Pobitevní generálové aneb přehazování dluhů z jednoho na druhého a na občany především

V minulých dnech proběhla médii zpráva, že dluh po mistrovství světa v tunelování, které se v Liberci konalo pod zášťitou lyžařského šampionátu v tomto roce, by se mohl snížit zhruba o čtvrtinu. Ačkoliv celková konečná výše dluhů i žalobců, kteří se obracejí na soud, ještě není známa. Současně se ale vyjádřili ministerští zástupci státu, že Kateřině Neumannové s úhradou dluhů nepomůžou. Přemysl Sobotka viní ze všeho Kateřinu Neumannovou a primátor Kittner si myslí, že by se měl Liberec přihlásit k dluhům.

Podle vyjádření likvidátora, obrátilo se na organizační výbor padesát českých věřitelů, dva zahraniční a u soudu již bylo podáno sedmnáct žalob. O své se dokonce hlásí i firma Investorsko-Inženýrská, původně dceřinná firma Syneru, který se „proslavil“ během příprav na mistrovství rekonstrukcí libereckých vysokoškolských kolejí, která byla státními orgány kritizovaná jako neskutečně předražená. Mandatářem celé akce byl tehdy firma Investing CZ a její majitel Josef Nadrchal, starý známý majitelů Syneru, někdejší liberecký politik, který svými hulvátskými, buranskými výroky na adresu státních orgánů šokoval letos v předjaří celou českou veřejnost.

Ministerstvo financí i školství skrze své mluvčí Kateřině Neumannové vzkázali, že jí s dluhy nepomohou. Žádné další peníze ze státního rozpočtu na pomoc šampionátu v Liberci tedy nepůjdou. Mluvčí ministerstva financí se odvolává mimojiné i na současnou finanční krizi, ale zároveň upozorňuje, že navíc stále ještě běží námi vyžádaná kontrola. To dokonce může skončit tak, že by došlo i k navracení peněz, pokud by pověřený finanční úřad odhalil pochybení. Ministryně školství (podobně jako ministr financí) se dokonce s Kateřinou Neumannovou ani nesešli.

Kateřinu Neumannovou už také za její roli při libereckém mistrovství stihl trest. Lyžařský svaz se rozhodl zbavit Kateřiny Neumannové, jakožto ikony neúspěšného a zpackaného manažerského přístupu.. Důvodem je hospodářské fiasko mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Vedení svazu totiž odebrala pořadatelství prestižních lyžařských závodů Tour de Ski agentuře Kentaura, kterou vlastní její partner Josef Jindra. Závod Pražská lyže tedy firma Josefa Jindry pořádat nebude.

Přemysl Sobotka, předseda senátu a jeden ze šéfů (alespoň těch oficiálních zdejší ODS), člen čestného předsednictva Sdružení SKI 2009 a dřívější všemožný podporovatel šampionátu, se rozhodl kateřinu Neumannovou také hodit přes palubu. V médiích svůj názorový obrat prezentoval, když se vyjádřil. že„absolutně zodpovědná je prezidentka organizačního výboru. V této chvíli by stát neměl řešit problém, který byl vytvořen zásluhou paní prezidentky…“

Premiér Mirek Topolánek, taktéž někdejší horlivý podporovatel mistrosvství otočil, když se dal, už na jaře, slyšet, že udělá vše pro to, aby byly prošetřeny chyby, které se staly během přípravy právě probíhajícího Mistrovství světa v klasickém lyžování, které hostí Liberec. Jedním slovem ovšem neopoměl připomenout, že za případná pochybení či zlé záměry v přípravě šampionátu může, jak jinak, předchozí vláda pod vedením ČSSD. Za mnohé mohli, dle premiéra, rovněž i novináři, kteří nepsali o mistrovství v tom „správném, pozitivním duchu.“

Topolánek se tehdy dokonce i zastal NKÚ. Premiérovo vystupování bylo tedy v přímém rozporu se stanovisky představitelů liberecké ODS (i některých s ní spřátelených firem, jako je Syner), kteří naopak zprávu kontrolního úřadu, který odhalil skandální pozadí příprav lyžarského mistrovství. označují za lživou a politicky motivovanou.

Přitom to byla právě Topolánkova vláda, která například jmenovala zmocněnce pro přípravu mistrovství poslance a dlouhodobého libereckého zastupitele za ODS Tomáše Hasila (ten za svou misi na tomto mistrovství získal od státu půl milionu korun). Podle návrhu Tomáše Hasila vláda zaúkolovala Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, aby ze svých rezervních fondů uvolnilo dalších desítky a stovky miliónů, ze kterých byla například financována rekonstrukce VŠ kolejí Technické univerzity v Liberci, kterou tolik zkritizoval NKÚ a kde dle jeho mínění došlo k jasnému zneužití dotace ve prospěch realizátorské firmy Syner i mandatáře celé akce, firmu Investing CZ, která má se Synerem i místní politikou úzké vazby.

Podporu Hasilově iniciativě vyjádřili podpisem dopisu, který označuje situaci okolo příprav na mistrovství za kritickou a žádá urychlené poskytnutí požadovaných peněz, i místní politici. Stěžovali si v něm na přístup minulé vlády a rozpory s její politickou orientací a politickým složením liberecké radnice, jako další důvod uváděli dlouhé povolební vyjednávání. Vedle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska a prezidenta Organizačního výboru pro lyžařský šampionát SKI 2009 Romana Kumpošta jej podepsali i primátor Jiří Kittner, hejtman Libereckého kraje Petr Skokan a předseda Senátu ČR Přemysl Sobotka, všichni za ODS. Kde nemalá část těchto peněz skončila, dodnes ví jen zasvěcení a jejich přerozdělování kritizoval, nejen, NKÚ.

Asi nejlépe ale vystihl celou problematiku i, bohužel, možný budoucí vývoj, liberecký primátor Jiří Kittner. Ten se „chlapsky“, „za Liberec“, k dluhům přihlásil. Je přeci asi víc než kdo jiný, znalý liberecké reality. To znamená, že všechny ty falešně a předraženě, prostavěné a jinak ulité peníze na konta nejrůznějších firem spřáhnutých s politiky, zaplatí zdejší občané. Takže v Liberci všechno při starém.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.