Postřehy ze zastupitelstva: když jde o peníze a město, končí legrace

Zastupitelé včera neodvolali primátora Batthyányho, když Změna neměla dost hlasů na to, aby to navrhla a kontroverzní primátor hned ukázal, jak umí zatopit koaličnímu partnerovi, ale i celému městu. Pokud město kvůli podobnému předvolebnímu politikaření přijde o stovky milionů z evropských dotací, bude to nejčernější zářez Batthyányho primátorování.

Tibor Batthyány (zvolený, ale i vyhozený z ANO) zůstal ve funkci díky opozici, zejména Starostům pro Liberecký kraj. Těm se nelze divit, že si teď užívají, jak se s ním Změna trápí, když je před třemi roky po volbách nevzali s sebou na radnici. Pokud by zůstalo jen u politického škádlení a naschválů, nechť si. Ale dnes reálně hrozí, že budou ohroženy projekty za stovky milionů z Evropské unie i o jedinečnou možnost kultivace významných ploch v Liberci.

Batthyány jde tvrdě proti projektům, kteří připravili jeho bývalí koaliční partneři ze Změny. Sám za sebou žádné nemá a bořit je daleko jednodušší. Aktuálně proti novému terminálu autobusové dopravy, který má šanci nahradit tu ostudnou podívanou, která si dnes říká autobusové nádraží stotisícového Liberce. Plesnivé stavební buňky, které na místě straší od roku 2005, by mohl vystřídat moderní autobusový terminál a úprava okolních ploch v park a odpočinkovou zónu pro místní i cestující.

Janu Korytářovi se nakonec podařilo prosadit výkup ploch od soukromého vlastníka, které to umožní. S hlasy mu s tím pomohli Starostové pro Liberecký kraj, kteří ač jsou se Změnou často na nože, přeci jen představují stabilní městskou politickou sílu se zájmem o rozvoj severní metropole. V tom se liší od politických dobrodruhů, kteří to zkoušejí vždy s aktuální populární vlnou, která jim zajistit východisko z jejich životní situace.  Ať jsou to jednou Věci veřejné nebo dnes Babišovo ANO, které na radnici dotlačilo Batthyányho.

Vyhráno ale rozhodně není. I Starostové by neradi viděli před volbami úspěch Změny, zvlášť poté, co za jejich minulé vlády nebyly schopni vyčerpat dotace pro Liberec, skoro půlku (200 milionů) jich museli vracet a podporu dostaly od začátku cinklé a podezřelé projekty jako známý geotermální tunel, v němž nakonec zahučel i starostenský hejtman Půta.

Proto každé schvalování vypadá jako včera – utrpení a martýrium, nimrání se v detailech, snaha poškodit politického soupeře. S tím ale jde ruku v ruce zvyšující se nebezpečí, že Liberec o dotace, které mu tolik můžou pomoci, nakonec přijde a neúspěchy z minulých let se budou opakovat. Pokud zastupitelé v den schválení rozebírají ceny znaleckých posudků, které mají k dispozici již půl roku, něco je opravdu špatně…

Často se volá po zklidnění situace, poslouchání se a společném konsenzu. To, že to jsou jen populistické fráze a klišé, ale dokazuje každé jednání zastupitelstva, kde vždycky politický boj a žárlivost zvítězí. U politických hochštaplerů a postaviček, které vynesla do funkce popularita celostátních lídrů, se tomu nelze divit. Jiní už nebudou a v politice jsou jen kvůli sobě.

Jenže v tenhle moment by ti odpovědní zastupitelé ze všech stran měli vzít rozum i odvahu do hrsti, aby město o peníze z evropských fondů nepřišlo. Zadlužený Liberec je potřebuje jako sůl.

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kdo pozorně sleduje korupční kauzu kolem kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, nemohl být překvapen přiznáním hlavního obžalovaného, tedy stavebního gigantu Metrostav. Navzdory mediálnímu
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.