Lidé hledali odpověď na otázku, jak učinit Liberec zdravějším městem

O tom, jak dál vylepšovat veřejné a zelené plochy, důležité pro život a volný čas Liberečanů, diskutovali v úterý 2. června odborníci i občané na liberecké radnici. Workshop, nazvaný Veřejný prostor a zdravé město – minulost, přítomnost, budoucnost, připravila Asociace NNO LK a ZO ČSOP Armillaria ve spolupráci s vedením města Liberec.

 

Ačkoliv hlavním smyslem úvodního setkání byla diskuse o principech programu Zdravé město, zdravý kraj, to znamená o prioritách i postupech rozvoje procesu Místní agendy 21 pro blízkou budoucnost, značná část z několika desítek občanů přišla na radnici hlavně diskutovat o chystané stavbě továrny u bývalého hotelu Zelené Údolí v katastru Vratislavic nad Nisou v sousedství sídliště Rochlice. Po dohodě s organizátory se účastníci besedy rozdělili do dvou skupin. Ta početnější ve vedlejší místnosti vysvětlovala náměstkyni primátora pro územní plánování, veřejnou zeleň a životní prostředí Karolíně Hrbkové, proč si jako místní nepřejí hned vedle sídliště montovnu. 

Město Liberec hledá řešení, se kterým budou spokojeni místní občané. Na druhou stranu máme platný územní plán, který umožňuje vlastníkovi postavit na jeho pozemcích to, co mu plán dovoluje. Jestliže k tomu majitel dodrží všechny zákonné parametry, čímž myslím hlavně hlukové a prachové limity, nezbyde městu mnoho možností, jak stavbu a provoz montovny ovlivnit. Je potřeba řešit dopravní napojení a širší vztahy a souvislosti v lokalitě,“ vysvětlila Karolína Hrbková. „Stavba je nyní pozastavena do doby, než majitel splní několik podmínek. Jednou z nich je povinnost vybudovat příjezdovou komunikaci, to znamená velkokapacitní dopravní napojení na blízkou čtyřproudou komunikaci,“ doplnila náměstkyně. 

Obyvatelé Rochlice, kteří bydlí v sousedství pozemku, určeného pro stavbu montovny, poukazovali na to, že se zde už nyní výrazně zhoršilo životní prostředí. V současné době majitel na ploše provozuje sklad stavebního materiálu. Podle místních lidí nákladní auta ničí jedinou komunikaci, která spojuje nové sídliště v Zeleném Údolí s Rochlicemi. Na silnici přibývá děr a hlavně se zde hromadí písek, prach a další nečistoty. „Připadáme si, jako bychom bydleli u lomu. Drtič rachotí šest dní v týdnu, a to i v sobotu, už od sedmi hodin ráno. A když po silnici projede auto, zvedají se za ním oblaka prachu,“ podotkl jeden z občanů.

Náměstkyně Karolína Hrbková poradila lidem, na které instituce a odbory magistrátu by se měli se svými podněty obrátit, aby se situace v Zeleném Údolí zlepšila. Nabídla jim i svou osobní pomoc. Po necelé hodině se pak část obyvatel Vratislavic, kteří diskutovali o stavbě montovny, připojila k hlavnímu programu věnovanému veřejnému prostoru. Jak zdůraznili organizátoři setkání, do hledání cest ke zdravému městu chtějí více zapojit občany.

V loňském roce dosáhlo město Liberec v kategorii Zdravých měst v ČR zařazení do začátečnické kategorie, kategorie D. Letos je cílem o jeden stupínek z hlediska kritérií MA21 poskočit do kategorie C.

Statutární město Liberec vstoupilo do Národní sítě Zdravých měst ČR v roce 2013. Zastupitelstvo města schválilo členství v síti na svém zasedání dne 25. 4. 2013, a současně se přihlásilo k podpisu Deklarace Zdravého města.

 

Mgr. Zuzana Minstrová

Tisková mluvčí

odbor Kancelář primátora

 

Statutární město Liberec

Magistrát města Liberec

nám. Dr. E. Beneše 1; Liberec 1

 

mobil: +420 734 437 569

tel.: +420 485 243 182

e-mail: minstrova.zuzana@magistrat.liberec.cz

web: www.liberec.cz

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ředitel liberecké zoo David Nejedlo přišel obhajovat investice zoo za 25 mil. Kč, které mu každoročně posílá ze svého rozpočtu město Liberec. Moc se
Takto podrobně a odborně nemá své lidové názvosloví lokalit, ulic a budov zmapované žádné město. Určitě v Česku, a i ve světě je to
Liberecký kraj si připsal další dvě zajímavé kulturní památky. Ve Frýdlantu je nově prohlášen kulturní památkou areál zámeckého pivovaru, jehož kořeny sahají až do
Sotva se někteří rodiče vzpamatovali z krajského fiaska při přihlašování na střední školy, chystá vláda vzdělávacímu systému další ránu. Složitě znějící „plošné snížení maximálního
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.