Týden pod Ještědem: geotermální inkubátor?

Vánoce jsou doslova za dveřmi a čeká nás, snad pro všechny, několik klidných dní, bez politiky, kauz mediální falše. Ale přesto je třeba v předvečer Vánoc zmínit jednu věc, která dozajista bude ještě hýbat Libereckým krajem a kde, zdá se, se klube cosi velmi zkaženého. Něco, co v Liberci moc dobře známe.

Na poslední chvíli před Vánoci, dokonce bez řádného projednání ve výborech, se honem a narychlo na krajském zastupitelstvu schválilo, že pro leckoho bizarní projekt „podnikatelského inkubátoru“, který vyjde na neuvěřitelných 400 milionů korun jenom za stavbu, bude stát dalších 50 milionů navíc.

Desítky milionů sem, desítky milionů tam. Jakoby v kraji nebo zrovna v Liberci nebyly po čertech potřeba úplně  někde jinde. Takže ne 30, jak se ještě říkalo v srpnu a šoupalo se u toho nohama, ale rovnou padesát. Zatím…

Nepřipomíná Vám to něco? Podobně podivný projekt, podobná politická tlačenka, stále se navyšující miliony, stejné politické obsazení…. Ten, kdo sleduje libereckou politiku a zejména to, kam a na co se dávají peníze vybrané bez ptaní z kapes občanů, nemůže se ubránit srovnání s jiným projektem – kostelem sv. Máří Magdalény, který se měl rozzářit geotermální energií a místo toho skončil u soudu.

Zdá se Vám to přitažené za vlasy? Pojďme se ale podívat na malé srovnání…

V obou případech jde o projekt, nad kterým zdvihá obočí nemalá část zvolených zastupitelů, a to napříč spektrem, koalicí i opozicí. Po právu se ptá, jestli to není jen vymyšlená vějička, aby se stavební betonový vlk nažral, ale koza veřejných financí pomalu chcípla na úbytě.

V obou případech je maximální politická vůle projekt prosadit i přes jeho kritiku. Prosazují ho tytéž politické subjekty. Zastánci  nedbají na kritiku a spoléhají na válcovací sílu svého koaličního buldozeru. U Máří Magdalény to byla městská tichá koalice ČSSD, Starostové (jako Liberec občanům s KDU-ČSL) a ODS, v případě podnikatelského inkubátoru to je identická koalice, jen s jiným složením sil – krajští Starostové, ODS a ČSSD.

V obou případech hraje zásadní roli hejtman Martin Půta ze Starostů. Zatímco v případě kostela sv. Máří Magdalény ale lobboval za profláklý projekt s korupčním soudním štemplem skrytě a na utajovaných schůzkách (což ho přivedlo až do soudní síně), v případě inkubátoru se k němu hlásí otevřeně. Byť, když je na světě průšvih – jako například u prvního prodražení v srpnu, musí si hlavu posypat jeho podřízení, jako to udělala náměstkyně Radka Loučková Kotasová.

Poněkud rozdílný je ovšem způsob financování. Zatímco u kostela sv. Máří Magdalény šlo primárně o evropské dotace a o částku zhruba 65 milionů, podnikatelský inkubátor je projekt daleko nákladnější. Vyjít má na cca 400 milionů a většinu si zaplatí obyvatelé Libereckého kraje pěkně ze svého, z krajského rozpočtu. Evropské peníze jsou i zde, ale „jen“ 50 milionů korun.

V obou případech jde o zájmy velkých stavebních firem. V případě kostela sv. Máří Magdalény šlo o Metrostav, který stejně jako hejtman zamířil kvůli projektu do soudní síně, u podnikatelského inkubátoru jde o bývalou dceřinku Syner group, která staví současnou budovu. Přidruženou budovu, dnešní „Evropský dům“, již pro kraj postavil za zhruba 80 milionů samotný Syner.

Jistě, je to jen povrchní srovnání, nejobecnější informace dané vedle sebe. Ale i z nich lze vyčíst určitou podobnost, která na první pohled zarazí. Že je to zbytečné malování čertů na zeď? Možná, ale zrovna v Liberci není ostražitost  na místě?

 

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.