Nadace Syner – kam až se dá klesnout v politickém boji

Včera byl opět překročen další limit politické a společenské kultury v Liberci. A to nikoliv směrem zrovna pozitivním. Nadace Syner, kterou vedou manželky majitelů firmy Syner, oznámila, že zastavuje poskytování finanční i jiné pomoci potřebným. Důvodem mají „útoky a lži“ směřované na firmu Syner a její majitele ze strany Jana Korytáře, Jaromíra Baxy, mé osoby a několika dalších občanů. Nadace Syner si při takto mimořádně morálně odpudivém gestu vzala jako rukojmí jistě nemalou část těch, kterým v minulosti pomohla a kteří pomoc potřebují.

Zajímavá a podstatná je v tvrzení obou dam jedna skutečnost. Jde totiž o vyjádření absolutně nekonkrétní. Nikde se ani nesnaží naznačit, kde a jak někdo lhal nebo „útočil“ na firmu jejich manželů. Obvinit někoho ze lží a pomluv a nedokázat to, znamená často postavit se přesně do jeho domnělé role.

Navíc je to právě firma jejich manželů, která vlastní a spoluvlastní na Liberecku média, která lokajským způsobem a často za použití prokazatelných lží (navíc redaktoři těchto médií obvykle vědí, že o lži jde) deformují obraz reality, aby pak výsledek prospěl jejich zaměstnavatelům a politické straně, která je s nimi spjata pupeční šňůrou.

Ostatně za většinu těch „lží a útoků“, které přiměly zakladatelky nadace k zastavení poskytování pomoci, přece jen nemůže ani Baxa, ani Tauchman a dokonce ani Korytář. Jako bych to byl někdo z nás tří, kdo dosazuje zaměstnance této firmy na radnici, dohromady v úzkém kruhu starých známých vypisujeme perfektně ušitá výběrová řízení nebo organizujeme karlovarské a jiné losovačky.

Zastavení činnosti nadace tak asi i dává tušit, jaké byly pravé důvody jejího fungování. Zda to byla upřímně míněná snaha pomoci potřebným nebo jen marketingový krok k vylepšení pověsti firmy, která spolu s několika politiky, kteří z ní vzešli, zrovna nevylepšila jméno Liberce doma i ve světě.

Dost možná se i ukončení činnosti nadace hodí i ekonomicky a může dokonce prospět firemnímu rozpočtu. Ušetří to peníze i energii a ještě se obzvlášť trapným a nenávistným způsobem svalí vina na někoho jiného.

Pokus o mediální lynč několika nepohodlných, který včera nadace předvedla má ale jeden zásadní dopad, který byl zmíněn i v úvodu. Představitelky a představitelé nadace si tak skutečně berou jako rukojmí slabé a ty, kteří si pomoc zaslouží. Těžko říci, že si při tomto až vyděračském počinu uvědomují, že právě z prostředků nás všech, tedy i těch, kterým nyní odepřeli pomoc jejich firma vyrostla. Tedy na veřejných zakázkách (což ostatně bylo do nedávna uváděno i na webu samotné společnosti Syner).

Lze pochopit, že se vývoj veřejného života v našem městě někomu nemusí líbit. Určitě někoho nostalgicky zabolí srdce při vzpomínce, kdy na vyhození například redaktora z práce nebo na jinou lahůdku stačil významný telefonát z radnice nebo z firemního ústředí. My ale v naší činnosti pokračovat budeme. Sice i dnes se ještě sem a tam cenzuruje, za hlasitých projevů loajality kulturní fronty, tvorba mladých umělců, ale doba se mění a nic nejde vrátit do starých kolejí. Ještě vůbec ne úplně, ale přeci jen – dámy a pánové, staré časy pod Ještědem už skončily.

Jaroslav Tauchman

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Je to krása. Kdo ještě neviděl zrekonstruovaný Liebiegův palác vedle Libereckého zámku, nechť si tam zajde. Bez ironie. Cenu Karla Hubáčka získal oprávněně. Na
Pamatujete se, jak skoro přesně před rokem primátor a jeho náměstek varovali před návratem devadesátek a jejich praktik? Byla to legrace, že? Byla, protože
Vypadá to, že u libereckého soudu se pomalu, ale jistě uzavírá jedna éra zdejší politiky. Ovšem zdání klame. Labutí píseň za libereckou ČSSSD neznamená
První májový týden přinesl pěkné počasí i pár témat, která jsou pro město pod Ještědem typická. Jedním z nich je tradiční chaos, který má
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.