Polemika ANO vs Zelení/LOL: měl si Liberec říct kraji o peníze na domov seniorů?

Zajímavou polemiku vyvolala situace kolem výstavby nového křídla domova seniorů na libereckém Františkově. Opoziční Zelení/Liberec otevřený lidem chtějí, aby na něj přispěl Liberecký kraj, podobně jako na domov seniorů v Hrádku nad Nisou.

Náš Liberec na problém dvojího přístupu vedení Libereckého kraje ve věci správy domovů důchodců upozornil jako první a problémů se věnuje dlouhodobě. Zatímco v Liberci vedení kraje, ústy hejtmana Martina Půty (STAN/SLK) říká, že se o své důchodce má starat obec sama, v jeho domovském Hrádku nad Nisou je tomu naopak.

Kraj nejenže financuje výstavbu nového domova pro seniory, kde je jedno lůžko vychází na neuvěřitelných 6,5 milionu korun, ale dokonce se zavazuje se o zdejší domov důchodců starat i do budoucna. A to se nelíbí některým libereckým zastupitelům.

Opoziční Zelení/LOL připravili na poslední zastupitelstvo bod, který říká, že liberecké zastupitelstvo má vyzvat kraj, aby městu pod Ještědem pomohl ve věci plánované výstavby nového křídla domova seniorů na Františkově. Argument zněl jasně: pokud kraj pomáhá penězi s domovy důchodců v Hrádku, nechť pomůže i v Liberci.

Zelení spoléhali na liberecké ANO, jehož krajská zastupitelka a současně náměstkyně primátora Šárka Prachařová se na předposledním krajském zastupitelstvu vyjadřovala podobně. A sklidila za to kritiku od hejtmana Martina Půty.

Jenomže ANO nakonec ze svých postojů couvlo. Náměstkyně primátora pro sociální záležitosti Martina Teplá vydala prohlášení, proč její klub/potažmo město (liberečtí Starostové pro Liberecký kraj například jsou vůči hejtmanovi, který je i jejich stranickým šéfem, absolutně loajální) opoziční návrh nepodpoří. Zelení na to reagovali slovy, že jde o chybu a nedostatek politické odvahy vzepřít se kraji, přičemž že na to doplatí liberečtí důchodci.

Náš Liberec přináší vyjádření obou zastupitelských klubů, tedy ANO i Zelených/LOL, k problematice. Ostatní kluby k tomuto zásadnímu tématu vyjádřená nedaly.

ANO: K novému pavilonu Domu seniorů Františkov už vzniká projektová dokumentace. Následně můžeme řešit financováníZelení/LOL: Na pasivitu radnice mohou liberečtí důchodci těžce doplatit
Rada města Liberec v červenci tohoto roku vybrala zhotovitele projektové dokumentace na novou přístavbu Domu seniorů Františkov, ve které by mohly najít útočiště desítky nových klientů, kteří trpí chronickým duševním onemocněním a vyžadují péči se zvláštním režimem. Projektovou dokumentaci připravuje liberecká společnost Valbek.

„Projektová dokumentace je nezbytná nejen pro vydání stavebního povolení, ale také k tomu, abychom mohli zažádat o dotaci. Bez konkrétních parametrů projektu se rovněž neobejdeme při žádosti o zařazení dalších kapacit Domu do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje,“ zdůrazňuje náměstkyně primátora pro sociální záležitosti Martina Teplá.

Reaguje tak na bod číslo 42, který mají projednávat tuto středu liberečtí zastupitelé. Jeho cílem je do projektu finančně zapojit Liberecký kraj po vzoru stavby domova pro seniory v Hrádku nad Nisou a dopředu formálně zajistit, aby kraj nová lůžka Domu seniorů ve Františkově skutečně zařadil do Základní sítě sociálních služeb Libereckého kraje a finančně je podporoval.

„Chápu, co vedlo předkladatele k vytvoření takového návrhu, ale v tuto chvíli by mohlo být pro Liberec kontraproduktivní se k čemukoliv zavazovat, když ještě sami nemáme přesnější představu o tom, jak bude přístavba vypadat a kolik bude stát. Navíc, domov v Hrádku sice kraj zafinancoval, ale znamená to také, že ho převezme. Ve Františkově má 78 % klientů trvalé bydliště v Liberci, a proto by se měl o své obyvatele Liberec také postarat,“ vysvětluje Martina Teplá.

Co se týče financování, počítá s tím, že město bude usilovat o dotaci z Národního plánu obnovy v rámci výzvy Rozvoj a modernizace materiální technické základny sociálních služeb. „Pokud nám kraj také přispěje, budeme samozřejmě moc rádi, nicméně s variantou, že by si Dům opět převzal pod svá křídla, nepočítáme. S krajským úřadem průběžně komunikujeme a věřím, že najdeme společné řešení i bez usnesení libereckého zastupitelstva. A jak jsem již uvedla, bez termínu výstavby pavilonu nemůžeme ani kraj žádat o zařazení do Základní sítě,“ dodává Martina Teplá.

Dům seniorů Františkov má aktuálně kapacitu 200 klientů, přičemž 34 klientům jsou poskytovány služby Domova se zvláštním režimem a 166 klientům jsou pak poskytovány služby Domova pro seniory. V současné době Dům eviduje 128 žádostí o službu Domova se zvláštním režimem.

Na čtvrteční jednání zastupitelstva města je opozičním zastupitelem, Jindřichem Felcmanem, předložen návrh na zajištění příspěvku Libereckého kraje určeného pro novou přístavbu Domova seniorů Františkov. Příslušná náměstkyně pro sociální oblast, Martina Teplá, jej považuje za nadbytečný.

Návrh má souvislost s nedávnou kauzou, kdy Liberecký kraj zafinancoval výstavbu nového domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Tento nový dům se 42 lůžky bude stát celkem 277 mil. Kč. Zhruba 200 mil. Kč bude uhrazeno z dotací, zbytek doplatí kraj.

„Šlo o o zásadní obrat v dosavadní politice kraje. Ten za posledních 10 let nevybudoval jediné takové zařízení. Před 2 roky navíc sdělil hejtman Půta výslovně, že o důchodce by se měla starat hlavně města,“ popisuje souvislosti liberecký zastupitel Jindřich Felcman.

Kritiku tohoto kroku přednesla na krajském zastupitelstvu i liberecká náměstkyně za ANO Šárka Prachařová, když hovořila o VIP postavení Hrádku nad Nisou.

„Z toho důvodu jsem oslovil příslušné náměstkyně za hnutí ANO, Šárku Prachařovou a Martinu Teplou, aby ihned vyjednali s Libereckým krajem podmínky finanční podpory u nyní plánované přístavby ve Františkově. Liberecký kraj nemá v tuto chvíli žádná systematická pravidla, které záměry stejně jako v Hrádku podpoří a které ne. Je tak nutné jednat s krajem individuálně a dosáhnout nějaké dohody. Jen tak lze předejít pachuti z protekce, tak jako v případě Hrádku nad Nisou,“ vysvětluje J. Felcman.

Náměstkyně Teplá nicméně sdělila, že takový krok je nyní předčasný, konkrétně: „Pokud nám kraj také přispěje, budeme samozřejmě moc rádi, nicméně s variantou, že by si Dům opět převzal pod svá křídla, nepočítáme. S krajským úřadem průběžně komunikujeme a věřím, že najdeme společné řešení i bez usnesení libereckého zastupitelstva.“

To považuje J. Felcman za zásadní chybu: „Existují různé typy lůžek, existují různé požadavky na řešení stavby. Jestliže nyní Liberec zahajuje projektování, právě nyní je ten pravý čas, aby se parametry přístavby s krajem dohodnuli. To bude pojistkou, že krajské zastupitelstvo následně tuto přístavbu zařadí do Základní sítě sociálních služeb a Liberec na jeho provoz bude dostávat státní příspěvek. A také to bude pojistkou, že Liberecký kraj u této přístavby opět neuhne se svou politikou a finanční podporu na výstavbu neodmítne.“

Za odmítavým postojem ze strany náměstkyně Teplé pak vidí Felcman spíše nedostatek politické odvahy a podřízené postavení města vůči kraji: „Město Liberec mělo nyní situace kolem podpory hrádeckého domova důchodců využít a jasně se o finanční podporu svého záměru přihlásit. Jenže k tomu příslušná náměstkyně Teplá zjevně nenašla dostatek politické odvahy. Když říká, že budeme rádi za příspěvek a věříme, že najdeme společné řešení, pouze tím ukazuje politickou naivitu. Platí jen to, co je na papíře. Nedůslednost a absence odvahy libereckého hnutí ANO tak může vznik nových lůžek pro liberecké důchodce přímo ohrozit.“
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice