Týden pod Ještědem: tichá voda peněženky mele

Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože devadesátky z pod Ještědu vlastně nikdy nezmizely. Situace s drahou vodou to dokládá jednoznačně.

Liberecké domácnosti zase platí rekordně drahé vodné a stočné. A vlastně nikdy neplatily jinak. Ač to na zastupitelstvu, v rámci politické korektnosti, přímo nezaznělo a jen tak nezazní, důvod je prostý. Jsou za tím zájmy stavebních firem místních kmotříčků, které jsou na vodárenskou společnost historicky přisáté a kterým se sype do kapes z každého otočení kohoutku a spláchnutí i v té nejchudší liberecké domácnosti.

Ostatně neochota představitelů koalice, která zazněla (ne ode všech – čest výjimkám) udělat si srovnání s jinými regiony, a tedy ptát se, proč je na severu české země tak drahá voda a zdali to má nějaké relevantní důvody, je sama o sobě dost vypovídající.

Halíře dělají talíře, říká se v Čechách již drahnou dobu a pořád to platí. Pomalu, ale jistě se zvedá cena tak zásadních položek, jako jsou voda a odpady, stejně tak jako zisky stavebních firem, které v minulosti získávaly zakázky od Severočeské vodárenské společnosti buď přímo z ruky, nebo když už to kvůli legislativní úpravě nešlo, tak pomocí rámcových smluv na několik let dopředu.

Stačí se potom podívat, které firmy to jsou – společnosti spojené historicky s libereckou a ústeckou ODS. Pak také nepřekvapí, kdo že to v orgánech vodárenské společnosti seděl a sedí a rozhodoval. Od devadesátek to byli politici ODS, dnes sem tam Starostové (například v Liberci). Často ovšem ti, kteří v ODS politicky vyrostli a byli jejími členy desítky let (zase například v Liberci).

Většinu lidí praští do nosu nějaká předražená akce nebo stavba, kterou jim politici vnutí a na které ti za nimi zbohatnou. Že ale všichni v Libereckém a Ústeckém kraji každý měsíc a dobrovolně splachují desítky a desítky milionů korun určených do těch správných kapes, to už dojde málokomu. Je to holt vymyšlený a roky fungující systém. Tichá voda břehy mele. A naše peněženky také.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je rozhodnuto. Liberec bude stavět nejdražší bazén v historii země a možná celé střední Evropy. Kdo si tedy myslel, že současná koalice, ve které
Poslanci po dlouhých měsících schválili zpřísnění lex Babiš. Principiálně je to dobře – kumulace mediální moci v rukou politiků není správná a je třeba
V Liberci a v Libereckém kraji staví ty nejlukrativnější veřejné zakázky de facto stále stejná skupina stavebních firem. Kdo si myslí, že mezi sebou
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na