Lidé z Broumovské: město by se nemělo tvářit, že nemá na investora páky

Sídliště Broumovská čekají velké změny. A to ne na přání místních a kvůli potřebám zdejšího veřejného prostoru, ale ze strany soukromého investora. Ten chce přestavět někdejší Obchodní dům Korint na rozsáhlý bytový komplex se sedmi patry a 132 byty, se supermarketem a dalšími komerčními plochami. Jenomže ne všechny představy developera se líbí lidem, kteří na Broumovské žijí.

Náš Liberec se proto rozhodl vyzpovídat zástupce Místní komise Rochlice, pod kterou „Broumák“ spadá a jejíž členové se ve věci přestavby Korintu angažují a vznáší své připomínky. Za komisi jsme mluvili s …

Andreou Kuňákovou (předsedkyně), Josefem Kotalíkem, Štěpánkou Kašparovou a Marcelou Novákovou z Místní komise Rochlice (MKRO).

Pamatuji si, jak byl původní návrh na přestavbu Korintu odmítnut panem primátorem Jaroslavem Zámečníkem (STAN/SLK) i jeho náměstkem Jiřím Janďourkem (STAN/SLK) pro jeho velkou kapacitu, která by nebyla ku prospěchu Broumovské. O to větší překvapení pak bylo, že nový návrh, se kterým již zmíněné vedení města souhlasí, není o tolik menší… Co na to za místní říkáte?

MKRO: Primátor se i na veřejném projednání zastával obyvatel, tedy jednotný souhlasný názor vedení města na to asi stále není. S výrazným navýšením nad současnou výšku objektu ani my nesouhlasíme. Po téměř 40 letech od otevření budovy by se nyní změnila její výška, přestože v původně koncipovaném sídlišti byla zástavba v horní části Broumovské určená v nižší výškové úrovni.

Docela mne překvapilo, když jsem zjistil, že autorem nového, jen o málo menšího návrhu je předseda liberecké Rady architektů, která původní verzi odmítla. Podle vedení města se ovšem o střet zájmů nejedná, nemyslíte si ale, že tato skutečnost zde hraje roli?

MKRO: Střet zájmů vnímáme. Architekt Smutný se sice vyjádřil, že se při hlasování zdržuje, čímž má být situace z pohledu města vyřešena, ale podle nás je to stále problematické, tím spíš, že se jedná o tak velký projekt na našem sídlišti. Máme informaci, že to jako problematické vidí i Česká komora architektů dle vyjádření paní Rybkové. Ke střetu zájmů docházet nesmí a mělo to být jednoznačně vyřešeno tak, aby ke střetu zájmů nedocházelo.

Podobně velká výstavba bez debat zatíží své okolí. Začněme parkováním, které je problémem a evergreenem nejen na Broumovské. Pamatuji se, jak v původním návrhu investor počítal s tím, že majitelé bytů budou prostě parkovat na městských pozemcích. Jaká je situace dnes a je podle Vás vyřešená?

MKRO: Kapacitně považujeme parkování za nedostatečné. Podle vystoupení investora se počítá s garážemi pro obyvatele a venkovním parkováním pro veřejnost, ale to chce tvořit zčásti na pozemcích města, které nejsou ve vlastnictví investora.  Místa na nich již jsou, nejednalo by se o tvorbu nových. Navíc vjezdy do garáží povedou přes obytnou část sídliště, což ještě zvýší dopravní zátěž. Není jasné, jaká bude finální kapacita a zda vůbec odpovídá reálným potřebám.

Dalším momentem, který se zde řešil je blízkost ZŠ, která je hned naproti, přes malé náměstíčko. Zaznamenal jsem připomínky Vašich členů i na toto téma. Můžete je shrnout?

MKRO: Zvýšený provoz v okolí školy považujeme za bezpečnostní riziko, zejména pro děti. Projekt navíc může ovlivnit světelné podmínky v několika třídách. Doposud také chybí demografická studie, která by ověřila, zda školní kapacity zvládnou nový příliv obyvatel.

Poměrně razantní navýšení Korintu, který byl původně koncipován jako nižší, a to kvůli své lokaci na samém vrchu sídliště, bude mít dopad i co do intenzity slunečního svitu pro ostatní domy. Jak Vám v tomto zástupci investora a radnice argumentují na Vaše výtky?

MKRO: Zástupce investora slibuje vytvořit studii osvětlení jako podklad pro stavební řízení a změnu architektonického návrhu s více odstoupenými patry směrem k domu Sametová 721-724. Od 19. února 2025, kdy proběhlo veřejné projednání a toto zaznělo od p. Kuňákové, nedošlo v této otázce k žádnému posunu s architektem a projektantem v jedné osobě.

Na Broumovské chybí větší obchod s potravinami. Nicméně obávají se místní, kteří bydlí v těsném sousedství Korintu i zvýšeného provozu, hluku a světelného znečištění v noci?

MKRO: Ano, neboť zásobování prodejny řetězcemAlbert má být v místě bývalé pošty, tzn. v těsné blízkosti domu Sametová 721-724, oproti původní variantě, kde je prodejna potravin u zastávky MHD.

Sám jsem byl poměrně překvapen, nakolik na Broumovské funguje ochrana a rozmístění útočišť pro netopýry, rorýsy i další dravé ptáky. Někteří z Vás se obávají, že výstavba bytového komplexu bude mít negativní dopad i na toto. Řešili jste to?

MKRO: Ano, řešili. Ve vzdálenosti 24 metrů od Korintu, ve zdi domu Sametová 721, hnízdí zvláště chránění rorýsi obecní (Apus apus), kteří potřebují prostor a termiku pro vzlet, což by při zvýšení Korintu zmizelo. Investor o nich nevěděl, slíbil prověření, ale není známo, jak to řeší. Risk jsou i prosklené plochy (viz standard AOPK), podle našich informací projekt nemá opatření proti nárazům ptáků. Je potřeba posudek a udělat taková opatření, která z něj vyplynou.

Jsou zde nějaké další body, které Vás ohledně přestavby Korintu znepokojují?

– Projekt má po získání povolení převzít firma Trastevere s.r.o., spadající pod nemovitostní fond ČSNF SICAV, kde byl jako projektový manažer uveden Martin Klusáček. Fond uvádí Korint mezi svými třemi nejvýnosnějšími projekty v ČR. To vyvolává otázky, zda se investor řídí nejen výnosností, ale i potřebami lokality a obyvatel sídliště. Znepokojuje nás také, že za investora nevystupuje vlastník ani zástupci fondu, jen architekt Smutný.

– Na jednání Rady architektů č. 71 zaznělo od zúčastněného radního, že projekt je v souladu s územním plánem. Přitom takový závěr může vydat pouze stavební úřad. Minulý návrh s podobnými parametry byl v roce 2023 zamítnut, což vyvolává obavu, že takový souhlas vzbuzuje falešný dojem jistoty. I nyní může dojít k zamítnutí. Rada a na to navazující orgány se možná spoléhají na tvrzení někoho, kdo nemá oprávnění vydávat schvalující razítko.

– Není zajištěn vznik služeb, které by sídliště potřebovalo, např. ordinace lékařů. Prostory ve 2. NP jsou sice v návrhu, ale je otázka, zda je developer vůbec vybuduje, když při projednání zaznělo, že zájem lékařů není (přitom neoslovili např.MUDr. Wiedenovou, která původně měla v Korintu ordinaci a nyní postrádá bezbariérové působiště).Pokud se prostory nepronajmou, mohou být využity komerčně, jinak, nebo zůstat prázdné a služby pro obyvatele tam nebudou.

– Mluví se sice o zeleni a udržitelnosti ve veřejném prostoru, ale zatím není jasné, jestli se to opravdu promítne i do samotného domu – například do využití střech, orientace bytů nebo zachytávání dešťové vody. Investor by měl dodržet platné standardy.

– Prezentovaný návrh veřejného prostranství kolem Korintu počítá s novou zelení včetně výsadby vysokých stromů a navržených clonících stěn z habrů. Než budou plně vzrostlé, může v praxi trvat mnoho let. V městském prostředí je riziko, že se stromy neujmou nebo nebudou růst optimálně. Otázkou je také kdy budou ve skutečnosti vysazené stromy clonit od osvětlení aut dům Sametová 721.

– Obyvatelé vchodu Sametová 721 zcela ztratí soukromí, neboť vzdálenost Korintu dle projektu bude pouhých 23,6 metru (měřeno laserem) a na tuto stranu jsou plánovány okna v nových bytech. Ani zde nemáme od investora odpověď, jak toto chce řešit a zda se to obyvatelům ze Sametové 721 bude nějak kompenzovat či navrhne projektant optimální řešení? A to ještě nezmiňujeme, že jejich byty kvůli tomu pravděpodobně ztratí na ceně.

– Máme také obavu, že projekt vůbec nemusí být realizován, protože bylo naznačováno, že se budova může nechat schválně chátrat. Investor navíc mlží ohledně toho, za jakých podmínek bude projekt ziskový a dění okolo investičního fondu v pozadí také vzbuzuje otazníky.

A co komunikace ze strany investora a města. Jste s její kvalitou spokojeni?

MKRO: Ze strany investora je komunikace dlouhodobě nedostatečná. Město se s námi snaží otevřeně komunikovat. Bohužel se nám zatím nepodařilo získat odpovědi na naše dotazy ke Korintu, ani za více než 60 dní, což nás mrzí. Ostatně jak řekl pan primátor i na veřejném projednání, investor bez města nepostaví ani lešení. Město má tedy klíčové nástroje v ruce a nemělo by se tvářit, že „na investora nemá páky“.

Děkuji za rozhovor.

foto: Facebook

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Politické vedení Liberce má dalšího obviněného. Stal se jím veterán zdejší politiky, náměstek primátora Jiří Šolc, který byl coby nestraník zvolen za ANO. Náš
Liberecký kraj má další novum. Jeho nejvyšší politický představitel není už jen obviněný, ani obžalovaný, ale nově i odsouzený z přijetí úplatku a zneužití pravomoci.
Projekt Garantovaného bydlení má za sebou první rok fungování, ptáme se proto jeho ředitele Roberta Pradeho na průběh tohoto roku.
Bydlení se dnes, více než po třiceti letech fungování svobodného trhu, stává neustále naléhavějším problémem pro stále větší část společnosti. Do sociální pasti, která
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.