Týden pod Ještědem: sbohem, staré Jizerky

Právě uplynulému týdnu dominovala zpráva o záměrech pro korupci odsouzeného podnikatele zbourat prvorepublikovou horskou chatu na Smědavě a nahradit ji velkokapacitní kantýnou. Neviditelná ruka trhu zase jednou po čertech viditelně zasáhne do hor, aby po ní zůstala komerční potopa.

Jizerské hory, se svou neopakovatelnou zádumčivou atmosférou, temnou jako voda na Čihadlech, se pomalu ztrácí. Stává se z nich, slovy zdejšího barda Miloslava Nevrlého, turistická tělocvična. Je to trend, který jde asi těžko zastavit. Jen by veřejná moc asi měla dbát na to, aby jeho průběh byl stále citlivější.

Trochu někdy zarazí postoj CHKO, která jindy nepovolí ani výměnu střechy u garáže, aby jindy panu investorovi dovolila leckdy brutální zásah do jednoho ze srdcí Jizerek. Situaci nyní o to více vylepšuje, kdo že je ten investor. Člověk, který podle soudu tuneluje a podplácí ve veřejném sektoru ve Středočeském kraji a má nastoupit do vězení, ale místo toho takto „podniká“ v našich horách. Ale jak, jsme se snažili ukázat, i zde má mezi politiky, podnikateli i jejich loutkami spojenců dost…

Další celkem komediální kus se povedl Starostům. Po trapném rychlo manželství a ještě rychlejším rozvodu s Lidovci je opustil i miliardář Dalibor Dědek, kterého vytáhli jako eso před měsícem. Je pravda, že Starostům došlo, co jsme tvrdili už tehdy: tedy že se stávají další stranou v rukách velkopodnikatele a to by jejím voličům moc vonět nemuselo.

Dědek také zastínil oficiálního lídra Jana Farského. A to asi taky nepůsobilo dobře. Jemu samotnému pak asi došlo, jaký je rozdíl mezi líbivými proklamacemi o slušné politice a tím, s čím se bude muset potýkat. Včetně věcí uvnitř Starostů. Každopádně už teď to vypadá, že Starostové by mohli pomalu měnit svoje oficiální volební heslo. Tedy z „Odvaha převzít odpovědnost“ na „Odvaha se na to vykašlat“. Charakterizovalo by je to dnes možná lépe.

V Liberci se nedaří šmejdům. Ne tedy všem, ale aspoň těm, kteří se snaží na různých prodejních místech zneužívat seniory nebo jiné skupiny lidí. S vědomím toho, jak dostaneme od anonymních hrdinů vynadáno v diskusi, stejně je potřeba současnému vedení Liberce za nekompromisní a tvrdý přístup proti takovým „podnikatelům“ zatleskat.

Minimálně od klasických antických dob se totiž ví, že úroveň obce (polis) se pozná podle toho, jak se umí postarat o své nejpotřebnější a ty kdo si pomoc a ochranu zaslouží.

 

 

Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Pokud by v Liberci existovala politická satira (a náznaky tu byly, bohužel však zanikly), neuživila by se. Politická reprezentace by jí utloukla vlastní (ne)prací.