Potvrzeno: Poláci na Zhořelecku nedostanou kvůli Turówu evropské peníze

Evropská komise polským úřadům potvrdila, že Zhořelecký region okolo kontroverzního hnědouhelného dolu Turów, který odčerpává vodu z českého území, nedostane podporu z Fondu spravedlivé transformace. O finance přitom požádaly unii samy polské úřady. Vyjádření Evropské komise má Greenpeace k dispozici.

Cílem podpory Fondu spravedlivé transformace je odchod od uhlí k moderní ekonomice a vytváření nových pracovních míst místo těch, která zaniknou ve fosilním průmyslu. Evropská komise odmítá Zhořeleckému regionu poskytnout peníze, protože Polsko ve svých plánech nedodrželo podmínku začít s transformací před rokem 2030 a naopak povolilo další těžbu v dole Turów do roku 2044. Samotné povolení je ale v tuto chvíli nelegální, neboť před časem polský soud zrušil část rozhodnutí v procesu posouzení vlivu na životní prostředí, na jehož základě bylo povolení k těžbě vydáno. Zbytek tohoto rozhodnutí navíc nyní čelí odvoláním ze strany environmentálních organizací včetně Greenpeace ČR.

O spravedlivé transformaci v minulosti často mluvila i společnost PGE, která provozuje důl i nedalekou elektrárnu. Toto téma využila i ve své emotivní reklamní kampani v Praze a v Bruselu. Ústředním motivem kampaně byla fotografie smutné dívky nakoupená z fotobanky, kterou firma doprovodila textem “Proč chcete připravit moji rodinu o živobytí?“. Kampaň PGE v rozporu s nynějším vyjádřením Evropské komise tvrdila, že spravedlivou transformaci ohrožuje ukončení těžby v dole Turów před rokem 2044.

Cestu k pokračování těžby po další dvě dekády zkomplikoval polské straně spor s Českou republikou a žaloba na důl u Soudního dvoru EU. Vláda Petra Fialy však na začátku února uzavřela s Polskem dohodu a Česko následně žalobu stáhlo. Organizace Greenpeace dohodu kritizovala kvůli tajnostem během jejího vyjednávání a kvůli nedostatečně zaručené ochraně vodních zdrojů na českém území. Současný vliv dolu na české území stále není znám, protože ministerstvo životního prostředí informace o klesání vod na českém území získané od firmy PGE tají.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká: “Jsme rádi, že Evropská komise vymáhá dodržování pravidel pro přiznání podpory z fondu spravedlivé transformace. Doufáme, že bude stejně postupovat i v případě samotné těžby v dole Turów, která neustále způsobuje ztrátu vody z českého území, hluk a prach, a přesto nelegálně pokračuje. Spravedlivá transformace Turówa musí proběhnout co nejdříve, aby se snížily dopady jak na místní obyvatele, tak na světové klima. Spalováním uhlí z Turówa další desítky let by se ještě více prohlubovala klimatická krize, kterou zažíváme. Česko-polská smlouva, kterou uzavřel premiér Fiala, bohužel ničemu nepomáhá, což dokazuje i samotná vláda, když odmítá zveřejnit dat o současných ztrátách vody z českého území.“

Tisková zpráva Greenpeace

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Návrat původních dřevin do lesů na Ještědském hřebeni podpořilo Ministerstvo životního prostředí. Organizace Čmelák může díky tomu postupně přeměňovat smrkové monokultury na Nový prales
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody vyhlašuje devátý ročník Ceny Ivana Dejmala. Cena se uděluje jednou za dva roky jako čestné vyznamenání oceňující mimořádný
Osamělý boj proti Putinovi, islámským fundamentalistům i bezohledným obchodníkům s chudobou. Ale třeba taky návod, jak ze světa odejít ekologicky. Mezinárodní festival filmů o lidských
Zpřístupněné jeskyně České republiky od tohoto týdne otevřely své brány a dveře naplno. Tři z nich byly přes zimu zavřené zcela kvůli ochraně netopýrů, ostatní
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.