„Žít skromně jako socan…“ aneb obrácení politiků ČSSD

„Žít skromně jako socan..“ Tuto větu použil minulý týden při debatě kandidátů na hejtmana v Liberecké knihovně sociálně demokratický náměstek hejtmana současného Radek Cikl a stal se nejzábavnějším mužem večera. Včera, chvíli před půlnocí, jsme zveřejnili tabulku „Kolik berou liberečtí politici“, ze které jasně vyplývá, že to s tou socanskou skromností není až tak horké. Ale jeden pozitivní dopad to má už po pár hodinách – politici ČSSD, kteří měsíce odmítali zveřejnit své příjmy, už se hlásí s požadavky na korekturu.

Pro většinu lidí astronomické měsíční částky, které přední liberečtí politici berou, zarazí asi nejednoho občana/voliče. Ačkoliv je „vítězem“ v pobírání odměn z funkcí, které jsou svázané s politickým mandátem, Jiří Kittner z ODS, budiž mu ke cti to, že nikdy své příjmy netajil a neměl problém je kdykoliv zveřejnit. To u politiků sociální demokracie nelze ani naznačit.

Možná to souvisí s tím, že se liberečtí socialisté staví do role obránců „dolních deseti milionů“ a to pak zejména dnes výše jejich odměn křičí v porovnání se stále zhoršující se sociální situací většiny obyvatel země, jejichž zájmy mají údajně zastupovat. Dost možná i proto se liberečtí socialisté do dneška tak zuřivě bránili zveřejnit příjmy, které jim z jejich funkce plynou.

Na libereckém zastupitelstvu padala i slova o žalobách, pokud budou odměny zveřejněny (Milan Šír, který bez výběrového řízení získal nově vytvořené místo náměstka v TSML) nebo věty typu: „..co je Vám do toho?!“ (Martin Sepp na dotaz opozice – Jana Korytáře). Ostatně dlouhé měsíce jsme se i oficiální cestou z města i kraje pokoušeli získat tak normální informace, jako jsou výše odměn pro politiky usazené v organizacích, kde má město i kraj podíl. Výsledek? Mlčení a odmítání. U nemalé části společností to nevíme dodnes.

Ovšem stačilo dát včera před půlnocí na náš web článek, kde je zveřejněno „kolik berou“ a už dnes dopoledne přišel rozhořčený e-mail od náměstka Martina Seppa, kde vypočítává, kde co pobírá, kolik dohromady vlastně, jak se pleteme a jak se pan náměstek cítí poškozen. Milé. Jen stačilo, aby úřad kraje odpověděl už před měsíci. Ovšem kolik bral Martin Sepp po celé volební období (a například nevzdal-li se odměn až v návaznosti na skandál, kdy spolu s dalšími sociálními demokraty nezákonně pobíral desetitíce v krajské nemocnici), to odmítá říci dosud.

Doufejme tedy, že se podobně jako Martin Sepp i další politici (a nejen ti skromní, oranžoví) chytnou za nos a kolem zveřejňování odměn, které jim přineslo jejich politické angažmá, ubude tolik hysterie. Ve světě (nebo alespoň na západ od nás) je jejich zveřejnění samozřejmost.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.