Dětem, které nepoznaly svět

V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní tábor pro Romy a Sinty, kteří byli zneužíváni pro otrockou práci. Narodilo se zde i jedenáct dětí, které byly posléze zavražděny ve vyhlazovacím táboře Osvětim.

V zatáčce Kunratické ulice byl v letech 1941 – 1943 tábor pro Romy a Sinty, kde bylo internováno přes 130 lidí. Narodilo se zde 11 dětí, které opravdu nepoznaly nic jiného než lágr a pak Osvětim. Všichni (snad až na dvě osoby) z tábora byli zavražděni v koncentračních táborech Osvětim, Buchenwald a Ravensbrück. Od roku 1943 zde byl zajatecký tábor pro Francouze.

O realizaci pomníku se zasadil pracovník Severočeského muzea, Ivan Rous, který dlouhodobě badatelsky pracuje na zmapování nacistických otrockých táborů na Liberecku.

„Tábor jsme „archivně“ objevili v roce 2011. V roce 2018 jsme místo osadili sedmi kříži (tehdy jsme znali jen sedm jmen), na místě proběhl archeologický výzkum, a letos se podařilo dotáhnout celou kauzu do cíle. Osadili jsme pomník,“ uvedl badatel Ivan Rous.

„Děkuji všem co se nezištně podíleli na přípravách, děkuji Libereckému kraji a hejtmanovi, že akci finančně podpořil, děkuji romským iniciativám, i liberecké židovské obci! Díky za malé včerejší setkání,“ dodal Ivan Rous.

Pomník je tvořen libereckou žulou z Ruprechtického lomu a váží přibližně 6 tun. Je osazen klasickou bronzovou odlévanou deskou. Celkové náklady na pomník s deskou byly zhruba 89 tisíc korun.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.