nášLiberec

Search

Soud s hejtmanem Půtou bude probíhat v termínu krajských voleb

Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta, poběží v druhé polovině září a padne přímo na termín krajských voleb. Hlavní viník, forma Metrostav, se již přiznal k trestné činnosti, včetně uplácení hejtmana Půty.

„Soud stanovil termín jednání ve věci rekonstrukce kostela Máří Magdaleny. Proběhne ve dvou týdnech v druhé polovině září. Tedy těsně před krajskými volbami a po nich. Nestěžuju si. Jsem naopak rád, že po pauze, která trvá od loňského dubna, byl termín jednání konečně stanoven a věc po téměř deseti letech dospěje k definitivnímu závěru,“ uvedl na sociálních sítích hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Soud už mě v této věci jednou zprostil obžaloby a já věřím, že v září svůj verdikt zopakuje,“ dodal hejtman s odkazem na původní kontroverzní rozsudek bývalého soudce Petra Neumanna, který na samý závěr procesu odmítl vzít v potaz odposlechy (kde se mimo jiné hovoří i o úplatcích pro Půtu) a dokonce osvobodil i ty obžalované, kteří se k vině přiznali. Jeho rozsudek ovšem zcela odmítla vyšší instance a soud pokračuje s jiným soudcem.

Letošní krajské volby proběhnou ve dnech 20. a 21. září a hejtman Martin Půta v nich bude usilovat o čtvrté zvolení, byť po posledních volbách před čtyřmi lety tvrdil, že jde o jeho poslední období. Jak uvedl jako první Náš Liberec, v rámci koalice STAN a Pirátů usiloval o post minstra dopravy.

Soud se v korupční kauze konal naposledy loni na jaře, protože v kauze nastal zcela zásadní obrat, když se během roku 2023 k vině přiznal i hlavní obžalovaný – stavební gigant Metrostav. Metrostav a jeho dceřiná firma Metrostav Infrastructure zároveň se státním zástupce uzavřely dohodu. Náš Liberec jako první, ve spolupráci se Seznam zprávami, o ní informoval letos v lednu.

Metrostav se vedle ostatní trestné činnosti přiznal i k uplácení hejtmana Půty. Tento to odmítá a dále celou kauzu označuje za komplot proti jeho osobě s cílem jej politicky a finančně zničit. Martinu Půtovi hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody 5 let a zákaz politické činnosti. Takové potrestání alespoň navrhoval státní zástupce naposledy. Nicméně od té doby byly původní přísné tresty podstatně sníženy těm, kteří se, podobně jako Metrostav, k trestné činnosti v kauze přiznali.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Kauza, kterou otevřel Náš Liberec, před několika lety, pokračovala policejním obviněním z roku 2014, se po sérii stížností ze strany právních zástupců obviněných dostala k soudu až v roce 2018. Zde ji pak protáhly nejen neustálé námitky zejména zástupců Metrostavu, ale také jak bylo zmíněno výše, z hlediska vyšších soudních instancí, špatná práce původního soudce Petra Neumanna.

Vedle této kauzy, jak informoval Náš Liberec jako první, se policie zajímá o hejtmana Půtu ve věci výstavby fotovoltaické elektrárny v Ralsku, ale pravděpodobně i dalšího působení lobbistických skupin. Náš Liberec v dubnu letošního roku přinesl zprávu o tom, že u Půty byla provedena policejní prohlídka a byl mu zabaven notebook a telefon.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali