Policie zatýkala policisty i civilisty kvůli vydírání

Rozsáhlou akci, pojmenovávanou krycím názvem Rytíř, rozjela koncem minulého týdne Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) spolu s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zadrženo bylo pět policistů a šest civilních osob, dohromady měli obchodovat s údaji z policejního informačního systému. Informace se tak dostávaly k detektivním a vymahačským firmám. Čtyři ze zadržených policistů pracovali v Libereckém kraji a mezi civilisty je i někdejší spolupracovník zavražděného podnikatele s vazbami na české podsvětí Františka Mrázka.

Čtyři zadržení policisté pracovali v Libereckém kraji. Byl mezi nimi i příslušník Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, další zadržený pracoval jako vedoucí obvodního oddělení. Jeden policista sloužil v Praze na žižkovském oddělení. V současnosti je už mimo službu. Podle představitelů GIBS měli za úplatu vyzrazovat a vynášet údaje, které pak měli poskytnout osobám z detektivních a vymahačských agentur.

Současně s tím zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu také šest civilistů. Ti vydírali 42letého podnikatele, kterého několik dnů drželi na neznámém místě. Cílem bylo získání výhod v obchodu s pohonnými hmotami. Hlavou zločinného spolčení měl být 43letý muž z Libereckého kraje, který své úkoloval na dva své podřízené a ti pak zase úkolovali další muže ze Severních Čech.

Mezi zadrženými má být kromě jiných i Vladimír Svoboda, spolupracovník zavražděného podnikatele a „kmotra“ Františka Mrázka. Detektivové z ÚOOZ ho zatkli v budově Českých drah, kde pracoval na odboru regionální správy majetku.

Svoboda se dříve jmenoval Vladimír Nešpůrek. V devadesátých letech pracoval u policie, od které odešel kvůli podezření z korupce. Po svém odchodu přešel do soukromé sféry a údajně měl spolupracovat se šéfem podsvětí Františkem Mrázkem. S tím, kterého ještě jako policista vyšetřoval. Svoboda ale jakoukoli spolupráci popírá. Po změně jména pracoval mimo jiné pro armádu v Afghánistánu, odtud ale také sám odešel. Jeho velitel na něj tehdy kvůli zkreslování minulosti podal trestní oznámení. Poté Svoboda pracoval jako náměstek u Technické správy komunikací, která o jeho minulosti neměla ani tušení.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Je tomu právě 135 let, kdy tehdejší Liberec zažil do té doby nevídanou politickou událost. V prostoru Lidových sadů se sešlo 16 tisíc dělnic
Primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro LK) slibují Liberečanům veřejné WC od nástupu do
Primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), pod jehož vedením města se, dle policie, obrovským způsobem rozrostla korupce, se snaží žalovat náš server
Za Kunratickou staví firma SYNER Group nové sídliště, které má mít kapacitu zhruba 700 bytů. Již dnes je v nabídce první stovka s cenami,
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.