Nic se nemění. ODS je ze hry, ale její vyloučení členové budou dál koalici podporovat

STAN/Starostové pro Liberecký kraj, ANO a Piráti vypověděli smlouvu ODS po sérii odhalení, které minulý týden přinesl Náš Liberec a která, dle policie, dokumentují, jakým způsobem bývalý člen a náměstek primátora Petr Židek za ODS pracoval pro Syner. Židek slíbil koalici věrnost i jako nezařazený zastupitel poté, co byl vyloučen z ODS.

„Po sérii šokujících odhalení, která jsme zjistili minulý týden, se Starostové s podporou TOP 09 a KDU – ČSL, zástupci ANO a Pirátů, rozhodli vypovědět koaliční smlouvu ODS,“ uvedl dnes večer po koaličním jednání primátor Jaroslav Zámečník ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj. „V tuto chvíli ODS vypadává z naší koalice, všechny tři strany si potvrdily, že mají zájem dál spolupracovat,“ dodal primátor Zámečník.

Reakce koalice přišla poté, co minulý týden Náš Liberec přinesl zprávu o tom, z čeho policie viní bývalého náměstka Jaroslava Zámečníka, Petra Židka. Ten dnes do rukou primátora odevzdal svou rezignaci, ale slíbil zároveň koalici podporu.

„Nadále zůstávám řadovým zastupitelem a jsem připraven stále podporovat současnou koalici a její programové prohlášení,“ ujistil dnes primátora Jaroslava Zámečníka i veřejnost Petr Židek.

Zastupitelský mandát si totiž ponechal, stejně jako další zastupitelé zvolení za ODS, kterým byla rozhodnutím Výkonné rady ODS v pátek zrušena liberecká buňka. Židek a kontroverzní podnikatel a majitel Syneru Petr Syrovátko, který měl Židka podplácet, byli z ODS rovnou vyloučeni.

Primátor Zámečník, také sdělil, že přebírá kompetence po dnes již bývalém náměstkovi Petru Židkovi. Pikantní na tom je, že s ním dlouhé roky sdílel členství v liberecké ODS, zámečník byl jejím členem na vysokých funkcích 23 let.

O členství v koalici usilovala, místo ODS, i opozice ze Zelených/Liberce otevřeného lidem. Její členové v minulosti jako jediní kritizovali aktivity Petra Židka a jeho současné policejní obvinění, pokud se ukáže jako opodstatněné, jim téměř ve všech bodech dává za pravdu.

„Jedinou možností, jak obnovit důvěryhodnost liberecké radnice, vidím v tom, že SLK, ANO a Piráti vypoví koaliční smlouvu ODS a přizvou do vedení města nás,” říká Jindřich Felcman ze Zelených a vysvětluje: „Jen odvolání Petra Židka nic neřeší. Je potřeba přizvat do vedení města ty, kteří na rizika všech zmíněných rozhodnutí upozorňovali. To je jediný skutečný důkaz, že vedení koaličních stran myslí svůj rozchod s nekalými praktikami na radnici vážně.”

Volání opozice po očistě liberecké politiky ale zástupci Starostů, ANO a Pirátů ale nevyslyšeli a budou dál spoléhat na svou většinu v zastupitelstvu a podporu zrušené buňky ODS.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi