Ve čtvrtek 30. srpna se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva města Liberce, které bylo svoláno na popud opozice, která se tak chtěla dozvědět o důvodech, které vedly k odvolání ředitele organizačního výboru pro přípravu mistrovství Romana Kumpošta.
Zúčastnit se jej měla i nově zvolená ředitelka organizačního výboru Kateřina Neumannová, ta se ale předem omluvila. Jako důvod uvedla schůzku s premiérem Topolánkem. To ale rozladilo libereckou radniční opozici. „Mrzí mě, že zde není nově zvolená prezidentka Kateřina Neumannová. Sice poslala omluvu, že má jednání s premiérem Topolánkem, ale oficiální web Úřadu vládu uvádí, že dnešní program premiéra končí v 11 hodin dopoledne. Pokud se mají sejít v 15 hodin, pak je to schůzka neoficiální, pokud vůbec k něčemu došlo,“ reagovala zastupitelka za KSČM Dana Lysáková.
Zasedání se zúčastnil, na chvíli, i hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, ten ale do debaty nijak nezasáhl. Mlčeli také, ostatně jako za poslední dlouhou dobu vždy, zastupitelé za ODS a mluvil opět téměř výhradně primátor Kittner. Náměstci za ČSSD Ivo Palouš a Milan Šír se pro jistotu za chvíli od začátku vytratili do Jablonce na fotbal…
Největšímu přívalu otázek musel čelit nový výkonný ředitel organizačního výboru Marek Rejman. Na spoustu, možná většinu z nich, ale nedovedl odpovědět, snad s vyjímkou toho, že se na svou funkci dostal bez výběrového řízení a že je to svaté právo Kateřiny Neumannové. Z jeho projevu plného proklamované snahy o porozumění, víry v dobrou spolupráci i dohodu se ale liberečtí zastupitelé ani návštěvníci, kterých přišla více než stovka, dozvěděli pramálo konkrétního. Sdělil de facto jen termín auditu, zprávy nového výboru a přislíbil, na dotaz opozice, že bude o veškerém financování informovat liberecké zastupitelstvo.
Na jeho slova se do debaty přihlásil i majitel firmy Merz, který poopravil jeho tvrzení o formě ukončení spolupráce s jeho firmou a organizačním výborem. Nicméně i on musel na dotaz opozičního zastupitele Jana Korytáře (SZ) doznat, že ani jeho firma neprošla při zadání zakázky výběrovým řízením.
Před zastupiteli vystoupil i odvolaný ředitel Roman Kumpošt, který zde hájil svou letitou práci na přípravách mistrovství. „Je to bezprecedentní zásah do nezávislého občanského sdružení. Budeme se bránit právní cestou,“ upozornil Kumpošt. Odmítl i nařčení z neprůhledného hospodaření. „Organizační výbor nikdy nepracoval ani s jedinou korunou veřejných financí,“ doplnil Kumpošt. Podle něj pouze Mezinárodní lyžařská federace může výbor kontrolovat. Ta během dubnové dvoudenní kontroly nenašla jediné pochybení.
Podle zastupitelky Unie pro sport a zdraví a bývalé lyžařky Zuzany Kocumové se měly od začátku nejprve bývalému výboru vytknout jeho chyby, požádat o nápravu a teprve poté přistoupit k odvolání. Jiný zastupitel za stejnou stranu, Jiří Richter den před mimořádným zastupitelstvem mluvil o tom, že pokud se neprokáží Kumpoštova provinění, mělo by se hlasovat o jeho znovupovolání do funkce. Na zasedání se o tom, ale nakonec nehlasovalo.
Kupodivu nikdo z přítomných důrazněji nepoukazoval na fakt, že hlavní za selhání, které jsou vytýkaná ministerstvem-tj. nedokončení některé výstavby v termínu a jejich prodražování, nenese odpovědnost jen Roman Kumpošt a jeho výbor, ale i ( a dost možná zásadní) investor projektu, město Liberec.
Jaroslav Tauchman