.

Dluh, který vznikl zejména kvůli místním korupčním a klientelistickým vazbám, zkrátka pociťujeme všichni. Není to jen o tom, že město má nějaký dluh. Máme ho všichni. Nedobrovolně. A neměli bychom zapomínat, kvůli komu a proč.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na