Týden pod Ještědem: divoký večírek politiků s BusLine odnesou bolehlavem občané

Trvalo to sotva pár dní a naše prognóza se začala vyplňovat. Potápějící se impérium BusLine, vybudované na podezřelých vazbách s politiky, se snaží zatopit i Liberci. Toto jsou skutečné problémy města pod Ještědem.

BusLine oznámil, že Dopravnímu podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou vypověděl smlouvy a za šest měsíců přestanou jeho autobusy jezdit na zhruba 40ti procentech linek liberecké autobusové dopravy. Důvodem je fakt, že dopravní podnik odmítá vyplácet BusLine „přiměřený zisk“, který mu zaručuje nehorázná smlouva podepsaná primátorem Jiřím Kittnerem (ODS) bez výběrového řízení téměř před deseti lety.

Celé toto ustanovení sloužilo a slouží jako bič na DPMLJ a jeho vlastník, město Liberec. A když se město odmítá podřizovat diktátu BusLine, bič se vytahuje. Město Liberec čekají tvrdá soudní jednání, ale má velké šance, že z nich vyjde vítězně.

Co mu stoprocentně uškodí, je skutečnost, že již jednou město tento nepřiměřený „přiměřený zisk“ na účet BusLine poslalo. Respektive, že tak učinil někdejší předseda představenstva, zastupitel za exANO a blízký přítel a spojenec primátora Tibora Batthyányho Pavel Šulc. Dal tím BusLine do ruky zbraň v podobě precedentu, který jistě u soudu použije. Soud totiž politické hry, že Šulce do představenstva dosadili a drželi jej tam proti vůli Změny pro Liberec zastupitelé exANO, Starostů pro Liberecký kraj a ODS, zajímat nebudou.

Šulc je už obviněn, jeho kamarád Tibor Batthyány to má v primátorské sesli „za pár“, ale po tomhle divokém večírku, který v dopravním podniku předváděli zástupci zmíněných stran, bude za ně ještě Liberečáky dlouho bolet hlava.

I přes to, je pravděpodobný konec spolupráce BusLine a DPMLJ pro Liberečáky dobrá zpráva. Ta „spolupráce“ byla neudržitelná, protože to žádná spolupráce nebyla, ale jen a jen podpora soukromých zisků firmy, která se ukrývá skrze akcie, nastrčené figury a destinace v daňových rájích. Ovšem kostlivců po BusLine ještě zůstane mnoho a ještě o nich všichni uslyšíme.

Preventivním řešením proti podobným kovbojkám s městskou kasou by mohlo být i referendum, které se tento týden úspěšně podařilo dotáhnout Změně pro Liberec. Jedna z otázek referenda je i na snížení poplatků za jízdné. Je až k smíchu, jak dnes křičí o tom, že to město neufinancuje právě ti politici, kteří tu celou dekádu pomáhali skrze dopravní podnik doslova rabovat veřejné finance, které končily u BusLine. Ale taková je už politika..

Referenda a přímé volby jsou na celostátní úrovni nebezpečným nástrojem, jak ukazuje prezidentská volba nebo vzestup národních populistických či otevřeně fašistických stran. Ale referendum o tom, zda má město vybudovat letní kino, snížit jízdné pro děti a důchodce nebo koupit nejvýznamnější historickou památku ve městě, je prostě na místě.

Ale jedno jisté. Ať dopadne referendum jakkoliv, určitě se kolem v něj v Liberci vyrojí stejný počet právníků a expertů jako má v posledních dnech Liberec hydrometeorologů kolem Lesního koupaliště.

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
48 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Radnice selhává v řadě zcela zásadních oblastí, které se týkají péče o město. Každý, kdo má oči, tak to musí vidět. Proto vedle již
Náš Liberec v týdnu informoval, že kdysi oblíbená restaurace v areálu LVT na dnešní Masarykově třídě půjde k zemi. Její osud, stejně tak jako
Pod Ještědem žijeme už od devadesátých let jako v pohádce. Ne, ne že bychom se tu měli tak krásně a spokojeně. Nebo, že by
Je to už trochu upachtěné téma. Ale spor o sběrný dvůr byl první výrazný rozpor mezi stranami (tehdy) nové koalice. Jenže to psal rok
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.