Kandidátka ODS – žádné změny, pozvolná výměna stráží nebo obojí?

I v našem městě budou občané na podzim, v říjnu, vybírat své zástupce do zdejšího zastupitelstva, kteří budou mít zásadní vliv na chod obce po dobu následujících čtyř let. Během uplynulého měsíce představila dosavadní nejsilnější strana, ODS, seznam svých kandidátů do komunálních voleb. Volebním lídrem občanských demokratů a kandidátem na primátora se opět stal Jiří Kittner, který tuto funkci zastává již jedenáctý rok a jeho jméno je, kvůli vazbám na firmu Syner, pro mnohé synonymem propojení politiky a byznysu. Vedle Jiřího Kittnera figurují na kandidátce další známé a dlouholeté tváře liberecké ODS i jména (alespoň zdánlivě) nová. Jde o pokračování zavedené tradice nebo je zde patrná nová personální strategie?

Ač si to někteří politici a strany, ODS nevyjímaje, chtějí nebo chtějí připustit, leitmotivem všech voleb v „supervolebním“ roce 2010 je slovo ZMĚNA. ODS, která v parlamentních volbách ztratila nejvíce voličů ze všech stran, sama musela vyměnit těsně před parlamentními volbami skandály, poradci a buranstvím proslaveného předsedu Mirka Topolánka za tiššího a nenápadnější politika, leč dlouhodobého matadora, přítomného na špici strany celých dvacet polistopadových let, Petra Nečase.

V samotném Liberci se ale ODS na „změnu“ možná připravuje déle. Podívejme se ale na seznam jmen, která ODS představila. Kandidát na primátora, Jiří Kittner, se ujal funkce v roce 1999, kdy byl dosazen do primátorského křesla na místo vlastní stranou odvolaného primátora Jiřího Ježka (v současné době odvolaného z kandidátky TOP 09, o Jiřím Ježkovi a jeho podnikatelských snahách více zde
). Jiří Ježek musel post opustit, když otevřeně hovořil o tom, jak že se to má s výběrovým řízením na stavbu Tisport arény. Neskrytě tehdy naznačoval, že je vše dopředu dohodnuté pro firmu Syner. Ta poté (když například platila zastupitelům „poznávací výlety“ do zámoří, skutečně zakázku vyhrála a Jiřího Ježka vystřídal Jiří Kittner, do té doby ekonomický ředitel firmy Syner. Od té doby pokračovala politika vedení města Liberce v zajetých kolejích – městu rostl dluh a firma Syner (potažmo firmy s ní spojené) dostávaly lukrativní zakázky (například zde).

Vedle lídra, Jiřího Kittnera, zde najdeme „staré známé“ tváře liberecké radnice jako Naďa Jozífková, Hana Konšelová, Ondřej Červinka a Petr Olyšar.
Novou tváří zdejší ODS, jejichž příchod avizoval sám primátor Kittner, je i student Štěpán Křeček, který se (krom silně ideologicky střižených a frázovitých úvah na webu liberecké ODS) blýskl při debatním večeru o Integrovaném plánu rozvoje města ( IPRM), kdy byl, vedle zastupitele za ODS P.Bernáta, jediným z tazatelů, kteří pochválili způsob, kterým liberecká radnice IPRM připravuje.

Daleko významnější novou tváří na kandidátce ODS je ale, hned pod číslem tři, jméno Tomáše Hampla. Ten působí na liberecké radnici od jara loňského roku jako asistent primátora, koordinátor evropských dotací a poté i jako specialista pro koordinaci koncepčních záležitostí. Spolu s primátorem Kittnerem, členem místní rady ODS Jiřím Bílkem (o jehož firmě a zakázkách z radnice pro ni jsme informovali zde
), PR specialistou, přítelem primátora Kittnera a bývalým mluvčím MS v lyžování, Zdeňkem Soudným, se podílí i na vydávání tiskoviny Pravý zastupitel, která propaguje kroky vedení zdejší radnice i ODS.

Ale s primátorem Kittnerem jej nespojují jen pracovní vazby a žurnalistické aktivity. Tomáš Hampl dlouhé roky fungoval v Investorsko Inženýrské a mnoha dalších, s touto firmou personálně svázaných, společnostech. Firma Investorsko Inženýrská vznikla jako dceřiná společnost firmy Syner a její majitelé jsou figurují i nadále v dalších firmách, kde mají zastoupení i majitelé stavební společnosti Syner. Tomáš Hampl byl ze všech funkcí v těchto firmách během březnu roku 2009 řádně vymazán a nastoupil na libereckou radnici do výše zmíněných funkcí.

Jedná se tedy o úředníka, který bude mít veliký (ne-li zásadní) vliv na obrovské množství peněz, které mají do Liberce plynout z fondů Evropské unie, ale i na projekty a obchody města (jako například prodej libereckého letiště – zde
). Podotkněme, že na příklad jen v rámci IPRM má Liberec získat stovky milionů korun. Tyto peníze měly být například poskytnuty na stavbu megaškoly na Masarykově třídě, kterou měla realizovat právě Investorsko Inženýrská. I kvůli posledním krajským volbám, kde prohrála ODS, ale z tohoto záměru sešlo. Sporný projekt měl totiž od počátku mnoho kritiků jak mezi odborníky na školství, tak ze strany starostů menších měst v kraji.

Nicméně bývalé vedení Libereckého kraje v čele s ODS zaplatilo 125 milionů korun za projekt této megaškoly, který teď, když byl v posledních dnech definitivně záměr odmítnut, může leda tak vyhodit. Tak to je jen jeden příklad, kdy se nový asistent primátora a vedoucí odboru koordinace evropských dotací dostal, skrze své bývalé zaměstnavatele, konkrétně Investorsko Inženýrskou, do kontaktu s veřejnými penězi.

Kde tedy všude, do jara loňského roku, kdy nastoupil na libereckou radnici, Tomáš Hampl působil? Jedná se převážně o obchodní instituce působící na poli byznysu s realitami. Jsou to například firmy Kipfold Keys, Horcher Trade, Gilaberte, Develop Industry, Gilberdyke Avenue, Andaine Invest, Devero nebo Monzonit.

Ve většině těchto firem působil současný asistent primátora Jiřího Kittnera , vedoucí odboru koordinace evropských dotací, současná trojka ODS na kandidátce do komunálních voleb. jako předseda dozorčí rady. Není také bez zajímavosti, že u většiny těchto firem je jediným akcionářem společnost SOL Brno, u které jsou pak společníci například z Britských Panenských ostrovů a jiných částí planety. Skuteční majitelé jsou tedy de facto nedohledatelní…

Ještě jedna věc ale spojuje osobu nejvýše postavené, nové osoby na kandidátce ODS s Jiřím Kittnerem. Je to přehled, nasazení, sociální inteligence a kultivovaný způsob vystupování, kterým oba disponují. To u jiných politiků zdejší ODS často těžko pohledat. Ti buď plní roli mlčících hlasovacích robotů nebo je tomu, v horším případě, dokonce naopak. A jelikož zpomalení hospodářského růstu ohrožuje i zájmy velkých (nad)regionálních firem, může se toto promítnout i ve výběru kandidátů stran, které jsou s tímto kapitálem tradičně propojené, při čemž ODS takovou stranou bezesporu je. To ovšem neznamená, že tyto personální změny přinesou i zásadní změnu politického kursu při možném řízení města.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V areálu bývalých Libereckých výstavních trhů (LVT) již deset let funguje Technické muzeum Liberec. Nyní zde má ale vzniknout výstavba bytových domů a lidé
Stavební společnost Brex byla dlouhé roky významným hráčem v regionu. Dostávala poměrně velké procento zakázek a její vlastníci měli blízko k politikům, zejména k
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.