Předpověď pro krajské volby je jasná: bude dusno

 Změna vytáhla pořádně silný kalibr. Odvolání krajského radního Vladimíra Mastníka (SLK) pro dopravu. Ne, že by si to dotyčný a jeho partneři v krajské vládě nezasloužili, zejména potom, jak umetají cestičku anonymní firmě, která ovládá za hodně veký peníz z veřejné kasy krajskou dopravu. Jen to možná mohlo přijít dříve. Radní Mastník ale může zůstat v klidu, v autobuse se značkou Busline jedou totiž téměř všichni politici, nejen jeho Starostové.

Kdyby přišli Změnaři s odvoláním radního Mastníka o pár měsíců předem, mohli si ušetřit, že je budou ostatní obviňovat z pouhého předvolebního populismu. O tom, že kraj měl postupovat tak, že celou desetiletou zakázku zruší a vypíše pořádně a znovu rozhodl ÚOHS již před Vánoci a ostatně tak potvrdil, co jsme na našem webu říkali již dlouho.

Ostatně tvrdil to i před dvěma lety, když KPKP vydalo kdopravní zakázce své stanovisko, hejtman Martin Půta (SLK), ale opět jen mravokárně říkal do médií, v reálu dělal se svými kolegy s radním Mastníkem v čele vše proto, aby byl zachován status quo a v kraji dopravě dominoval stále Busline s cenami vysoko nad těmi, které byli nabízeny. Je dobré si také vzpomenout,jak sám hejtman brojil proti vztahům kraje a Busline, když byl v opozici. Ale jak už to je dávno..

Vladimíra Mastníka bylo na místě odvolat ale například už loni v létě, když jsme jej přistihli, jak se se svými kolegy nechá zvát Miroslavem Peltou na VIP zájezdy, aby pak kolegy Pieterem aPůtou lhali jako malí kluci. Ale ono nešlo jen o to trapné lhaní. Je to právě Busline, který patří mezi klíčové sponzory Peltova fotbalového týmu (a Bílých tygrů v Liberci), bez toho získávat podezřelé a předražené zakázky na Liberecku prostě asi nejde.

Radní Mastník ale může zůstat v klidu, Busline má své styky s politickými stranami zmáknuté na jedničku a mezi jeho politické koně nepatří jen Starostové pro Liberecký kraj, ale drtivá většina stran Libereckého kraje. I tom jsme dávno informovali. Zajímavé ale také je, jakým způsobem si tato firma, jednou sídlící na Grenadinách, jednou na Kypru, kupuje či rovnou zakládá vlastní odbory, o tom ale až příště.

V Liberci i Jablonci to vypadá, že se čerpání dotací na Integrovaný plán rozvoje území (IPRÚ) ve výši 2,6 miliard proběhne v pořádku. Ministerstvo je se stavem příprav spokojeno a nemá s tím problém. To je dobrá zpráva pro obě města i přilehlé obce, protože jde opravdu o hodně velký balík peněz, který může tomuto území zásadně pomoci.

Úsměv asi zmrznul na tvářích liberecké opozici, která loni v létě vyhlašovala, jak je čerpání peněz ohroženo či dokonce zmařeno, rovněž se žádala hlava odpovědného náměstka a podobně.. Ale to není nijak ojedinělá ukázka politického boje. Liberecká koalice teď zase bude muset hlídat to, aby neopakovala chyby svých předchůdců, kteří na podezřelých projektech prošustrovali desítky milionů a město tak muselo vracet zhruba 200 milionů korun. Protože i práce na liberecké radnici se jí bude počítat do krajských voleb, kdy už nyní je jasné, že při nich bude pořádné horko.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou