SLK proti transparentnosti Liberecké radnice? Piráti žádají jednoduchý přístup k výsledkům kontrol

Ve čtvrtek 27.2. 2022 bude liberecké zastupitelstvo probírat bod týkající se změny statusu Kontrolního výboru a především jednoduchého a přehledného přístupu občanů i úředníků ke zprávám o provedených kontrolách na webu města. Jenže podle člena Kontrolního výboru a Piráta Pavla Felgra tu něco z neznámého důvodu drhne.

Konkrétně jde o proklamovanou neochotu největšího zastupitelského klubu Starostů pro Liberecký kraj změnu statusu a s ní i transparentní podobu rejstříku kontrolních zpráv podpořit. A to kupodivu přes to, že v říjnu minulého roku primátor Liberce Jaroslav Zámečník (SLK) změnu v zájmu větší otevřenosti a srozumitelnosti podporoval.

Záměr Kontrolního výboru města Liberce byl od počátku v tom, aby byly zprávy z provedených kontrol na městském webu snáze dostupné, včetně předchozího volebního období 2014-2018. Vytvoření rejstříku kontrol s jasným pojmenováním a odkazem na závěrečnou zprávu by zjednodušilo přístup ke kontrolním zprávám vedení města, úředníkům i veřejnosti. V minulosti byly zprávy z kontrol zveřejňovány jen v podkladech do zastupitelstva a jsou velmi obtížně zpětně dohledatelné. Proto v sekci kontrolního výboru za tímto účelem vznikla nová podrubrika, kde by mělo být vše pohromadě, jednoznačně a srozumitelně označené. Jednoduché, že? Jenže asi jak pro koho.

Klubu Starostů zřejmě nepřehledné označování (viz. přiložená tabulka), z nějakého důvodu vyhovuje, přestože v ní požadované informace budete hledat jen velmi obtížně.

“Taková tabulka je sice fajn, ale pokud se chcete dozvědět, čeho se kontrola týká, musíte rozkliknout daný PDF soubor a takto postupovat jako pes pátrač od souboru k souboru. A přitom by stačilo do názvu popisu vložit název kontroly,” kroutí hlavou nad stávajícím systémem Pavel Felgr. Padají i svérázné argumenty, že přehledný výpis kontrolních zpráv není potřeba, protože zprávy z kontrol jsou zveřejňované v podkladech do zastupitelstva. To ovšem o transparentním přístupu vedení města a vstřícnosti k občanům příliš nevypovídá a popravdě podobná argumentace zní pochybně, až podezřele. Proč by měl mít někdo zájem znesnadňovat přístup k výsledkům Kontrolního výboru?

“Je hezké, že jsou zprávy z kontrol předkládány zastupitelstvu, ale dohledávat je zpětně podle podkladů do zastupitelstva je nepřehledné a netransparentní. Proto chceme, aby zprávy z kontrol byly rozděleny do volebních období a v nich po jednotlivých letech s takovým pojmenováním, aby bylo zřejmé, co bylo předmětem dané kontroly,” shrnuje požadavky opozice Pavel Felgr. “O tento rejstřík bojujeme zejména ze dvou důvodů. Zprávy z kontrol budou jednoduše dostupné z jednoho místa a odpadne pátrání po tom, který rok a na kterém zastupitelstvu mohla ta která kontrola být. Zároveň bude vše snadněji přístupné i pro městské úředníky,” vysvětluje liberecký Pirát.

“Piráti dlouhodobě prosazují otevřenost a jednoduchý přístup k datům a proto bude zajímavé sledovat čtvrteční jednání zastupitelstva, jak se koaliční kluby rozhodnou při hlasování. Opozice (Změna pro Liberec a Liberec otevřený lidem) změnu statutu Kontrolního výboru a tím i větší čitelnost podporuje. Uvidíme, jak se Starostové, kteří se vždy stavěli do pozice bojovníků za transparentnost, postaví k tomuto materiálu,” uzavírá Pavel Felgr.

Tisková zpráva libereckých Pirátů

Subscribe
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oblastní galerie Liberec připravila pro všechny kultury a umění milovné návštěvníky svěží jarní program. Nově zde bude vystavovat česká malířka Ivana Lomová nebo rakouský
Provoz nové nájemní agentury, která majitelům bytů nabídne bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení zase férové podmínky na trhu, spouští od poloviny února
Liberecké kino Varšava se ve středu 21. února stane další zastávkou přehlídky finálových filmů Ceny diváků LUX Evropského parlamentu. Přehlídka přináší promítání soutěžních filmů
Ve středu 14.2.2024 byl strážník Městské policie Liberec prap. Josef Konývka oceněn za mimořádný zásah, při kterém byly zachráněny lidské životy. Medaili Hasičského záchranného
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.