Týden pod Ještědem: labutí píseň libereckých sociálních demokratů

Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSD neznamená konec klientelismu pod Ještědem, to odpadlo jen věčné béčko místního příšeří. Skuteční žraloci plavou dál.

Státní zástupce navrhuje poměrně přísné tresty pro někdejší lídry ČSSD, kteří měli před nějakými patnácti lety očistit, po téměř dvacetileté éře ODS, jméno města pod Ještědem a celého kraje. Tehdejší oranžová tsunami z roku 2008 skončila ale ve stejném bahýnku, kterými vody místního rybníčku zapáchají dodnes.

Nejen v Liberci, ale i vlastně i v celé zemi, doplatila nejstarší (dosud jakžtakž fungující) česká politická strana na to, že přestala být bojovnou avantgardou neprivilegované a drtivé většiny české společnosti, ale hrála si na jakési ODS B. A to co do neoliberálního kurzu ekonomiky, když Miloš Zeman jen dokonal privatizační dílo Václava Klause, tak do korupčních praktik.

Jenomže zatímco za ODS stáli a stále stojí nejbohatší podnikatelé a kapitáloví dravci, za ČSSD, poté co onu neprivilegovanou většinu zradila, nestojí již nikdo. Její pokus dostat se tam, kam nikdy nepatřila, nevyšel. A ani nemohl. V Liberci je to vidět snad více než kde jinde.

Syner a Metrostav, dvě velké stavební firmy tradičně spojené s ODS, ale i se Starosty, dnes staví podezřele vysoko naceněnou zakázku na dostavbu nemocnice za více než 3 miliardy. Majitel společnosti Imstav, spojené kdysi s ČSSD, nezvládl provozovat ani hospodu na Výšině, jak ostatně zaznělo i u libereckého soudu. Je třeba říkat víc?

Takže zatímco se klientelistické kruhy spojené s pravicí oklepaly a dál určují směr zákulisní politiky, po ČSSD, která mohla být kdysi nadějí, zbyla jen pachuť. Sbohem a šáteček.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Poslední týden přinesl nemálo zásadních zpráv. Proběhlo opětovné odsouzení kdysi mocného (a podle vlastního přesvědčení zřejmě nedotknutelného) šíbra, město navštívil nový prezident, v Liberci
Ty ceny jsou do očí bijící. A ne, neomluví je ukrajinská, covidová či jiná krize, které sice zvedly ceny staveb, ale rozhodně ne tak
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.