Libereckému zastupitelstvu budou v dubnu kralovat dopravní témata

Letos v dubnu bude zajímavé nejen to, co vedení Liberce předkládá veřejnosti i zastupitelům na program jednání zastupitelstva, ale možná i to, co na něm není. Vedle de facto odpískané tramvaje do Rochlic půjde možná i o kontroverzní projekt Socha a město, který má získat firma lidí z ODS.

 

Bod č. 12 – Plán udržitelné městské mobility do roku 2030

Koalice Starostů, ANO a ODS předkládá svou představu koncepce udržitelné městské mobility pro všechny módy dopravy. Tedy stručně řečeno: jakým způsobem by se měla v Liberci a sousedním Jablonci nad Nisou (i mezi nimi) do budoucna rozvíjet doprava a jaký typ dopravy by měl být preferován na úkor druhého a podobně. 

Nemá se jednat jen o obecné nebo učené povídání, neboť strategie je například i podmínkou čerpání dotací z Evropských strukturálních a investičních fondů v oblasti dopravy, bez kterých by se Liberec ani Jablonec neobešly.

Jenomže již nyní jsou slyšet hlasy kritiků i opozice, že v případě Liberce jde právě jen o obecné povídání, že celá předkládaná koncepce vlastně nic neřeší a že může jít jen o studii pro studii. U tohoto bodu se čeká velká diskuse. Více zde

 

Bod č. 13 – tramvaj do Rochlic

Ambiciózní projekt tramvajové trati do Rochlic, který by pomohl tisícům lidem z největšího libereckého sídliště Rochlice, de facto končí. Koalice Starostů, ANO a ODS pro něj za téměř celé volební období nic neudělala, a projekt není dokonce ani zařazen do programu evropských dotací ITI, ze kterých mohl být financován.

Před volbami to ale nebude pěkné vysvědčení, proto je zastupitelstvům předkládána studie proveditelnosti, kterou si vedení města zaplatilo zhruba milionem korun a která má zvážit i variantu protažení tramvajové trati do Vesce a do Doubí. Více zde

 

Socha a město opět a na poslední chvíli?

V zákulisí liberecké politiky letí zvěsti, že náměstek Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) chce znovu, ale hlavně na poslední chvíli předložit zastupitelům kontroverzní bod na organizaci sochařské výstavy, kterou musel minule po kritice opozice i zástupců veřejnosti a činovníků v kultuře stáhnout.

Monopol na plánovanou výstavu Socha a město a částku více než 30 milionů korun měla získat firma Langrových předchůdců, které sám kdysi označoval za aktéry „systémové korupce“. Celý projekt a výstava se mají uskutečnit v rámci liberecké kandidatury na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Výstava se vztahuje a připomíná jinou, dnes již legendární výstavu Socha a město z roku 1969.

Monopolní organizaci této připomínkové akce má podle návrhu náměstka Ivana Langra zajistit společnost G300 Tomáše Hasila, bývalého náměstka primátora za ODS a poslance za stejnou stranu. Tato společnost by měla zároveň s monopolem na organizaci obdržet i na liberecké poměry nevídanou částku určenou pro oblast kultury – 33 milionů korun.

Proti tomu se však ozvala kulturní veřejnost. A to liberecká i přespolní. Přímo na zastupitelstvu vystoupila například prorektorka pražské Akademie výtvarných umění Jana Bernartová, bývalá dlouholetá kurátorka Oblastní galerie Liberec Anna Habánová nebo liberecký knihkupec Martin Fryč, který rovněž dlouhé roky ve městě organizuje kulturní akce.

 

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.