Další zdražení: rekonstrukce URANU je už dvakrát dražší, než měla být

Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17 milionů a cena díla je tak na dvojnásobku původních odhadů.

Další razantní prodražení stavby, kterou prosazovala i navzdory svým koaličním partnerům, strany STAN/Starostové pro Liberecký kraj a ODS, oznámil primátor města Jaroslav Zámečník ze Starostů. Za nárůstem ceny i prodloužením termínu je podle primátora vyšší rozsah prací, než původně předpokládali. Nyní jde o třetí dodatek smlouvy. „Největší položkou je, že jsme se rozhodli přiobjednat zejména rekonstrukci sociálního zařízení ve všech patrech,“ řekl primátor. 

Na vině má být špatně připravený projekt. Už při jeho přípravě se ale podle primátora ukázalo, že do rekonstrukce bude nutné zahrnout i částečnou obnovu vnitřních prostor. „Tak jsme postupně začali přidávat rekonstrukci topení, instalaci vzduchotechniky. Pak jsme přidali vznik (zázemí) autobusového nádraží v přízemí,“ řekl Jaroslav Zámečník.

Přitom město si platilo, jak informoval Náš Liberec, i externího manažera, který měl na celý projekt dohlížet. Byl jím bývalý kontroverzní úředník magistrátu Michal Vereščák. Ten měst za svou práci při přípravě projektu naúčtoval 150 tisíc korun.

Nyní je cena rekonstrukce na 161 milionech korun. Připomeňme, že původní vítěz soutěže nabízel ještě před dvěma lety za rekonstrukci 75,2 milionu korun. Poté to bylo 84,4 milionu. Podrobnější popis celé zakázky je zde

Jenomže to nemusí být je o šlendrijánu, který na radnici pod primátorem Zámečníkem vládne. Podle policie totiž byla rekonstrukce URANu jednou ze zakázek, kterou přímo řídil podnikatel a spolumajitel SYNER Group Petr Syrovátko. Ten měl, dle detektivů, záměrně usilovat o prodražení stavby a určovat i vítěze veřejné zakázky. Jeho nástrojem byl pak, dnes již bývalý, náměstek za ODS Per Židek.

Policie má přímo za to, že Petr Židek se nejprve snažil rekonstrukci URANu zabránit nebo ji alespoň protahovat. Chtěl docílit toho, aby město koupilo budovu S-tower, která patří Syner Group, kam by se přestěhovali úředníci z URANu.

„…realizaci (rekonstrukce budovy URAN-pozn.red.) se snažil zabránit, respektive ji alespoň zpomalit ztížením procesu zadávání veřejné zakázky na výběr dodavatele stavebních prací, a to i zdůvodu prodloužení realizace stavebních prací tak, aby Statutární město Liberec muselo dlouhodobě pronajímat náhradní alternativní prostory pro zaměstnance Magistrátu města Liberec,“ píše se v policejním odůvodnění.

Nákup S-tower se Židkovi nepovedlo prosadit, ale nakonec se, dle policie, začalo se pracovat na tom, aby se zakázka na rekonstrukci URAN alespoň dostala do těch správných rukou. respektive do rukou předem určených Petrem Syrovátkem.

„…když se mu (Petru Židkovi -pozn.red.) koupi (S tower – pozn.red.) nepodařilo prosadit, slíbil mu (Petru Syrovátkovi-pozn.red.) zadávací dokumentaci rekonstrukci budovy URAN společně s projektem rozpočtu stavebních prací v elektronické podobě na flashdisku, současně s poskytováním informací, kdy nadlimitní zakázku „Rekonstrukce objektu URAN, Liberec III“ s nejvýše přípustnou cenou 117 200 000 Kč bez DPH získala podezřelým Petrem Syrovátkem vybrané sdružení dodavatelů Společnost CMS pro rekonstrukci objektu URAN, jehož společníky jsou společnosti CL-EVANS, Metrostav DIZ a STAPROM CZ s nabídkovou cenou 136 455 774,22 Kč včetně DPH s tím, že se společnosti holdingu SYNER Group budou na zakázce podílet pouze subdodavatelsky,“ píše se v policejním dokumentu.Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého
Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.