Z Liebiegova paláce se má stát Centrum aktivního života

Využitím Liebiegova paláce se zabývali liberečtí radní. Schválili projektový záměr, který by měl do této v současnosti nevyužité městské budovy vrátit život, a to s využitím peněz z IROP prostřednictvím Integrovaného plánu rozvoje území (IPRÚ). Do roku 2020 by na místě bývalé Oblastní galerie měl vzniknout prostor pro setkávání členů místních komunit napříč generacemi a zázemí pro poskytování řady sociálních, vzdělávacích, kulturních a rekreačních aktivit.

V současnosti v Liberci není dostatečně velký veřejný objekt, ve kterém by byly soustředěny a poskytovány služby různého charakteru a kde by se zároveň setkávaly různé komunitní skupiny. Navíc řada sociálních služeb a jiných veřejně prospěšných aktivit je provozována v prostorech, které již nedostačují či nejsou v dobrém technickém stavu.

„Obnova bývalé galerie je jeden z klíčových projektů, v jeho přípravě nechceme nic podcenit. Věřím, že se toto místo v budoucnu stane skutečným Centrem aktivního života a že si sem najde cestu mnoho Liberečanů. Osobně stále věřím tomu, že se v budoucnu podaří získat do vlastnictví města i liberecký zámek s přilehlým parkem a vznikne tak jeden ucelený areál. Prvotní je ale nyní oprava bývalé galerie, která již v majetku města je, a dotace na její rekonstrukci je předjednaná,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Očekává se, že by Centrum aktivního života sloužilo denně řádově stovkám návštěvníků. Využívali by ho jak senioři a zdravotně a sociálně znevýhodnění, ale i matky s malými dětmi, mládež a občané všech věkových kategorií sdružení do zájmových spolků, iniciativ a komunit.

Předpokládané náklady projektu jsou 210 000 000 Kč, z toho dotace IROP by činila 178 500 000 Kč a dotace ze státního rozpočtu 10 500 000 Kč (85 % IROP, 5 % státní rozpočet). Spoluúčast města by měla včetně 5 % rezervy činit nejvýše 31 500 000 Kč (15 %).

Památkově chráněný Liebiegův palác převzalo město Liberec do svého majetku ve značně zchátralém stavu po přestěhování galerie do Lázní počátkem roku 2014. Nechalo opravit světlíky, kterými zatékalo a vyčistit zahrady. Galerie dostala nové zabezpečení včetně fotopastí, a celý prostor kontrolují protipožární čidla. Jen udržování budovy znamená pro město roční náklady ve výši 1,3 milionu korun.

Tisková zpráva MML

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká náměstkyně Šárka Prachařová (ANO) připravila obří zakázku na energetická opatření dvanácti městských budov za půl miliardy. Opozice zjistila, že je dvakrát předražená. I
Statutární město Jablonec nad Nisou si koupilo vlastní akci Jablonecká Perle od společnosti SUNDISK s.r.o. za 350 000 korun. Jedním z jednatelů společnosti je
Projekt Společně pro biodiverzitu bude liberecký spolek Čmelák realizovat spolu s německým partnerem Naturschutzzentrum Erzgebirge GmbH, který působí v Krušných horách. Cílem projektu je
Připravili jsme pokračování projektu na výsadbu 60 tisíc sazenic pro zvýšení druhové i věkové rozmanitosti místních lesů. Ty budou díky tomu stabilnější, přirozenější, zdravější
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.