Hejtman Půta ve své řeči ostře zaútočil na státní zastupitelství

„Nejsem to já, kdo porušuje zákon, ale státní zástupce,“ uvedl při své dnešní závěrečné řeči hejtman Martin Půta. Zopakoval svá tvrzení, že se ničeho nezákonného nedopustil, svým konáním chtěl pomáhat kraji a památkám a on a jeho blízcí trpí již deset let.

Náš Liberec včera informoval o tom, že státní zástupce i nadále požaduje přísné tresty v kauze rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény, kde prokazatelně docházelo ke korupci a tunelování veřejných prostředků a kde již existují pravomocné rozsudky.

Prvně byla přečtena závěrečná řeč advokáta někdejšího člena liberecké ODS Tomáše Petráčka, který měl podle žalobce plnit roli bílého koně a inkasovat od příjemců dotací peníze, které pak měly končit například u dalšího obžalovaného, bývalého šéfa ROP Severovýchod v Liberci Bořka Machatého. Právní Petráčka ve své dlouhé závěrečné řeči jednotlivé body obžaloby odmítl a požaduje pro svého mandanta, kterému hrozí nepodmíněný trest odnětí svobody, osvobozující rozsudek.

Po něm vystoupil se závěrečnou řečí hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Tu pojal, jak sám uvedl, jako svůj osobní pohled, jelikož právní rozbor a odmítnutí obžaloby za něj včera před soudem pronesl jeho zástupce Tomáš Gřivna.

Náš Liberec již v minulosti upozornil na skutečnost, že tohoto elitního právníka Půta platí z peněz, které mu poskytlo jeho hnutí Starostové pro Liberecký kraj a které je zase obdrželo od státu za výsledky voleb na politickou činnost. Loni se tato částka dostala již na téměř 2,5 milionu korun.

Zatímco Tomáš Gřivna se včera, buď z neznalosti, špatné přípravy nebo prostě snahy pomoci svému mandantovi, podivoval například proč se proti zmíněnému podezřelému projektu (byl v Liberci dlouhodobě kritizován, o čemž před soudem například bývalá primátorka Martina Rosenbergová z ČSSD nemluvila pravdu) v roce 2013 v ROP severovýchod vymezoval jeho tehdejší člen Jan Korytář (který jej na úrovni Liberce kritizoval minimálně od roku 2010) a pouštěl se tak do nejrůznějších spekulací, které živí část místní politické scény, Martin Půta dnes vypovídal více v osobní rovině.

Uvedl, že od jeho obvinění uteklo již více jak deset let a snáší jej špatně nejen on, ale rovněž i jeho rodina a blízcí. Za stěžejní problém tohoto stavu neoznačil vlastní chování, kdy aktivně pomáhal, ve spojení s příjemci dotace, podezřelému projektu z pozice toho, kdo o něm má rozhodovat, ale práci státního zástupce. Toho označil dokonce za toho, kdo porušil zákon.

„Neexistuje žádný důkaz o převzetí úplatku, ani o tom, že mi byl nabídnut, žádný důkaz o ovlivňování rozhodování členů výboru,“ uvedl u soudu Půta s tím, že musí znovu zopakovat své přesvědčení o tom, že nic špatného neudělal, ale chtěl jen pomoci dotacemi podpořenému projektu a těm, kteří sami lidem v kraji pomáhají. Proto žádá soud o zproštění viny v plném rozsahu.

Po Martinu Půtovi přednesl svou závěrečnou řeč bývalý ředitel ROP Severovýchod Bořek Machatý, který podle obžaloby rovněž patřil do organizované skupiny kolem Metrostavu, tentokrát ovšem z pozice odpovědného úředníka, který měl na starosti kontrolu projektů.

Machatý přiznal, že výše zmíněnému Petráčkovi pomáhal s přípravou projektu, ale dělal to prý pouze na základě přátelství s ním a zároveň odmítl, že by přijal za tuto činnost nějaký úplatek. „Přiznávám, že jsem mohl mít zájem na tom, aby byl tento projekt dotažen zdárně do konce, protože jsem na základě počtu úspěšně podaných projektů měl dáno i osobní ohodnocení v podobě prémií. Rovněž mi záleželo na tom, aby se v Liberci opravila kulturní památka, “ uvedl u soudu Bořek Machatý.

Před soudem promluvil i bývalý manažer Metrostavu Jan Petráň, který měl dle odposlechů komunikovat například právě s hejtmanem Martinem Půtou. Dokládají to i odposlechy, které jsou jedním z klíčových důkazů.

„Půta teď bude šéfem ROP, takže to je to zařízený, že se ty peníze uvolněj,“ popisuje například strategii Metrostavu na odposleších Jan Petráň, když řeší situaci, kdy Metrostavu hrozilo, že o své peníze přijde, protože projekt dopisem na ROP v roce 2012 ukončil Jiří Zeronik, další obžalovaný, který byl již odsouzen za korupci.

Petráň rovněž na odposleších zmiňuje, že je vyčleněna „jednička pro Půtu“. Státní zástupce má za to, že se to shoduje s tabulkou s údajnými úplatky, kterou policie zajistila u dalšího z manažerů metrostavu, dnes již zesnulého, Jaroslava Stuchlíka, kde podobná částka (800 tisíc) je u kolonky „Nejvyšší“.

Jan Petráň ale tvrzení obžaloby popřel. „Nikdy jsem panu Půtovi úplatek nenabízel,“ řekl dnes u soudu.

foto: LK

Subscribe
Upozornit na
guest
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další slavná stavba prožívá svůj vpravdě liberecký příběh. Radnice nechala zchátrat pavilon Svatopluka Technika v areálu LVT a nyní s velkou slávou oznamuje jeho
Problematická a neuvěřitelně dlouhá rekonstrukce pár desítek metrů ulic V Úvoze a Voroněžská, o které již informoval Náš Liberec, byla dražší o nemalé
Na třinácti hektarech za současnou zoo, směrem k Lesnímu koupališti, by měl vzniknout velkolepě, až megalomansky pojatý projekt Údolí divočiny. Projekt diskutovaný od roku
Tahanice o mandáty v krajském zastupitelstvu i o volební miliony za získané hlasy politikům ze Stačilo! zřejmě nevyjde. Liberecký soud znovu zamítl návrh koalice
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.