Týden pod Ještědem: covid/necovid, v Liberci vše při starém

Je to rok, co žijeme jinak než, než jsme žili. Koronavirus nás zasáhl všechny, některé přímo, ale všechny nepřímo a všem ovlivnil životy. Jak ze začátku vypadalo, že českou společnost nová hrozba stmelí, ještě více ji rozhádal a vynesl na povrch často to nejšpinavější z ní samé.

Když se v Liberci i v okolní zemi před rokem zavíraly hospody, fitka, kluby a další zařízení, vládl mezi lidmi strach z neznámého. Když se zjistilo, že stát i kraje vůči hrozbě v té době již dlouhé týdny devastující ne příliš vzdálený sever Itálie, ostudně zaspaly, všichni šili roušky a tleskali zdravotníkům. Ve vzduchu bylo cítit to, čím se v Čechách již 30 let straší jako něčím levičáckým a potencionálně nebezpečným – solidaritu a vzájemnost.

Jak je to po roce? Skupinky šílenců se perou s policajty, na sociálních sítích je konspiračních nesmyslů více než kdy jindy, společnost je nervózní, místy až agresivní. Aktuálně se hádají konspirátoři, co za vším vidí Sorose s těmi, kteří by se aspoň rádi cítili disidenty a tvrdí všem, že ruskou vakcínu přivezou na tancích. Blbí a blbější v českém vydání.

Situace je nezdravá, ale to neznamená, že se česká společnost zbavila svých tradičnějších nešvarů. Naopak – na krizi vydělala spousta vykuků, i v Libereckém kraji nám policie prošetřuje hejtmana, který na konci jara a výjimečného stavu na poslední chvíli protlačil nákup roušek, které pak byly za pár dní všude za polovinu.

V Liberci také všechno při starém. Aktuálně jsme se dozvěděli, jednou díky rozhodnutí soudu, jednou ministerstva, že má město zase o další problém postaráno a že veřejná kasa je o pěkných pár milionů chudší. V režii tradičně místní stavební společnost na S., která si privatizovala radnici a udělala z ní svou filiálku.

Jednou prý zapomněli číst a nedošlo jim, že dceřiná firma holdingu, který se jindy sám chlubí miliardovými obraty, opravdu není malá či střední společnost. Soud ale tohle (hrané?) prosťáčkovství posvětil, a tak Syner Group nemusí vracet deset milionů, které získala z dotace. Vzpomeňme si na to, až ti samá budou křičet na Babiše kvůli jeho Čapáku…

Ještě větší průšvih Liberec sklízí za to, že nechal ten samý holding dělat si, co chtěl v průmyslové zóně v Růžodole, kterou si přeměnili na průmyslovo-obchodní a dopravní problém, lépe řečeno každodenní kolaps byl na světě.

Zóna se má rozšiřovat, a jak se do ní bude jezdit, je ve hvězdách. Zřejmě ale přes Františkov, který už dnes dopravním přetížením trpí. Představa, že po Švermově bude jezdit ještě více aut, kamionů a náklaďáků, je absolutně šílená a bude zajímavé sledovat, jak se s tím vším radnice vyrovná.

Ty, co ale na růžodolské průmyslové zóně, jejímu zpatlanému dopravnímu napojení a hlavně servilnímu přístupu města, vydělali stovky milionů, to ale netrápí. Ať se postará město. Jejich spánek ve vilových čtvrtích nic rušit nebude. Na rozdíl od lidí na Františkově.

Takže covid/necovid, v Liberci vše při starém.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na