Postřehy ze zastupitelstva: politická ješitnost především a lži pana primátora

Kdo tajně doufal, že se Liberec obrátí směrem k civilizovanému světu a bude regulovat skrze své zastupitele hazard, opět se zklamal. Privátní zájmy hazardní lobby u většiny liberecký zastupitelů vítězí. Ale hlavní hvězdou zastupitelstva byl primátor Batthyány, který se zase zamotal do svých lží, až to bylo komické.

Po zajímavém, leč zdlouhavém představení projektu mapujícího vojenské lágry z dob první světové války v Liberci a po vytvoření světového rekordu v tvorbě největšího živého tulipánu, kterého se účastnili liberečtí zastupitelé, se volení reprezentanti libereckého lidu pustili do samotných politických klání.

Tradičně se velký spor vedl kolem situace v teplárně. Opoziční Starostové pro Liberecký kraj přišli s návrhem na obsazení funkcí v představenstvu jimi navrženými odborníky. Snahu trochu kalí skutečnost, že Starostové chtějí povolit velké odpojování a jeden z jejich odborníků má byznys založený právě na tom. Hra na odbornickou notu nebyla ani včera prosta politického pokrytectví, které (nejen) Starostům vždycky tak šlo.

Když Jaroslav Zámečník tvrdil, jak nikdy jeho Starostové nechtěli do orgánů teplárny politiky, zapomněl na to, co sám prosazoval před čtyřmi lety ve vyjednávacím týmu. Tedy aby do orgánů (pravda dozorčí rady a ne představenstva) teplárny byl dosazen jeho kolega Jiří Šolc. A důvod? Nikoliv odbornost, ale skutečnost, že má vysokou hypotéku…

Zástupci města (Korytář, Petrovský ze Změny, Galnor z exANO) argumentovali tím, že teď ve sporu s teplárnou nejde o odborníky na teplo, ale o vymáhání akcionářských práv, proto je potřeba právníků a politiků. Je pravda, že po dvaceti letech se situace v teplárně řeší a teplo zlevňuje, byť vyjednávání nejsou lehká. To jsou nejen ušetřené peníze, ale i politické body, proto je kolem nich tolik křiku.

O asi nejostudnější vystoupení se postaral primátor Tibor Batthyány. Ne, že by to nezvládal permanentně, ale zde byl přímo usvědčen ze lží a neschopnosti. Batthyány dlouhodobě a okatě lobbuje za to, aby ještědský lyžařský areál připadl na čtvrt století kontroverznímu slovenskému oligarchovi. Nyní šlo o to, zda vyhlásit záměr o pronájmu pozemků, což mu nakonec prošlo.

Dalším bodem ale bylo pořízení změny územního plánu, která by zajistila rozšíření a rozvoj lyžařského areálu na Ještědu, což si jistě investor přeje. Jak ale vyšlo najevo, primátor Batthyány lhal zastupitelům, že jednal s Lesy ČR a že vše probíhá v pořádku. To, že to zastupitelům říkal, jich potvrdilo hned několik.

Jenže ouvej. Krajský ředitel Lesů ČR poté zaslal zastupitelům dopis, kde je jasně žádá, aby změnu územního plánu zamítli nebo stáhli, že si primátor za celých 9 měsíců nenašel čas, aby to s ním probral. Ostuda pro primátora Batthyányho, ale i pro celé město. Zajímavé také bylo, že se jindy při každé příležitosti mravně rozhořčení Starostové neozvali, naopak měli tendenci primátora hájit… Inu politika vždy na prvním místě.

O tom, jak je primátor Batthyány mimo přesvědčil zastupitele i veřejnost vícekrát, třeba u příkladu aleje na Masarykově třídě, kde byl poprvé na popud náměstkyně Karolíny Hrbkové ze Změny zpracován odborný posudek, který říká, které stromy z desítek stojících jsou v jakém stavu. Předchozí vedení chtěla alej pokácet plošně, Hrbková dnes nechá pokácet 15 skutečně napadených stromů, aby byla oceňovaná alej nahrazovaná postupně. Ani tento rozdíl nemohl pan primátor pochopit.

Ostatní přítomní i sledující zase nemohli pochopit, na co si primátor Batthyány platí svého „odborného poradce“ na územní plán architekta Smutného, který sám územní plánování teprve studuje. Zastupitelé se sice dozvěděli, že se věnoval průmyslovým zónám, jeho firma nepřežila stavební krizi a on odjel studovat do mexického pralesa indiány, ale jakým je přínosem pro město a územní plán, to zůstalo otázkou. Že by to bylo tím, že se kamarádí s Batthyányho pravou rukou, politickým úředníkem a předsedou zkrachovalého ANO Petrem Neuhäuserem?

Janu Korytářovi ze Změny pro Liberec se podařilo prosadit výkup parku u Kláštera, kde plánuje jednak revitalizaci samotného území, ale i zabezpečení cesty a chodníku. Navíc jak upozornil náměstek Ivan Langr, část té plochy může sloužit jako parkoviště pro děti ze školky U Kláštera. Zde jsou koncentrovány děti s různými druhy postižení, proto je bezpečné místo, kde je mohou rodiče vyložit, žádoucí. Korytářovi naopak neprošel výkup hráze veseckého rybníka, jehož okolí i samotnou vodní plochu chce město rovněž revitalizovat a zkvalitnit pro veřejnost. Vedle opozice proti hlasovali zastupitelé zvolení za ANO.

Poměrně rychle se přítomní zastupitelé, a to až po dvaadvacáté hodině večerní vypořádali s návrhem Josefa Šedlbauera ze Změny na regulaci hazardu. Ten připravil vyhlášku, která by nezakazovala hazard, ale největší problém, který s sebou nese závislosti a kriminalitu – hrací automaty. Podobně jako v Jablonci nad Nisou v připravovaném referendu. Možná se referenda dočká i Liberec…

Hazard byl loni před Vánoci díky snaze Změny zakázán, ale díky vytrvalému lobbingu primátora Batthyányho, Jiřího Šolce ze Starostů a ODS se jej v červnu povedlo do města vrátit v plné síle. I včera pro Šedlbauerův návrh zvedlo ruku jen 16 zastupitelů. Zastupitelé za ANO, ODS, část ČSSD i většina Starostů pro Liberecký kraj návrh nepodpořili, a tak se špinavému byznysu v libereckých ulicích může dařit i nadále. Zisky obchodníků, často až z daleké Albánie, zůstanou neohroženy, jen náklady zůstanou veřejnému sektoru. Ctihodní zástupci libereckých občanů tomu tak chtějí…

Subscribe
Upozornit na
167 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.