Týden pod Ještědem: boží mlýny a nerovnost před zákonem

Tento týden proběhl ve znamení dvou soudů, které se odvíjí od kauz, se kterými přišel Náš Liberec. Trvají děsivě dlouho. Ale: nikoliv z liknavého přístupu policie nebo žalobce. Obžalovaným předlouhé roky pomáhal prapodivný a ostudy hodný přístup předchozího soudce i to, že si žalovaní mohou, na rozdíl od většiny lidí, leccos zaplatit.

Vypadá to, že se v liberecké justici hnuly ledy. Do starobního důchodu, s ostudou a kárnými tresty, odešel soudce, který osvobozoval i ty, kteří se přiznali, a (podle vyjádření Vrchního soudu) nedbal důkazů a de facto jen a pouze kopíroval postoje obhajoby, ať byly sebevíc absurdní (mimochodem, všimli jste si, jak to všechno ignorují například hejtmanovi fanoušci, kteří jindy nejvíce křičí o ovlivňování justice?).

V případě prvním, kdy z městského majetku skrze Sportovní areál Ještěd mizely nemovitosti směrem k bývalému vedení města (respektive do jejich firem, k přátelům a soudruhům) z řad ODS, už padly tresty, byť zatím nepravomocně, a hlavně v daleko slabší a méně závažné míře, než státní zástupce navrhoval na začátku.

Původně někdejším politikům hrozilo dvanáct let, dnes odešli od soudu s podmínkou a peněžitými tresty. Prý už nelze zjistit tehdejší ceny nemovitostí, chybí tyhle a pak zase tamty dokumenty, které vyvrátily zaplacené posudky obžalovaných (předtím zřejmě nechyběly…). A k tomu onen soudce, který skoro 8 let nerespektoval nařízení vrchní instance a v rozporu s nimi politiky osvobozoval, jako by ho právní řád k ničemu nezavazoval.

Podobnou zdržovací taktiku volí Metrostav, který má financí z veřejných zakázek nepočítaně, i další obžalovaní v druhém případu, kde figuruje i liberecký hejtman, který na svou obhajobu a PR našel miliony (jak zjistil Náš Liberec) ve stranické kase, do níž jeho Starostové dostávají příspěvky od státu na „politickou činnost“.

Je to dost úděsná zpráva pro všechny ty, kteří nemají miliony na elitní advokáty a na hromadu posudků. Pokud je totiž máte, stačí zdržovat, vyrábět další a další posudky a ono to pak nějak vyhnije. Vlastně do toho tak nějak zapadá zpráva ze včerejška, že jakémusi muži hrozí tři roky za to, že ukradl adidasky za dvanáct stovek.

Takže, vážení, pokud krást, tak jedině ve velkém, ať máte sichr pro strýčka Příhodu a na případné soudní spory. Není to nic pro „socky“, jak s oblibou říkají někteří ne příliš intelektem obdaření. Anebo Vám zbývá doufat v boží mlýny.

 

Subscribe
Upozornit na
42 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.