Krize na radnici: strany svolávají jednání kvůli Vratislavicím

V koalici Starostů, ANO, ODS a Pirátů to skřípe. Na pondělí bylo svoláno koaliční jednání, a to zejména kvůli otázce Vratislavic nad Nisou, jejichž prestižní postavení mezi ostatními městkými částmi začíná vadit stále více zastupitelům.

Náš Liberec zjistil, že v pondělí 22. května se sejde jednání koaličních stran, „aby si vyříkaly“ problémy s fungováním současné koalice, která Liberci vládne od loňských voleb. Dnes to potvrdil i primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Ano, můžu potvrdit, že na pondělí 22. května je svoláno koaliční jednání, v rámci něhož si chceme zhruba po půlroce spolupráce připomenout a „doladit“ některá pravidla a postupy při hlasování u materiálů a návrhů, které jsou předkládány do zastupitelstva od členů koaličních stran a hnutí,“ sdělil naší redakci primátor Zámečník.

Jak se naší redakci podařilo ověřit, koaličním partnerům vadí protežované postavení jediného městského obvodu Vratislavice nad Nisou, který je tradiční baštou Starostů a kam jsou alokovány obrovské prostředky. Koaliční jednání svolali zejména zastupitelé zvolení za ANO.

„Ano, koaliční jednání je zejména na náš popud a jedním z hlavních bodů bude postavení Vratislavic nad Nisou,“ uvedl pro Náš Liberec zastupitel za ANO Vojtěch Prachař. Ten také potvrdil, že jedním z hlavních důvodů pro svolání jednání bylo nedávné rozhodnutí vratislavických zastupitelů, kteří odmítli ustoupit ve věci rušení pošt, což způsobilo, že bude místo vratislavické pobočky zrušena daleko více Liberečany využívaná pobočka České pošty v Globusu.

„Je to tak, postoj Vratislavic ve věci rušení poštovních poboček byl poslední kapkou. Nicméně nedá se říci, že by se jednalo jenom o něj, ten problém vztahu Vratislavic a města Liberec je dlouhodobější a hlubší,“ dodal zastupitel Prachař.

Disproporci mezi přístupem radnice k Vratislavicím a ke zbytku města kritizuje i liberecká opozice. Například Jindřich Felcman, zastupitel za Zelené/Liberec otevřený lidem, letos na zastupitelstvu otevřel otázku, zda se ve Vratislavicích má stavět náplavka mezi fabrikami za zhruba 100 milionů a zda není lepší tyto peníze využít pro zanedbaná liberecká sídliště.

„Na problém špatně nastaveného vztahu mezi Vratislavicemi a Libercem upozorňujeme dlouhodobě. Především jde o nespravedlivé rozdělení daňových příjmů, nedávno jsme kritizovali neuvěřitelně drahý projekt vratislavické náplavky, která měla využít evropských peněz na úkor třeba oprav libereckých sídlišť. Jsem rád, že tyto problémy konečně začala vnímat i vládnoucí koalice,“ vyjádřil se pro Náš Liberec Jindřich Felcman.

Felcman také upozorňuje na skutečnost, že starosta vratislavického obvodu Lukáš Pohanka (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) je i radním pro celý Liberec. Podle Felcmana ale pro město jako celek nepracuje.

„Osobně se domnívám, že by měl pan Pohanka odstoupit z pozice člena rady. Je placený jako starosta Vratislavic, nedává smysl, aby bral měsíčně navíc 30 tisíc ještě jako liberecký radní. To platí o to více v situaci, kdy v čele města hájí pouze zájmy Vratislavic a zbytek města neřeší,“ dodal zastupitel Felcman.

Na vyjádření starosty Vratislavic a radního pro Liberec Lukáše Pohanky čekáme.

Subscribe
Upozornit na
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.