Areál oční léčebny v Machníně dál podléhá zkáze

Historizující zámeček v Machníně, postavený v duchu německého romantismu, se pomalu rozpadá. Přitom jej město před osmi lety prodalo za velmi nízkou cenu 1,4 milionu korun doktoru Miroslavu Samkovi, který zde měl minimálně po dobu deseti let provozovat léčebné nebo sociální zařízení.

To byla podstata věcného břemena smlouvy, která byla uzavřena mezi městem a kupujícím. Ten chtěl v areálu vybudovat domov důchodců. Svého plánu se zřejmě nevzdal, protože na květnovém zasedání libereckého zastupitelstva se projednával případný doprodej pozemků okolo objektu právě doktoru Samkovi.

Podle vyjádření doktora Samka nemá nyní na restauraci areálu příslušnou hotovost. Shání prý peníze od případného investora a zamýšlí i zažádat o poskytnutí prostředků Evropskou unii. „Také mě mrzí, že objekt chátrá. Je ale dost obtížné sehnat prostředky, když jste sám za sebe a nemáte nikoho za zády,“ uvedl pro Liberecký Deník Miroslav Samek.

Během osmi let ale nikdo s pracemi na objektu bývalé oční léčebny nezačal. Nejen místní lidé z machnínského občanského sdružení se obávají, že objekt zchátrá úplně. Na zastupitelstvu proti prodeji pozemků náležejícím k budově bývalého očního ústavu vystoupily i zastupitelé z řad opozičních stran. Poukázali na fakt, že současný majitel neplní podmínky smlouvy, proto jim úmysl doprodat mu i pozemky přijde jako zcestný. Na zasedání květnového zastupitelstva padaly i návrhy na odstoupení od smlouvy. Nakonec návrh na prodej pozemků okolo bývalého očního stacionáře neprošel.

Otázkou je i co se stane, až za dva roky vyprší desetiletá podmínka smlouvy, po kterou v objektu nesmělo být provozováno jiné, než zdravotnické nebo sociální zařízení. Možná proto nyní přišla od majitele snaha dokoupit k objektu i pozemky. Jaké další plány s objektem bude mít jeho vlastník a jak se problému postaví město, ukáže zřejmě až čas.

Rozhovor se zastupitelkou Lenkou Halamovou, týkající se i machnínského zámečku čtěte zde.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Poslední lednový den se v Naivním divadle mohou diváci těšit na speciální večer, který je věnován kulatému výročí založení Studia Ypsilon v Liberci. V
Náš Liberec již dlouhou dobu upozorňuje na skutečnost, jakým způsobem vedení Libereckého kraje využívá veřejných prostředků pro svou prezentaci. Minulý týden to potvrdila Rada
Pořad Nedej se! zaujala situace kolem sjezdovek na Ještědu. Společnost Tatry mountains resort slovenského miliardáře a oligarchy Igora Rattaje původně slíbila, že po vykácení
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.