Krajské ustanovující zasedání – několik postřehů

Bylo to dlouhé, předvídatelné a vpravdě více než častěji nudné. Hlasování, hlasování a zase hlasování. Takové bylo ustanovující  zasedání krajského zastupitelstva, na kterém byla zvolena nová vláda v čele s Martinem Půtou coby hejtmanem. Ale bylo zde i několik zábavných momentů i těch, které dávaly tušit, jak to na kraji chodilo, kdo si myslí, že by to tak mělo chodit stále a kdo možná začíná mít strach nebo výpadky paměti.

Na začátku se dlouho řešilo položení mandátu Blanky Nedvědické, cestovatelky a humanitární pracovnice ze Změny, která je na služební cestě kdesi ve Střední Americe. Zejména komunisté a sociální demokraté se urputně zajímali o to, zda k tomu nebyla donucena a zda nedošlo k nějakému nedemokratickému jednání. Zástupci KSČM jsou dokonce připraveni podat žalobu.

Špionážní detektivka v režii KSČM, která volně navazuje na příběh o spiknutí Jana Korytáře a sudetských Němců z pera Dany Lysákové, bude mít už asi pozítří rozluštění. Nedvědická se vrací a asi řekne, jak to bylo. Zda odstoupila sama nebo zda ji Korytář s Kocumovou donutili někde ve sklepě podepsat zastupitelský bianko šek.

Ještě před volbou Zuzany Kocumové se do ní i celé nové vlády opřela pěkně zostra Romana Žatecká z ČSSD. Důvodem byla zejména Kocumové neodbornost v resortu, který bude reprezentovat (zdravotnictví). Bylo by hezké věřit zastupitelce Žatecké obavu o zdraví obyvatel Libereckého kraje, zejména v době neoliberálního útoku na sociální stát a zdravotnictví zejména.

Jen škoda, že Romaně Žatecké nikdy nevadila neodbornost u jejích stranických kolegů, kteří na kraji vládli poslední čtyři roky. Ono ptát se po odbornosti u politiků jako Martin Sepp, Zdeněk Bursa, Pavel Petráček, kteří šéfovali klíčovým resortům, nemusí být zrovna u člena ČSSD dvakrát příjemné. A nepomohou k tomu ani nakoupené tituly z obskurních soukromých „vysokých škol“ a „univerzit“.

Miloš Tita zvolený za KSČM zase chtěl nahrávku zastupitelstva, aby mohl občanům ukazovat boj o korýtka a trafiky. Přitom to byl právě Miloš Tita, který se v právě skončeném volebním období stal nejznámějším krajským trafikantem, když získal plně placené místo předsedy dopravního výboru (53 000 Kč měsíčně) poté, co pro změnu jeho kolegové vyšoupli z korýtka – místa starosty – v jeho domovském Ralsku. Vzdyť kdyby mu zůstal standartní plat předsedy dopravního výboru (7 600 Kč měsíčně), mohl by se nebezpečně přiblížit těm, které má jako levicový politik zastupovat. A to bolí…

Otázka dopravy byla i nejdůležitějším, mimovolebním tématem. Odstupující hejtman Eichler učinil překvapivý krok. Z titulu své funkce pozastavil kritizovanou veřejnou zakázku na údržbu komunikací, kterou vyhrála neméně kritizovaná krajská společnost Silnice LK. Těžko říct, co ho k tomu vedlo. Zda obava, aby si ze své politické anabáze (Eichler končí i jako zastupitel) neodnesl pořádný průšvih nebo malá pomsta vlastnímu oranžovému týmu v čele s Robertem Duškem, který ho tak trochu hodil přes palubu…

Každopádně jedinými, kdo se zakázky zastával, byly právě „levicové strany“ – ČSSD a KSČM. Ty ovšem v posledních čtyřech letech dokázaly, jaké mají privatizační nadání. S neoliberální vervou, za kterou by se nemusela stydět ani ODS či TOP 09, totiž ČSSD a KSČM připravily tichou, ale mohutnou privatizaci dopravního sektoru a komunisté dokonce přivedli do výboru šéfa firmy Busline, která za často podivných podmínek dostává klíčové veřejné zakázky v dopravě.

 Na současné koalici nováčků bude ukázat, zda bude na kraji  plnit své sliby a ne jako ODS, která skrze klientelismus deformovala hospodářskou soutěž nebo ČSSD a KSČM, které ze stejného důvodu nechávaly na veřejném majetku vydělávat soukromé firmy. A kdo na tom byl bit pokaždé a nejvíce? Bez výjimky vlastní těchto stran voliči a celý kraj…

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na